Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft aangekondigd dat zijn land de banden gaat aanhalen met de Cookeilanden en Niue. Hij erkent de eilandstaatjes in de Grote Oceaan officieel als soevereine staten en stelt grote investeringen in het vooruitzicht. Dat wordt gezien als een charmeoffensief om de toename van de Chinese invloed in de strategisch belangrijke regio tegen te gaan.
Biden meldt in een verklaring dat intensiever samengewerkt zal worden om economische groei te stimuleren en problemen aan te pakken als klimaatverandering en illegale visserij. Hij ontvangt maandag ook leiders uit de regio in het Witte Huis. De president kondigde voorafgaand aan die bijeenkomst aan dat wordt gewerkt aan een initiatief om 40 miljoen dollar (37 miljoen euro) te steken in de infrastructuur van de eilanden.
In het Westen gingen eerder alarmbellen af toen de Salomonseilanden een veiligheidsakkoord sloten met China. Dat leidde tot zorgen over een mogelijke Chinese militaire basis in het gebied ten oosten van Australië. Premier Manasseh Sogavare van de Salomonseilanden komt maandag ook niet naar de top van Biden, tot teleurstelling van het Witte Huis.
Inhaalslag
Een Amerikaanse gezant voor de regio, Joseph Yun, heeft erkend dat zijn land dringend een inhaalslag moet maken. Biden hield een jaar geleden ook al een top met leiders uit de regio. De Democraat had in mei als eerste Amerikaanse president naar Papoea-Nieuw-Guinea moeten gaan. De historische reis ging uiteindelijk niet door vanwege binnenlandse politieke problemen. Biden was in eigen land nodig bij overleg over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond.
Premier Mark Brown van de Cookeilanden zei vorig jaar tegen The New York Times dat westerse landen zijn regio hebben verwaarloosd. Daarom kozen landen ervoor om banden aan te gaan met China, concludeerde hij. Brown zag officiële erkenning van zijn land door de VS als een belangrijke stap richting volwaardig lidmaatschap van internationale organisaties, zoals het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
5 uur geleden