Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden gaat tijdens Polen-bezoek niet ook naar Oekraïne

Biden gaat tijdens Polen-bezoek niet ook naar Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden is begin volgende week in Polen om een jaar oorlog in Oekraïne te markeren, maar zal dat bezoek niet combineren met een reis naar het door de Russen binnengevallen land. Ook zijn er geen plannen voor een ontmoeting met de Oekraïense president Volodimir Zelenski, aldus een woordvoerder van de Nationale Veiligheidsraad in de VS.

Sinds het begin van de oorlog in Oekraïne op 24 februari 2022 hebben diverse staatshoofden en regeringsleiders Kiev bezocht, vaak zonder hun bezoek publiekelijk van tevoren aan te kondigen. Biden heeft dat niet gedaan en zal dat volgens de zegsman volgende week ook niet doen. De Oekraïense president reisde eind vorig jaar wel naar Washington. Dat was diens eerste buitenlandreis sinds de Russische invasie.

Biden reist maandag naar Warschau, waar hij ontmoetingen heeft met de Poolse president Andrzej Duda en de leden van de Boekarest Negen. Die laatste groep bestaat uit de NAVO-landen in Oost-Europa. Naast Polen gaat het om Bulgarije, Estland, Hongarije, Letland, Litouwen, Roemenië, Slowakije en Tsjechië. Biden spreekt tijdens zijn bezoek telefonisch met de leiders van het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië.

De woordvoerder zegt dat Biden in zijn gesprekken en tijdens een toespraak de Amerikaanse steun voor Oekraïne zal uitlichten en ook duidelijk zal maken dat die steun blijft. De VS zijn voor Oekraïne een zeer belangrijke partner in de strijd tegen Rusland. De Amerikanen hebben de Oekraïners meer dan 100 miljard dollar (circa 94 miljard euro) aan onder meer militaire, economische en humanitaire hulp toegezegd.

Meer uit Buitenland

Afghanistan meldt burgerdoden door Pakistaanse aanval aan grens

SPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.

20 minuten geleden
Bondskanselier Merz belt met president Abbas voor bezoek Israël

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft vlak voor een bezoek aan Jordanië en Israël president Mahmoud Abbas van de Palestijnse Autoriteit gebeld. Merz beklemtoonde daarbij volgens zijn woordvoerder dat Berlijn achter het vredesplan van president Donald Trump staat en dat hij verwelkomt dat de Palestijnse Autoriteit eraan meewerkt.

43 minuten geleden
Veel doden en gewonden bij schietpartij Pretoria

ATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.

2 uur geleden
Evacuaties om bosbrand ten noorden van Sydney

SYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".

3 uur geleden
Merz erkent zorgen België over Russisch geld voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

13 uur geleden
Toparchitect Frank Gehry (Guggenheim Bilbao) overleden

NEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.

16 uur geleden
Bolsonaro steunt oudste zoon als presidentskandidaat in 2026

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.

16 uur geleden