Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden erkent 'heilige grond' nabij Grand Canyon als natuurgebied

Biden erkent 'heilige grond' nabij Grand Canyon als natuurgebied

TUSAYAN (ANP/RTR) - Tijdens een bezoek aan de staat Arizona heeft de Amerikaanse president Joe Biden een nieuw 'nationaal monument' aangekondigd. Het gaat om een gebied zo groot als de provincies Zeeland en Limburg samen, vlak bij het al bestaande Grand Canyon Nationaal Park.

Over het gebied, dat de naam 'Baaj Nwaavjo I'tah Kukveni - Ancestral Footprints of the Grand Canyon National Monument' krijgt, werd al lang gestreden tussen mijnbedrijven en de oorspronkelijke bevolking. De ene groep is geïnteresseerd in de aanzienlijke uraniumreserves die er liggen, de andere beschouwt het als heilige grond.

Op dit moment geldt er een moratorium dat mijnbouw verbiedt, maar dat zou in 2032 aflopen. Door het als een monument te bestempelen, wordt de bescherming van het gebied permanent. Een Amerikaanse president kan eigenhandig nationale monumenten erkennen. Om nieuwe nationale parken op te richten is de steun van het Congres nodig.

Grootste onaangetaste natuurgebied

Biden zegt met de erkenning van het gebied een belofte in te lossen aan de inheemse volkeren die er leven en ook de iconische landschappen van de VS te beschermen voor toekomstige generaties.

In aanloop naar de presidentsverkiezingen van volgend jaar hoopt Biden zijn groene imago weer aan te scherpen. Eerder dit jaar kreeg hij veel kritiek door groen licht te geven voor nieuwe olie- en gasboringen in het noorden van Alaska, waar het grootste onaangetaste natuurgebied van de VS is.

Meer uit Buitenland

Schotse Labour-leider Anas Sarwar roept Starmer op te vertrekken

EDINBURGH (ANP) - De Schotse Labour-leider Anas Sarwar heeft zijn partijgenoot Keir Starmer opgeroepen op te stappen als premier. Sarwar is het meest prominente Labour-lid tot nu toe dat openlijk heeft uitgesproken dat Starmer moet vertrekken.

7 minuten geleden
Noorse politie onderzoekt ex-ambassadeur om banden met Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse politie is een onderzoek begonnen naar een recent afgetreden ambassadeur om haar banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat in Jordanië en Irak, Mona Juul, wordt beschuldigd van ernstige corruptie. Tegen haar man is een crimineel onderzoek geopend voor medeplichtigheid, melden Noorse media zoals omroep NRK.

28 minuten geleden
Arrestaties bij protesten tegen bezoek Herzog aan Australië

SYDNEY (ANP) - Bij protesten in de Australische stad Sydney zijn zeker 27 mensen gearresteerd, meldt de politie aan ABC News. In meerdere steden in het land vonden demonstraties plaats vanwege het bezoek van de Israëlische president Isaac Herzog. Hij heeft een krans gelegd bij Bondi Beach, waar in december 15 doden vielen toen schutters het vuur openden tijdens een Joodse viering.

1 uur geleden
Starmer ondanks oplopende druk niet van plan op te stappen

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks grote druk niet van plan op te stappen. Volgens zijn woordvoerder is hij vastberaden om door te gaan met het doorvoeren van zijn beleid en zal hij zich daarop concentreren.

1 uur geleden
Brussel veroordeelt uitbreiding Israëlische controle op Westoever

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de recente beslissingen van het Israëlische Veiligheidskabinet om de Israëlische controle op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. "Deze stap is wederom een stap in de verkeerde richting, terwijl de hele internationale gemeenschap zich inspant om fase twee van het alomvattende plan voor Gaza uit te voeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

1 uur geleden
VS-minister verwacht verkiezingen Venezuela binnen 2 jaar

CARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."

2 uur geleden
VN-mensenrechtencommissaris pleit voor vrijlating Lai

GENEVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zich uitgesproken tegen de veroordeling van Jimmy Lai (78) in Hongkong. Hij roept op tot de vrijlating van de mediamagnaat, die maandag twintig jaar celstraf kreeg onder een omstreden veiligheidswet.

3 uur geleden