Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden heeft overwinning in zicht, Trump geeft nog niet op

Biden heeft overwinning in zicht, Trump geeft nog niet op

WASHINGTON (ANP) - De Democraat Joe Biden lijkt af te stevenen op een overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij gaat inmiddels aan kop in de cruciale staten Georgia en Pennsylvania. Als hij de meeste stemmen krijgt in die laatste staat, heeft hij de verkiezingen gewonnen.

Sommige Democraten lijken al in een overwinningsroes te verkeren. Voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi noemde haar partijgenoot alvast de "aankomende president". Een woordvoerder van het campagneteam van Biden waarschuwde dat "indringers" uit het Witte Huis gezet kunnen worden, waarmee hij zinspeelde op wat zou kunnen gebeuren als president Trump weigert zijn verwachte nederlaag toe te geven.

Trump reageerde furieus op de binnenkomende verkiezingsresultaten, die er voor hem steeds somberder uit beginnen te zien. Hij beweert dat sprake is van fraude en dat de verkiezing wordt gestolen. Een naaste medewerker van de president zei tegen Fox News dat de president niet van plan is om op korte termijn op te geven.

Hertellingen

Adviseurs geven de president tegenstrijdig advies, zegt die bron. Sommige medewerkers zouden Trump adviseren om zich te blijven inzetten om te garanderen dat de verkiezingen eerlijk zijn verlopen. De president zal naar verwachting in meerdere staten aansturen op hertellingen.

Biden wacht daar mogelijk niet op. Hij gaat vrijdagavond een toespraak houden. Het gaat vermoedelijk om een overwinningsspeech, zeggen medewerkers tegen CNN. Voorwaarde zou wel zijn dat dan al duidelijk is dat de voormalige vicepresident de verkiezingen ook daadwerkelijk heeft gewonnen.

Alle ogen zijn ondertussen gericht op de cruciale 'swing states' waar nog geen kandidaat door media is uitgeroepen tot winnaar. Biden is volgens sommige media al verzekerd van 264 van de 538 kiesmannen, zes minder dan hij nodig heeft om president te worden. Andere media houden het op 253 kiesmannen, omdat ze de Democraat nog niet uit durven te roepen tot winnaar in Arizona.

Een overwinning in Pennsylvania zou Biden in elk geval de winst opleveren. In die staat zijn 20 kiesmannen te verdelen. Trump liep er aanvankelijk voor, maar daar kwam vrijdag verandering in. In de staat is nu ongeveer 96 procent van de stemmen geteld. Biden heeft volgens de laatste cijfers een voorsprong op Trump van ruim 13.000 stemmen.

Meer uit Buitenland

Israël claimt ook na oorlog controle over Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.

17 minuten geleden
Tientallen sterren eisen sluiting van ICE-detentiecentrum

LOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.

19 minuten geleden
Onderzoeksmedia komen met geluidsopname Szijjártó en Lavrov

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó werkte samen met Rusland om oligarchen van Europese sanctielijsten te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Letse onderzoeksplatform The Insider en onder meer het Poolse Frontstory. Ook zou het gaan om bedrijven en banken.

2 uur geleden
AzG: Soedanese RSF zet seksueel geweld in als wapen in Darfur

NAIROBI (ANP) - De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zetten seksueel geweld in als wapen in Darfur. Dat meldt de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG) in een rapport over de situatie in de Soedanese regio.

2 uur geleden
Meerdere landen in Midden-Oosten melden aanvallen

TEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.

7 uur geleden
Gestrande bultrug voor Duitse kust naar open zee gezwommen

SCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.

9 uur geleden
WSJ: Trump wil einde oorlog, ook zonder opening Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.

10 uur geleden