
Biden heeft overwinning in zicht, Trump geeft nog niet op
WASHINGTON (ANP) - De Democraat Joe Biden lijkt af te stevenen op een overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij gaat inmiddels aan kop in de cruciale staten Georgia en Pennsylvania. Als hij de meeste stemmen krijgt in die laatste staat, heeft hij de verkiezingen gewonnen.
Sommige Democraten lijken al in een overwinningsroes te verkeren. Voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi noemde haar partijgenoot alvast de "aankomende president". Een woordvoerder van het campagneteam van Biden waarschuwde dat "indringers" uit het Witte Huis gezet kunnen worden, waarmee hij zinspeelde op wat zou kunnen gebeuren als president Trump weigert zijn verwachte nederlaag toe te geven.
Trump reageerde furieus op de binnenkomende verkiezingsresultaten, die er voor hem steeds somberder uit beginnen te zien. Hij beweert dat sprake is van fraude en dat de verkiezing wordt gestolen. Een naaste medewerker van de president zei tegen Fox News dat de president niet van plan is om op korte termijn op te geven.
Hertellingen
Adviseurs geven de president tegenstrijdig advies, zegt die bron. Sommige medewerkers zouden Trump adviseren om zich te blijven inzetten om te garanderen dat de verkiezingen eerlijk zijn verlopen. De president zal naar verwachting in meerdere staten aansturen op hertellingen.
Biden wacht daar mogelijk niet op. Hij gaat vrijdagavond een toespraak houden. Het gaat vermoedelijk om een overwinningsspeech, zeggen medewerkers tegen CNN. Voorwaarde zou wel zijn dat dan al duidelijk is dat de voormalige vicepresident de verkiezingen ook daadwerkelijk heeft gewonnen.
Alle ogen zijn ondertussen gericht op de cruciale 'swing states' waar nog geen kandidaat door media is uitgeroepen tot winnaar. Biden is volgens sommige media al verzekerd van 264 van de 538 kiesmannen, zes minder dan hij nodig heeft om president te worden. Andere media houden het op 253 kiesmannen, omdat ze de Democraat nog niet uit durven te roepen tot winnaar in Arizona.
Een overwinning in Pennsylvania zou Biden in elk geval de winst opleveren. In die staat zijn 20 kiesmannen te verdelen. Trump liep er aanvankelijk voor, maar daar kwam vrijdag verandering in. In de staat is nu ongeveer 96 procent van de stemmen geteld. Biden heeft volgens de laatste cijfers een voorsprong op Trump van ruim 13.000 stemmen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas benadrukt dat de droneplannen van de EU en de NAVO niet overlappen, maar elkaar juist aanvullen. De Europese Commissie kan de EU-lidstaten helpen met de gezamenlijke aanbesteding en inkoop van drones op basis van de behoefte die de NAVO vaststelt. Dat zei Kallas voor een werkdiner met de defensieministers van de EU in Brussel.
23 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De president van Venezuela, Nicolás Maduro, heeft woensdag opdracht gegeven voor militaire oefeningen in de grootste sloppenwijken van het land. Dit gebeurde nadat de Verenigde Staten dinsdag weer een aanval hadden uitgevoerd op een boot voor de kust van Venezuela. Volgens de Amerikaanse president Trump vervoerde de boot drugs vanuit het Zuid-Amerikaanse land.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan nog eens ongeveer een miljard euro aan Amerikaanse wapens tegemoetzien, schat defensieminister Ruben Brekelmans. Veertien extra NAVO-landen hebben woensdag toegezegd mee te doen aan het inkoopprogramma.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Circa tweehonderd militairen uit de Verenigde Staten zijn in Israël aangekomen om toe te zien op de uitvoering van het twintigpuntenplan voor Gaza. Dat meldt Al Jazeera, dat zich baseert op een Amerikaanse overheidsfunctionaris. De militairen zouden volgens de nieuwszender zijn ingevlogen om in eerste instantie een coördinatiecentrum op te zetten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse Raad van State heeft het verzoek van Marine Le Pen om de onmiddellijke ingang van haar onverkiesbaarheid terug te draaien, verworpen.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft voor de tweede keer sinds het ingaan van het staakt-het-vuren lichamen van overleden Palestijnse gevangenen overgedragen aan Hamas. Het gaat net als dinsdag om 45 lichamen, die inmiddels zijn aangekomen in de Gazastrook.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Pakistan en de Afghaanse Taliban hebben overeenstemming bereikt over een tweedaags staakt-het-vuren, meldt het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het bestand is al van kracht en duurt tot in ieder geval vrijdag 15.00 uur Nederlandse tijd. Volgens het ministerie zijn beide partijen van plan zich te houden aan de afspraak en uit op dialoog.
4 uur geleden