Biden heft sancties niet op om Iran aan tafel te krijgen
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft gezegd dat de VS niet van plan zijn de sancties tegen Iran op te heffen om de machthebbers in Teheran aan de onderhandelingstafel te krijgen. Iran moet wat hem betreft eerst ophouden met de verrijking van uranium en zich houden aan de afspraken van het nucleair akkoord uit 2015. Biden stelde die eis in een interview met CBS News.
Oud-president Donald Trump zegde de deal over het kernprogramma van Iran in 2018 eenzijdig op en nam opnieuw economische maatregelen tegen de Islamitische Republiek. Ayatollah Ali Khamenei, de hoogste leider in het land, wil terug naar de situatie van 2015 toen een overeenkomst werd bereikt met de belangrijkste grootmachten in de wereld, maar verwacht eigenlijk dat Washington de eerste stap zet en de sancties intrekt.
Over de relatie met Peking klonk de Democratische opvolger van Donald Trump voorzichtig optimistisch. Hij zei een "extreme competitie" te voorzien met China maar geen "conflict". Bidens oordeel over de Chinese leider Xi Jinping was duidelijk. "Hij is hard. Hij heeft - en dat bedoel ik niet als kritiek maar als de realiteit - geen democratisch, met een kleine d, bot in zijn lijf".
De twee hebben elkaar nog niet gesproken, sinds de entree van Biden in het Witte Huis. Vooruitlopend op hun eerste contact deed Biden alvast een belofte. "Ik ga het niet op de manier van Trump doen. We zullen ons concentreren op de internationale verkeersregels".
Trump koos voor onverholen confrontatie en verbale aanvallen, zonder echt concreet resultaat voor het enorme Amerikaanse handelstekort met China. Biden heeft al tal van controversiële maatregelen van zijn voorganger teruggedraaid, maar zich tegelijkertijd ook laten ontvallen dat de VS heel goed gaan letten op de eigen belangen.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.
5 uur geledenBOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.
7 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.
7 uur geledenCONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.
9 uur geleden