Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden en Poetin bellen elkaar donderdag

Biden en Poetin bellen elkaar donderdag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse en de Russische president, Joe Biden en Vladimir Poetin, spreken elkaar volgens zegslieden in het Witte Huis donderdag. Poetin heeft gevraagd om een onderhoud, aldus de woordvoerders. De twee mogendheden proberen hun oplopende ruzies te temperen. Eerder deze week werd bekend dat er 10 januari een ontmoeting tussen diplomaten van beide landen komt om onder meer de wrijvingen over Oekraïne te bespreken.

Het 'toptelefoontje' is volgens de Amerikaanse bronnen donderdagmiddag dus donderdagavond in Moskou. Een exacte tijd is niet bekendgemaakt.

Biden heeft de afgelopen tijd meerdere Europese leiders gesproken over de situatie aan de Oekraïense grens. Binnenkort zal hij volgens een woordvoerder ook de Oekraïense president Volodimir Zelenski spreken.

Blinken

De Amerikaanse minister Antony Blinken van Buitenlandse Zaken sprak hem woensdag al. Tegen Zelenski zou hij de "niet aflatende steun" van de VS hebben benadrukt voor de "onafhankelijkheid, soevereiniteit en territoriale integriteit van Oekraïne". Zeker in het licht van de Russische troepenopbouw aan de grens, waar in het Westen met argusogen naar wordt gekeken.

De relatie tussen Rusland en Oekraïne is al jaren zeer gespannen. De Russen annexeerden in 2014 het Oekraïense schiereiland De Krim. Ook steunde Moskou de Oekraïense separatisten die eigen ministaatjes uitriepen in het oosten van hun land en de strijd aangingen met de prowesterse regering in Kiev. Moskou heeft berichten over een mogelijke invasie afgedaan als een poging om voor onrust te zorgen.

Meer uit Buitenland

Hegseth wacht mogelijk volgende week afzettingsprocedure in Huis

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.

1 uur geleden
Journaliste Yoani Sánchez vrij na 'willekeurige detentie' in Cuba

HAVANA (ANP/AFP) - De onafhankelijke journalist Yoani Sánchez, een gerespecteerde verslaggever in Cuba, heeft bekendgemaakt dat ze is vrijgelaten na een "willekeurige detentie" van enkele uren in Havana.

1 uur geleden
Rapport: opwarming kan met hard ingrijpen stoppen op 1,7 graden

BERLIJN (ANP) - De opwarming van de aarde kan in theorie rond 2050 tot stilstand worden gebracht, bij een opwarming van circa 1,7 graden ten opzichte van de pre-industriële tijd, concluderen onderzoekers van Climate Analytics in een vrijdag verschenen rapport. Om dat voor elkaar te krijgen, moeten er twee dingen gebeuren: fossiele brandstoffen als olie, gas en kolen moeten zo snel mogelijk worden afgebouwd én de uitstoot van methaangas en andere broeikasgassen die relatief kort in de atmosfeer blijven hangen moet nu echt worden aangepakt.

1 uur geleden
Bijna 450 aanhoudingen in Frankrijk in verband met protesten

PARIJS (ANP) - Volgens voorlopige cijfers die het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken om 20.00 uur naar buiten bracht, zijn er donderdag door heel Frankrijk 448 mensen gearresteerd bij nieuwe protesten tegen onder meer hoge kosten voor levensonderhoud en de staat van het onderwijs. Daarnaast raakten in totaal 53 leden van de veiligheidstroepen gewond.

1 uur geleden
Trump spreekt met Russische gezant Dmitrijev in Witte Huis

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in het Witte Huis een ontmoeting gehad met de Russische presidentiële gezant Kirill Dmitrijev. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee. Na afloop zei Trump tegen verslaggevers dat er een "groot akkoord" aan zit te komen dat "meer dan alleen Oekraïne" en "mogelijk heel Europa" omvat. Details gaf hij niet.

1 uur geleden
Democraat Nithya Raman wordt burgemeester van Los Angeles

LOS ANGELES (ANP) - De Democraat Nithya Raman heeft Karen Bass verslagen in de strijd om het burgemeesterschap van Los Angeles. De eveneens Democratische Bass is sinds 2022 burgemeester van de na New York grootste Amerikaanse stad.

4 uur geleden
Californische gouverneur zet 548 doodstraffen om in levenslang

SACRAMENTO (ANP) - De Californische gouverneur Gavin Newsom heeft de doodstraffen van alle 548 gevangenen op 'death row' in die staat omgezet in levenslange gevangenisstraffen zonder uitzicht op voorwaardelijke vrijlating. Dat meldt zijn kantoor in een brief.

6 uur geleden