Biden en Erdogan eens over Turkse rol in Afghanistan
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden en zijn Turkse collega Recep Tayyip Erdogan hebben deze week afgesproken dat Turkije de leiding neemt bij het beveiligen van de luchthaven van Kabul, de hoofdstad van Afghanistan. Dat maakte de Amerikaanse Nationale Veiligheidsadviseur Jake Sullivan bekend na het overleg tussen de twee leiders, die elkaar maandag spraken op een NAVO-top.
Sullivan zei dat is afgesproken dat Turkije een "leidende rol" gaat spelen bij de bewaking van het vliegveld nu de VS hun troepen weghalen uit Afghanistan. Die luchthaven wordt onder meer gebruikt door diplomaten. Er wordt volgens de veiligheidsadviseur nog uitgewerkt hoe de Turkse rol er precies uit komt te zien.
De VS en Turkije liggen al jaren met elkaar overhoop over allerlei dossiers. De relatie verbeterde niet na het aantreden van Biden, die tot woede van Turkije officieel de Armeense Genocide erkende. Het lukte de twee leiders volgens Sullivan niet om het eens te worden over een ander gevoelig onderwerp: de Turkse aankoop van het Russische verdedigingssysteem S-400.
Het viel slecht in Washington dat een NAVO-bondgenoot dat geavanceerde systeem kocht van Moskou. De VS lieten Turkije als straf uit het programma voor het gevechtsvliegtuig F-35 zetten. De veiligheidsadviseur zei dat is afgesproken om verder te praten over dat conflict.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
34 minuten geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
3 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
3 uur geleden