Biden heft sancties niet op om Iran aan tafel te krijgen
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft gezegd dat de VS niet van plan zijn de sancties tegen Iran op te heffen om de machthebbers in Teheran aan de onderhandelingstafel te krijgen. Iran moet wat hem betreft eerst ophouden met de verrijking van uranium en zich houden aan de afspraken van het nucleair akkoord uit 2015. Biden stelde die eis in een interview met CBS News.
Oud-president Donald Trump zegde de deal over het kernprogramma van Iran in 2018 eenzijdig op en nam opnieuw economische maatregelen tegen de Islamitische Republiek. Ayatollah Ali Khamenei, de hoogste leider in het land, wil terug naar de situatie van 2015 toen een overeenkomst werd bereikt met de belangrijkste grootmachten in de wereld, maar verwacht eigenlijk dat Washington de eerste stap zet en de sancties intrekt.
Over de relatie met Peking klonk de Democratische opvolger van Donald Trump voorzichtig optimistisch. Hij zei een "extreme competitie" te voorzien met China maar geen "conflict". Bidens oordeel over de Chinese leider Xi Jinping was duidelijk. "Hij is hard. Hij heeft - en dat bedoel ik niet als kritiek maar als de realiteit - geen democratisch, met een kleine d, bot in zijn lijf".
De twee hebben elkaar nog niet gesproken, sinds de entree van Biden in het Witte Huis. Vooruitlopend op hun eerste contact deed Biden alvast een belofte. "Ik ga het niet op de manier van Trump doen. We zullen ons concentreren op de internationale verkeersregels".
Trump koos voor onverholen confrontatie en verbale aanvallen, zonder echt concreet resultaat voor het enorme Amerikaanse handelstekort met China. Biden heeft al tal van controversiële maatregelen van zijn voorganger teruggedraaid, maar zich tegelijkertijd ook laten ontvallen dat de VS heel goed gaan letten op de eigen belangen.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Afghanistan dreigt tegen 2030 tot 20.000 vrouwelijke leerkrachten en 5400 vrouwelijke zorgverleners kwijt te raken als de beperkingen op meisjesonderwijs en de arbeidsrestricties voor vrouwen van kracht blijven. Dat heeft grote gevolgen voor de gezondheid en ontwikkeling van meisjes en vrouwen, maar ook voor het land als geheel. Dat blijkt uit een woensdag gepubliceerde analyse van UNICEF.
42 minuten geledenBONN (ANP) - Europa wordt geconfronteerd met steeds ernstigere gevolgen van klimaatverandering. Dat concluderen de Europese klimaatdienst Copernicus en de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) in hun jaarlijkse Staat van het Europese Klimaat. Vorig jaar had het continent onder meer te maken met "ongekende hittegolven", verwoestende bosbranden en een voortdurende afname van de biodiversiteit, schrijven zij.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou zijn medewerkers hebben opgedragen zich voor te bereiden op een langdurige blokkade van Iran. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De beeltenis van president Donald Trump zal binnenkort op sommige Amerikaanse paspoorten verschijnen, zo lieten regeringsfunctionarissen dinsdag weten aan Fox News en The Bulwark.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De door Republikeinen geleide Amerikaanse Senaat heeft een door Democraten ingediende resolutie geblokkeerd. Deze resolutie zou president Donald Trump hebben verboden om zonder goedkeuring van het Congres militair op te treden tegen Cuba.
4 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.
7 uur geleden