Biden eist vrijlating van door Taliban gegijzelde Amerikaan
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Taliban opgeroepen "onmiddellijk" een Amerikaanse man vrij te laten die zij al tijden gegijzeld houden. De man, Mark Frerichs, is naar verluidt de laatste door de Taliban gegijzelde Amerikaan. Biden maakte duidelijk dat er zonder de vrijlating geen hoop bestaat dat de Verenigde Staten de Taliban ooit zullen erkennen als legitieme machthebbers in Afghanistan.
De oproep van Biden komt vlak voordat Frerichs, een veteraan van de Amerikaanse marine die tien jaar lang in Afghanistan werkte als civiel ingenieur, precies twee jaar lang in gijzeling verkeert. Biden zei zondag in een verklaring: "Het bedreigen van de veiligheid van Amerikanen of andere onschuldige burgers is altijd onaanvaardbaar. En een gijzeling is een daad van uitzonderlijke wreedheid en lafheid."
De Verenigde Staten voltooiden in augustus 2021 hun terugtrekking uit Afghanistan. Daarmee kwam een einde aan een oorlog die ruim twee decennia duurde. De strijd begon met de door de VS geleide invasie van Afghanistan na de terroristische aanslagen van 11 september 2001 en eindigde met het heroveren van de macht door de Taliban. De Amerikaanse regering heeft echter vaak herhaald dat het nieuwe Taliban-regime zijn erkenning door de internationale gemeenschap zal moeten "verdienen".
De Taliban-onderhandelaars zouden eerder al eens een gevangenenruil hebben voorgesteld. Daarbij zou Frerichs worden uitgewisseld tegen Bashir Noorzai. Dat is een Afghaanse krijgsheer en vermeende Taliban-medestander die in de Verenigde Staten levenslang zit opgesloten wegens het smokkelen van heroïne naar het land. De VS zouden toen hebben geantwoord geen interesse te hebben voor zo'n deal.
Meer uit Buitenland
SHREVEPORT (ANP) - Door een schietpartij in het Amerikaanse Shreveport, Louisiana, zijn acht kinderen gedood. Dat meldt de politie aan de lokale nieuwszender KSLA News 12. Twee vrouwen zijn bij de schietpartij gewond geraakt.
4 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leiding heeft nog niet besloten of Iran deelneemt aan een nieuwe gespreksronde met de VS, meldden lokale media zondag. Persbureau Tasnim meldde op basis van een anonieme bron zelfs dat er geen verdere onderhandelingen plaatsvinden zolang de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz blijft blokkeren.
59 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat de Europese Unie dinsdag vragen het associatieverdrag met Israël te beëindigen vanwege schendingen van het internationaal recht. Dat heeft premier Pedro Sánchez gezegd tijdens een bijeenkomst in Andalusië.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dit later.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.
4 uur geleden