Biden: hoop dat staakt-het-vuren Gaza tot meer vooruitgang leidt
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft donderdagavond (lokale tijd) zijn steun uitgesproken voor het staakt-het-vuren dat Israël en de Palestijnse groeperingen Hamas en Islamitische Jihad overeen zijn gekomen. Biden zei een "oprechte kans" te zien dat de wapenstilstand tot verdere vooruitgang richting vrede tussen Israël en de Palestijnen kan leiden.
Biden zei dat hij donderdag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had gesproken en daarvoor met de Egyptische president Abdel Fatah al-Sisi. Netanyahu heeft Biden verzekerd dat het staakt-het-vuren in Gaza binnen twee uur formeel zou ingaan, aldus de president. Al-Sisi had Biden laten weten dat de strijdende Palestijnse partijen ook achter de wapenstilstand staan.
In de korte verklaring die Biden in het Witte Huis gaf aan de verzamelde pers, benadrukte hij nog eens dat de Verenigde Staten achter Israëls recht op zelfverdediging staan. Ook zegde hij toe dat de VS Israël zullen helpen met het herbevoorraden van de zogeheten IJzeren Koepel, het Israëlische afweersysteem dat Palestijnse raketten moet onderscheppen.
Ook zegde Biden toe dat de VS zich met de Verenigde Naties zullen inspannen om de schrijnende humanitaire situatie in de Gazastrook te verbeteren. Daarbij benadrukte hij dat de VS erop toezien dat Hamas daarmee niet de kans krijgt om zich te herbewapenen.
De VS staan van oudsher vierkant achter bondgenoot Israël. Woensdag begon Biden echter druk uit te oefenen op Netanyahu om een einde te maken aan het geweld, waarbij al enkele honderden doden en zo'n 1500 gewonden zijn gevallen. Biden zei woensdag snel een de-escalatie van het conflict te verwachten. Donderdagavond prees hij Egypte voor de bemiddelende rol die het land heeft gespeeld in het tot stand brengen van het staakt-het-vuren. Al-Sisi dankte via Twitter op zijn beurt president Biden voor zijn steun voor het Egyptische vredesinitiatief.
Ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken Dominic Raab verwelkomde donderdagavond laat het nieuws over het staakt-het-vuren. "Alle partijen moeten zich inspannen om het staakt-het-vuren duurzaam te maken en een einde te maken aan de onacceptabele spiraal van geweld en burgerdoden."
Om 01.00 uur is het staakt-het-vuren officieel in werking getreden. In de laatste uren daarvoor werden er door Palestijnse strijders nog raketten afgeschoten en voerde Israël minstens nog één luchtaanval uit. Beide kanten hebben gezworen om schendingen van het staakt-het-vuren te vergelden.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - In Groenland komt maandagavond naar verwachting opnieuw een groot aantal Deense militairen aan, meldt de Deense zender TV 2 op basis van het leger. Zij maken onderdeel uit van de Deense troepenbouw die daar momenteel plaatsvindt. Het is onduidelijk om hoeveel militairen het precies gaat.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.
50 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer denkt niet dat de Amerikaanse president Donald Trump echt militaire actie tegen Groenland overweegt. Dat zei hij bij een persconferentie over de hogere importheffingen waarmee Trump dreigt. Die zouden gelden voor de landen die vorige week een klein aantal militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder ook Nederland.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
4 uur geleden