Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden is geschokt over 'wrede aanval' op Salman Rushdie

Biden is geschokt over 'wrede aanval' op Salman Rushdie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft een dag na het neersteken van schrijver Salman Rushdie zijn afschuw erover uitgesproken. Hij spreekt van een "wrede aanval" en zegt dat hij en zijn vrouw Jill "geschokt en bedroefd" waren toen ze het nieuws hoorden.

De president zegt te bidden voor het herstel van Rushdie, die tijdens een lezing in de staat New York meerdere keren werd gestoken. De in India geboren schrijver die ook een Amerikaans paspoort heeft, is geopereerd en ligt in het ziekenhuis aan de beademing.

Biden roemt het "inzicht in de mensheid" van de schrijver tegen wie eind jaren tachtig een doodvonnis ('fatwa') is uitgesproken door de Iraanse ayatollah Khomeini na verschijning van zijn boek De duivelsverzen. Ook zijn onverzettelijkheid ondanks alle dreigementen, en zijn gevoel voor verhalen, staan volgens de president voor "universele idealen".

Amerikaanse waarden

"Waarheid. Moed. Veerkracht. De mogelijkheid om zonder angst ideeën te delen. Dit zijn de bouwstenen van iedere vrije en open samenleving. En vandaag bevestigen we opnieuw onze toewijding aan die diepgewortelde Amerikaanse waarden in solidariteit met Rushdie en al diegenen die opkomen voor vrijheid van meningsuiting", aldus Biden. Ook bedankt hij de mensen die eerste hulp gaven aan Rushdie en die de verdachte tegenhielden.

Nationaal Veiligheidsadviseur Jake Sullivan had vrijdag namens het Witte Huis al een korte verklaring naar buiten gebracht. Hij noemde het geweld "verschrikkelijk".

Motief

Een motief voor de steekpartij is niet bekend. Een 24-jarige man uit New Jersey is aangehouden en wordt verdacht van poging tot doodslag. Volgens bronnen binnen het politieonderzoek heeft de verdachte zich eerder positief uitgelaten over sjiitisch extremisme.

Meer uit Buitenland

Laatste leerlingen massagijzeling Nigeriaanse kostschool vrij

ABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.

9 minuten geleden
Chris Rea (74), bekend van Driving Home For Christmas, overleden

LONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.

51 minuten geleden
Rusland: onderhandelingen over Oekraïne verlopen moeizaam

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.

59 minuten geleden
Denemarken ontbiedt Amerikaanse ambassadeur om Groenland-gezant

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Duitsland telde dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten

BERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.

5 uur geleden
Thailand: bestand met Cambodja werd overhaast voor Trump

BANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.

7 uur geleden
Verdachte aanslag Bondi Beach van ziekenhuis naar gevangenis

SYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.

7 uur geleden