Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan

Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft aangekondigd dat zijn land de banden gaat aanhalen met de Cookeilanden en Niue. Hij erkent de eilandstaatjes in de Grote Oceaan officieel als soevereine staten en stelt grote investeringen in het vooruitzicht. Dat wordt gezien als een charmeoffensief om de toename van de Chinese invloed in de strategisch belangrijke regio tegen te gaan.

Biden meldt in een verklaring dat intensiever samengewerkt zal worden om economische groei te stimuleren en problemen aan te pakken als klimaatverandering en illegale visserij. Hij ontvangt maandag ook leiders uit de regio in het Witte Huis. De president kondigde voorafgaand aan die bijeenkomst aan dat wordt gewerkt aan een initiatief om 40 miljoen dollar (37 miljoen euro) te steken in de infrastructuur van de eilanden.

In het Westen gingen eerder alarmbellen af toen de Salomonseilanden een veiligheidsakkoord sloten met China. Dat leidde tot zorgen over een mogelijke Chinese militaire basis in het gebied ten oosten van Australië. Premier Manasseh Sogavare van de Salomonseilanden komt maandag ook niet naar de top van Biden, tot teleurstelling van het Witte Huis.

Inhaalslag

Een Amerikaanse gezant voor de regio, Joseph Yun, heeft erkend dat zijn land dringend een inhaalslag moet maken. Biden hield een jaar geleden ook al een top met leiders uit de regio. De Democraat had in mei als eerste Amerikaanse president naar Papoea-Nieuw-Guinea moeten gaan. De historische reis ging uiteindelijk niet door vanwege binnenlandse politieke problemen. Biden was in eigen land nodig bij overleg over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond.

Premier Mark Brown van de Cookeilanden zei vorig jaar tegen The New York Times dat westerse landen zijn regio hebben verwaarloosd. Daarom kozen landen ervoor om banden aan te gaan met China, concludeerde hij. Brown zag officiële erkenning van zijn land door de VS als een belangrijke stap richting volwaardig lidmaatschap van internationale organisaties, zoals het Internationaal Monetair Fonds (IMF).

Meer uit Buitenland

Justitie VS heeft nog meer dan 5 miljoen pagina's Epstein-files

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.

2 uur geleden
Taiwan meldt terugtrekking Chinese oorlogsbodems

TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken zijn bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei.

2 uur geleden
Legerchef: Poetin beveelt opmars troepen in Soemy en Charkiv

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.

5 uur geleden
President Colombia: VS bombardeerden cocaïnefabriek in Venezuela

BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.

6 uur geleden
Omstreden verkiezingen Honduras krijgen juridisch vervolg

TEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.

6 uur geleden
Couppleger Doumbouya wint presidentsverkiezingen in Guinee

CONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.

8 uur geleden
Isiah Whitlock, bekend als Clay Davis in The Wire, overleden

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.

8 uur geleden