Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan

Biden haalt banden aan met eilandstaten in Grote Oceaan

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft aangekondigd dat zijn land de banden gaat aanhalen met de Cookeilanden en Niue. Hij erkent de eilandstaatjes in de Grote Oceaan officieel als soevereine staten en stelt grote investeringen in het vooruitzicht. Dat wordt gezien als een charmeoffensief om de toename van de Chinese invloed in de strategisch belangrijke regio tegen te gaan.

Biden meldt in een verklaring dat intensiever samengewerkt zal worden om economische groei te stimuleren en problemen aan te pakken als klimaatverandering en illegale visserij. Hij ontvangt maandag ook leiders uit de regio in het Witte Huis. De president kondigde voorafgaand aan die bijeenkomst aan dat wordt gewerkt aan een initiatief om 40 miljoen dollar (37 miljoen euro) te steken in de infrastructuur van de eilanden.

In het Westen gingen eerder alarmbellen af toen de Salomonseilanden een veiligheidsakkoord sloten met China. Dat leidde tot zorgen over een mogelijke Chinese militaire basis in het gebied ten oosten van Australië. Premier Manasseh Sogavare van de Salomonseilanden komt maandag ook niet naar de top van Biden, tot teleurstelling van het Witte Huis.

Inhaalslag

Een Amerikaanse gezant voor de regio, Joseph Yun, heeft erkend dat zijn land dringend een inhaalslag moet maken. Biden hield een jaar geleden ook al een top met leiders uit de regio. De Democraat had in mei als eerste Amerikaanse president naar Papoea-Nieuw-Guinea moeten gaan. De historische reis ging uiteindelijk niet door vanwege binnenlandse politieke problemen. Biden was in eigen land nodig bij overleg over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond.

Premier Mark Brown van de Cookeilanden zei vorig jaar tegen The New York Times dat westerse landen zijn regio hebben verwaarloosd. Daarom kozen landen ervoor om banden aan te gaan met China, concludeerde hij. Brown zag officiële erkenning van zijn land door de VS als een belangrijke stap richting volwaardig lidmaatschap van internationale organisaties, zoals het Internationaal Monetair Fonds (IMF).

Meer uit Buitenland

Amnesty: tactieken regering-Trump tasten mensenrechten aan

LONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.

1 uur geleden
VK onderzoekt verbod sociale media voor jongeren onder 16

LONDEN (ANP) - De Britse regering onderzoekt of het wenselijk is om sociale media te verbieden voor jongeren onder de 16 jaar, meldt de BBC.

1 uur geleden
Dodental door bosbranden in Chili loopt op

PENCO (ANP) - Het dodental door bosbranden in Chili is opgelopen tot zeker negentien mensen, aldus de autoriteiten. De regering is nog steeds bezig met grootschalige evacuaties van mensen. Meer dan dertig branden worden op dit moment bestreden. De situatie wordt bemoeilijkt door extreme hitte en sterke wind.

1 uur geleden
IS pleegt aanslag op Chinees restaurant in Kabul om Oeigoeren

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.

4 uur geleden
Soedanese RSF doodt 'per ongeluk' 7 militairen uit Tsjaad

NDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.

4 uur geleden
Vaststelling dodental treinongeluk Spanje kan nog uren duren

MADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.

4 uur geleden
Trump en Syrische president bellen over geweld in noordoosten

DAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.

5 uur geleden