Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden en Blinken bezoeken Amazonegebied

Biden en Blinken bezoeken Amazonegebied

MANAUS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden is een bezoek begonnen aan het Amazone-regenwoud om de strijd tegen klimaatverandering te promoten, meldt het Witte Huis. De 81-jarige Biden is de eerste zittende Amerikaanse president die het gebied bezoekt. Hij wordt vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken.

Biden landde in de Braziliaanse stad Manaus, in het hart van 's werelds grootste jungle. Hij arriveerde er vanuit Peru, waar hij zijn laatste top met leiders uit de regio Azië-Pacific bijwoonde. De stop is onderdeel van zijn afscheidstournee door Zuid-Amerika, voordat hij in januari het presidentschap overdraagt aan Donald Trump.

Het Amazonegebied, dat negen landen beslaat, is cruciaal voor de strijd tegen klimaatverandering omdat het planeetverwarmende koolstofdioxide uit de atmosfeer kan absorberen. Biden bezoekt er onder meer een museum en ontmoet er inheemse en lokale leiders die zich inzetten voor de bescherming van het gebied.

Milieu- en klimaatdeskundigen vrezen dat een tweede presidentschap van Trump de recente vooruitgang in de overgang naar groene energie ongedaan zou kunnen maken. De Verenigde Staten zouden onder Biden hun doel hebben bereikt om klimaatfinanciering te verhogen tot 11 miljard dollar per jaar, meldde het Witte Huis vlak voor Bidens bezoek.

Trump heeft beloofd Bidens klimaatbeleid terug te draaien en zou de VS, na China de grootste vervuiler ter wereld, opnieuw uit het klimaatakkoord van Parijs uit 2015 willen terugtrekken, zoals hij deed in zijn eerste termijn. Tijdens zijn campagne beloofde Trump met onder meer de leus 'drill, baby, drill' de winning van fossiele brandstoffen als olie en gas te verhogen.

Meer uit Buitenland

President Servië laakt 'onbeschaafd' VN-hof over overleden Mladic

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vucic heeft het VN-tribunaal dat de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladic tot levenslang heeft veroordeeld "onbeschaafd" genoemd. Het hof heeft geweigerd Mladic te laten gaan om in Servië te sterven. Hij overleed donderdag in de gevangenis in Scheveningen, waar het hof een afdeling heeft.

1 uur geleden
Haakon legt dinsdag eed af als nieuwe Noorse koning

OSLO (ANP) - Koning Haakon legt komende dinsdag voor de Storting, het Noorse parlement, officieel de eed af als nieuwe koning van Noorwegen. Dat bevestigde voorzitter Masud Gharahkhani vrijdag aan de Noorse omroep NRK.

2 uur geleden
UNHCR ziet begroting verder krimpen

GENÈVE (ANP/RTR) - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties moet noodgedwongen verder krimpen. Volgens informatie van persbureau Reuters valt de begroting van de UNHCR komend jaar 16 procent lager uit en zijn er ongeveer 3500 functies minder voorzien.

4 uur geleden
EU stuurt 2 miljoen euro aan noodhulp naar Nepal

BRUSSEL (ANP) - De EU stuurt voor 2 miljoen euro aan noodhulp naar Nepal vanwege de verwoestende overstromingen daar, meldt de Europese Commissie vrijdag. Het gaat om geld voor voedsel, gezondheidszorg, schoon water en sanitaire voorzieningen, staat in een persbericht.

5 uur geleden
Chinese topmilitairen uit functie gezet

BEIJING (ANP/RTR) - Twee hooggeplaatste militairen in China zijn ontheven uit hun functie binnen de Centrale Militaire Commissie (CMC), het militaire orgaan in China dat onder meer de strijdmacht aanstuurt.

5 uur geleden
Noorse premier Støre: dood Harald is begin van nieuw tijdperk

OSLO (ANP) - Met het overlijden van koning Harald is een tijdperk ten einde, maar het markeert ook het begin van een nieuw tijdperk. Dat zei minister-president Jonas Gahr Støre tijdens een toespraak op nationale televisie naar aanleiding van de dood van de vorst. "De koning is dood. Leve de koning." Harald overleed vrijdag op 89-jarige leeftijd, waarna hij direct werd opgevolgd door zijn zoon, Haakon.

5 uur geleden
Nieuwe Noorse koning neemt naam Haakon VIII aan

OSLO (ANP) - De officiële titel van de nieuwe Noorse koning is Haakon VIII. Dat maakte het nieuwe staatshoofd van Noorwegen vrijdag aan het begin van de middag bekend. De 53-jarige Haakon volgt zijn vader Harald op, die vrijdagochtend op 89-jarige leeftijd overleed.

6 uur geleden