Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden heeft overwinning in zicht, Trump geeft nog niet op

Biden heeft overwinning in zicht, Trump geeft nog niet op

WASHINGTON (ANP) - De Democraat Joe Biden lijkt af te stevenen op een overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij gaat inmiddels aan kop in de cruciale staten Georgia en Pennsylvania. Als hij de meeste stemmen krijgt in die laatste staat, heeft hij de verkiezingen gewonnen.

Sommige Democraten lijken al in een overwinningsroes te verkeren. Voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi noemde haar partijgenoot alvast de "aankomende president". Een woordvoerder van het campagneteam van Biden waarschuwde dat "indringers" uit het Witte Huis gezet kunnen worden, waarmee hij zinspeelde op wat zou kunnen gebeuren als president Trump weigert zijn verwachte nederlaag toe te geven.

Trump reageerde furieus op de binnenkomende verkiezingsresultaten, die er voor hem steeds somberder uit beginnen te zien. Hij beweert dat sprake is van fraude en dat de verkiezing wordt gestolen. Een naaste medewerker van de president zei tegen Fox News dat de president niet van plan is om op korte termijn op te geven.

Hertellingen

Adviseurs geven de president tegenstrijdig advies, zegt die bron. Sommige medewerkers zouden Trump adviseren om zich te blijven inzetten om te garanderen dat de verkiezingen eerlijk zijn verlopen. De president zal naar verwachting in meerdere staten aansturen op hertellingen.

Biden wacht daar mogelijk niet op. Hij gaat vrijdagavond een toespraak houden. Het gaat vermoedelijk om een overwinningsspeech, zeggen medewerkers tegen CNN. Voorwaarde zou wel zijn dat dan al duidelijk is dat de voormalige vicepresident de verkiezingen ook daadwerkelijk heeft gewonnen.

Alle ogen zijn ondertussen gericht op de cruciale 'swing states' waar nog geen kandidaat door media is uitgeroepen tot winnaar. Biden is volgens sommige media al verzekerd van 264 van de 538 kiesmannen, zes minder dan hij nodig heeft om president te worden. Andere media houden het op 253 kiesmannen, omdat ze de Democraat nog niet uit durven te roepen tot winnaar in Arizona.

Een overwinning in Pennsylvania zou Biden in elk geval de winst opleveren. In die staat zijn 20 kiesmannen te verdelen. Trump liep er aanvankelijk voor, maar daar kwam vrijdag verandering in. In de staat is nu ongeveer 96 procent van de stemmen geteld. Biden heeft volgens de laatste cijfers een voorsprong op Trump van ruim 13.000 stemmen.

Meer uit Buitenland

Italië onderzoekt Israëlische minister om omgang met flotilla

ROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.

5 minuten geleden
Demonstraties in heel Frankrijk om dood Lyhanna

PARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.

38 minuten geleden
Paus spreekt met misbruikslachtoffers over voorkomen verder leed

MADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.

47 minuten geleden
Israël heropent grensovergangen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.

2 uur geleden
VN-chef Türk: sancties VS tegen Cuba brengen levens in gevaar

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.

2 uur geleden
VS: olietanker in Straat van Hormuz 'uitgeschakeld'

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.

3 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk na drie maanden voorarrest vrij

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby komt mogelijk na ruim drie maanden voorarrest vrij. De rechtbank van Oslo heeft maandag ingestemd met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit, te kunnen zijn. Het Openbaar Ministerie is tegen die beslissing in beroep gegaan, melden Noorse media. Tot het beroep dient, blijft Høiby nog vastzitten.

3 uur geleden