Biden eist vrijlating van door Taliban gegijzelde Amerikaan
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Taliban opgeroepen "onmiddellijk" een Amerikaanse man vrij te laten die zij al tijden gegijzeld houden. De man, Mark Frerichs, is naar verluidt de laatste door de Taliban gegijzelde Amerikaan. Biden maakte duidelijk dat er zonder de vrijlating geen hoop bestaat dat de Verenigde Staten de Taliban ooit zullen erkennen als legitieme machthebbers in Afghanistan.
De oproep van Biden komt vlak voordat Frerichs, een veteraan van de Amerikaanse marine die tien jaar lang in Afghanistan werkte als civiel ingenieur, precies twee jaar lang in gijzeling verkeert. Biden zei zondag in een verklaring: "Het bedreigen van de veiligheid van Amerikanen of andere onschuldige burgers is altijd onaanvaardbaar. En een gijzeling is een daad van uitzonderlijke wreedheid en lafheid."
De Verenigde Staten voltooiden in augustus 2021 hun terugtrekking uit Afghanistan. Daarmee kwam een einde aan een oorlog die ruim twee decennia duurde. De strijd begon met de door de VS geleide invasie van Afghanistan na de terroristische aanslagen van 11 september 2001 en eindigde met het heroveren van de macht door de Taliban. De Amerikaanse regering heeft echter vaak herhaald dat het nieuwe Taliban-regime zijn erkenning door de internationale gemeenschap zal moeten "verdienen".
De Taliban-onderhandelaars zouden eerder al eens een gevangenenruil hebben voorgesteld. Daarbij zou Frerichs worden uitgewisseld tegen Bashir Noorzai. Dat is een Afghaanse krijgsheer en vermeende Taliban-medestander die in de Verenigde Staten levenslang zit opgesloten wegens het smokkelen van heroïne naar het land. De VS zouden toen hebben geantwoord geen interesse te hebben voor zo'n deal.
Meer uit Buitenland
ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
10 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
12 uur geleden