Biden eist vrijlating van door Taliban gegijzelde Amerikaan
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Taliban opgeroepen "onmiddellijk" een Amerikaanse man vrij te laten die zij al tijden gegijzeld houden. De man, Mark Frerichs, is naar verluidt de laatste door de Taliban gegijzelde Amerikaan. Biden maakte duidelijk dat er zonder de vrijlating geen hoop bestaat dat de Verenigde Staten de Taliban ooit zullen erkennen als legitieme machthebbers in Afghanistan.
De oproep van Biden komt vlak voordat Frerichs, een veteraan van de Amerikaanse marine die tien jaar lang in Afghanistan werkte als civiel ingenieur, precies twee jaar lang in gijzeling verkeert. Biden zei zondag in een verklaring: "Het bedreigen van de veiligheid van Amerikanen of andere onschuldige burgers is altijd onaanvaardbaar. En een gijzeling is een daad van uitzonderlijke wreedheid en lafheid."
De Verenigde Staten voltooiden in augustus 2021 hun terugtrekking uit Afghanistan. Daarmee kwam een einde aan een oorlog die ruim twee decennia duurde. De strijd begon met de door de VS geleide invasie van Afghanistan na de terroristische aanslagen van 11 september 2001 en eindigde met het heroveren van de macht door de Taliban. De Amerikaanse regering heeft echter vaak herhaald dat het nieuwe Taliban-regime zijn erkenning door de internationale gemeenschap zal moeten "verdienen".
De Taliban-onderhandelaars zouden eerder al eens een gevangenenruil hebben voorgesteld. Daarbij zou Frerichs worden uitgewisseld tegen Bashir Noorzai. Dat is een Afghaanse krijgsheer en vermeende Taliban-medestander die in de Verenigde Staten levenslang zit opgesloten wegens het smokkelen van heroïne naar het land. De VS zouden toen hebben geantwoord geen interesse te hebben voor zo'n deal.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
2 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
3 uur geledenWASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.
4 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.
4 uur geledenPARIJS/DUBLIN (ANP/AFP) - Duizenden boeren in Frankrijk en Ierland hebben gedemonstreerd tegen het handelsakkoord van de Europese Unie met Zuid-Amerikaanse landen. In Centraal-Ierland gingen duizenden tractoren de weg op. In Frankrijk blokkeerden boeren enkele snelwegen.
5 uur geledenMANAGUA (ANP/AFP) - In navolging van Venezuela heeft inmiddels ook Nicaragua politieke gevangenen vrijgelaten. De linkse regering van het Midden-Amerikaanse land spreekt van "tientallen mensen die terug naar huis naar hun families zijn gekeerd", en van een daad van goede wil.
6 uur geledenVAL D'ISÈRE (ANP/AFP) - Drie Franse skiërs zijn omgekomen toen ze bedolven raakten door lawines in de Franse Alpen. Het bureau voor toerisme in Val d'Isère heeft van twee wintersporters de dood bevestigd.
6 uur geleden