Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan

Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft aangekondigd dat zijn land de banden gaat aanhalen met de Cookeilanden en Niue. Hij erkent de eilandstaatjes in de Grote Oceaan officieel als soevereine staten en stelt grote investeringen in het vooruitzicht. Dat wordt gezien als een charmeoffensief om de toename van de Chinese invloed in de strategisch belangrijke regio tegen te gaan.

Biden meldt in een verklaring dat intensiever samengewerkt zal worden om economische groei te stimuleren en problemen aan te pakken als klimaatverandering en illegale visserij. Hij ontvangt maandag ook leiders uit de regio in het Witte Huis. De president kondigde voorafgaand aan die bijeenkomst aan dat wordt gewerkt aan een initiatief om 40 miljoen dollar (37 miljoen euro) te steken in de infrastructuur van de eilanden.

In het Westen gingen eerder alarmbellen af toen de Salomonseilanden een veiligheidsakkoord sloten met China. Dat leidde tot zorgen over een mogelijke Chinese militaire basis in het gebied ten oosten van Australië. Premier Manasseh Sogavare van de Salomonseilanden komt maandag ook niet naar de top van Biden, tot teleurstelling van het Witte Huis.

Inhaalslag

Een Amerikaanse gezant voor de regio, Joseph Yun, heeft erkend dat zijn land dringend een inhaalslag moet maken. Biden hield een jaar geleden ook al een top met leiders uit de regio. De Democraat had in mei als eerste Amerikaanse president naar Papoea-Nieuw-Guinea moeten gaan. De historische reis ging uiteindelijk niet door vanwege binnenlandse politieke problemen. Biden was in eigen land nodig bij overleg over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond.

Premier Mark Brown van de Cookeilanden zei vorig jaar tegen The New York Times dat westerse landen zijn regio hebben verwaarloosd. Daarom kozen landen ervoor om banden aan te gaan met China, concludeerde hij. Brown zag officiële erkenning van zijn land door de VS als een belangrijke stap richting volwaardig lidmaatschap van internationale organisaties, zoals het Internationaal Monetair Fonds (IMF).

Meer uit Buitenland

Tientallen arrestaties in Parijs na afsteken illegaal vuurwerk

PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.

5 uur geleden
Huisarrest voor tien handlangers bij couppoging Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.

9 uur geleden
Junta Niger kondigt algehele mobilisatie af tegen jihadisten

NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".

9 uur geleden
Poetin ziet geen haast in Kyiv om oorlog te beëindigen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.

12 uur geleden
Miljoen mensen in Kyiv nog zonder stroom na aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.

12 uur geleden
Canada komt met nieuw steunpakket van 1,6 miljard voor Oekraïne

HALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.

12 uur geleden
Aardbeving voor de noordoostkust van Taiwan

TAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.

14 uur geleden