Biden en Blinken bezoeken Amazonegebied
MANAUS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden is een bezoek begonnen aan het Amazone-regenwoud om de strijd tegen klimaatverandering te promoten, meldt het Witte Huis. De 81-jarige Biden is de eerste zittende Amerikaanse president die het gebied bezoekt. Hij wordt vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken.
Biden landde in de Braziliaanse stad Manaus, in het hart van 's werelds grootste jungle. Hij arriveerde er vanuit Peru, waar hij zijn laatste top met leiders uit de regio Azië-Pacific bijwoonde. De stop is onderdeel van zijn afscheidstournee door Zuid-Amerika, voordat hij in januari het presidentschap overdraagt aan Donald Trump.
Het Amazonegebied, dat negen landen beslaat, is cruciaal voor de strijd tegen klimaatverandering omdat het planeetverwarmende koolstofdioxide uit de atmosfeer kan absorberen. Biden bezoekt er onder meer een museum en ontmoet er inheemse en lokale leiders die zich inzetten voor de bescherming van het gebied.
Milieu- en klimaatdeskundigen vrezen dat een tweede presidentschap van Trump de recente vooruitgang in de overgang naar groene energie ongedaan zou kunnen maken. De Verenigde Staten zouden onder Biden hun doel hebben bereikt om klimaatfinanciering te verhogen tot 11 miljard dollar per jaar, meldde het Witte Huis vlak voor Bidens bezoek.
Trump heeft beloofd Bidens klimaatbeleid terug te draaien en zou de VS, na China de grootste vervuiler ter wereld, opnieuw uit het klimaatakkoord van Parijs uit 2015 willen terugtrekken, zoals hij deed in zijn eerste termijn. Tijdens zijn campagne beloofde Trump met onder meer de leus 'drill, baby, drill' de winning van fossiele brandstoffen als olie en gas te verhogen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een hervatting van de oorlog tegen Iran is "zeer onwaarschijnlijk" mits de onderhandelingen tussen de VS en Iran vooruitgang boeken. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag tegen CNN. "Het hangt ervan af of ze al dan niet een zeer stevig akkoord ondertekenen", aldus Trump.
15 minuten geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft sinds het begin van de invasie van Oekraïne in februari 2022 ongeveer 400.000 militairen geregistreerd die zijn omgekomen tijdens gevechten in Oekraïne. Dat zou blijken uit gegevens die hackers zeggen te hebben verkregen bij het Russische statistiekbureau Rosstat.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, steunt een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. Jeffries zei "absoluut voor" te zijn wat betreft een voorstel dat mogelijk komende week wordt ingediend.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot, die na de verkiezingen van eind oktober een nieuwe Israëlische regering mag proberen te vormen, heeft de deur opengezet voor de Likoed-partij van de huidige premier Benjamin Netanyahu. Voorwaarde is wel dat Eisenkot zelf premier wordt van een dergelijke regering.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de schietpartij in de Poolse stad Krakau was een 51-jarige Oostenrijkse vrouw, zei Krzysztof Kleczar, gouverneur van de regio Klein-Polen, zondag tegen verslaggevers. Zaterdag opende een man in militaire kleding in het historische stadscentrum willekeurig het vuur op een plein, waardoor zes doden vielen.
4 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Het Soedanese leger heeft de voormalige hooggeplaatste islamistische functionaris Ahmed Haroun gearresteerd, melden functionarissen van zijn partij. Haroun was voorzitter van de voormalige regeringspartij National Congress Party (NCP) van de afgezette dictator Omar al-Bashir. Hij zat jarenlang ondergedoken, onder meer omdat hij wordt gezocht door het Internationaal Strafhof (ICC).
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat de uitslag van de midtermsverkiezingen van dinsdag, waarbij zijn Republikeinse Partij de controle over het Congres verloor, een "enorme stap terug in de geschiedenis" voor de Verenigde Staten betekent.
5 uur geleden