Biden en VN-chef Guterres in gesprek over pandemie en klimaat
CORONAVIRUSWASHINGTON (ANP/RTR) - De aankomende president van de Verenigde Staten, Joe Biden, heeft maandag met VN-chef Antonio Guterres gesproken over het aanpakken van de coronapandemie en de klimaatcrisis, heeft Bidens transitieteam laten weten. Scheidend president Donald Trump moest op die vlakken weinig hebben van internationale samenwerking.
Volgens Bidens transitieteam kwamen ook "het aankaarten van humanitaire noden, bevordering van duurzame ontwikkeling, het bewaken van vrede en veiligheid en het oplossen van conflicten" aan bod in het gesprek tussen de aankomende Amerikaanse president en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Biden heeft daarbij zijn zorgen aan Guterres geuit over het escalerende geweld in Ethiopië en de dreiging daarvan voor burgers in de noordelijke conflictregio Tigray.
Bidens eerste uitwisselingen als verkozen president met de VN-chef staan in groot contrast met de koers van president Trump, die klimaatverandering een broodjeaapverhaal heeft genoemd en de VS in 2017 heeft teruggetrokken uit het klimaatverdrag van Parijs. Ook besloot Trump om de Amerikaanse bijdrage aan de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) fors in te perken en kondigde hij aan dat de VS hun lidmaatschap van de WHO gaan opzeggen. Trump beschuldigt de WHO ervan dat die aan de leiband van China loopt.
Joe Biden heeft eerder aangegeven dat hij zowel Trumps beslissing over het klimaatverdrag als over de WHO zal terugdraaien.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
6 uur geleden