Biden erkent 'heilige grond' nabij Grand Canyon als natuurgebied
TUSAYAN (ANP/RTR) - Tijdens een bezoek aan de staat Arizona heeft de Amerikaanse president Joe Biden een nieuw 'nationaal monument' aangekondigd. Het gaat om een gebied zo groot als de provincies Zeeland en Limburg samen, vlak bij het al bestaande Grand Canyon Nationaal Park.
Over het gebied, dat de naam 'Baaj Nwaavjo I'tah Kukveni - Ancestral Footprints of the Grand Canyon National Monument' krijgt, werd al lang gestreden tussen mijnbedrijven en de oorspronkelijke bevolking. De ene groep is geïnteresseerd in de aanzienlijke uraniumreserves die er liggen, de andere beschouwt het als heilige grond.
Op dit moment geldt er een moratorium dat mijnbouw verbiedt, maar dat zou in 2032 aflopen. Door het als een monument te bestempelen, wordt de bescherming van het gebied permanent. Een Amerikaanse president kan eigenhandig nationale monumenten erkennen. Om nieuwe nationale parken op te richten is de steun van het Congres nodig.
Grootste onaangetaste natuurgebied
Biden zegt met de erkenning van het gebied een belofte in te lossen aan de inheemse volkeren die er leven en ook de iconische landschappen van de VS te beschermen voor toekomstige generaties.
In aanloop naar de presidentsverkiezingen van volgend jaar hoopt Biden zijn groene imago weer aan te scherpen. Eerder dit jaar kreeg hij veel kritiek door groen licht te geven voor nieuwe olie- en gasboringen in het noorden van Alaska, waar het grootste onaangetaste natuurgebied van de VS is.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
4 uur geleden