Biden erkent 'heilige grond' nabij Grand Canyon als natuurgebied
TUSAYAN (ANP/RTR) - Tijdens een bezoek aan de staat Arizona heeft de Amerikaanse president Joe Biden een nieuw 'nationaal monument' aangekondigd. Het gaat om een gebied zo groot als de provincies Zeeland en Limburg samen, vlak bij het al bestaande Grand Canyon Nationaal Park.
Over het gebied, dat de naam 'Baaj Nwaavjo I'tah Kukveni - Ancestral Footprints of the Grand Canyon National Monument' krijgt, werd al lang gestreden tussen mijnbedrijven en de oorspronkelijke bevolking. De ene groep is geïnteresseerd in de aanzienlijke uraniumreserves die er liggen, de andere beschouwt het als heilige grond.
Op dit moment geldt er een moratorium dat mijnbouw verbiedt, maar dat zou in 2032 aflopen. Door het als een monument te bestempelen, wordt de bescherming van het gebied permanent. Een Amerikaanse president kan eigenhandig nationale monumenten erkennen. Om nieuwe nationale parken op te richten is de steun van het Congres nodig.
Grootste onaangetaste natuurgebied
Biden zegt met de erkenning van het gebied een belofte in te lossen aan de inheemse volkeren die er leven en ook de iconische landschappen van de VS te beschermen voor toekomstige generaties.
In aanloop naar de presidentsverkiezingen van volgend jaar hoopt Biden zijn groene imago weer aan te scherpen. Eerder dit jaar kreeg hij veel kritiek door groen licht te geven voor nieuwe olie- en gasboringen in het noorden van Alaska, waar het grootste onaangetaste natuurgebied van de VS is.
Meer uit Buitenland
METZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
40 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
7 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
10 uur geleden