Biden dringt aan op onderzoek naar misstanden op brandstofmarkt
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden wil dat er een onderzoek komt naar mogelijk illegaal gedrag op de benzinemarkt in de Verenigde Staten. Biden heeft daar bij marktwaakhond FTC op aangedrongen. Een eventueel onderzoek zal naar verwachting niet meteen gevolgen hebben voor de prijzen aan de pomp.
In een brief aan FTC-voorzitter Lina Khan uitte de president zijn bezorgdheid over het verschil tussen prijzen aan de pomp en de groothandelsprijzen. Dat bewijst volgens hem dat er meer en meer sprake is van "anticonsumentengedrag" bij de olie- en gasbedrijven.
"Ik accepteer niet dat hardwerkende Amerikanen meer betalen voor benzine vanwege concurrentiebeperkend of anderszins mogelijk illegaal gedrag", zei Biden in zijn brief aan Khan.
Onafhankelijk orgaan
De FTC is een onafhankelijk orgaan en hoeft niet aan het verzoek van de president te voldoen. Het is niet ongebruikelijk dat regelgevers een onderzoek instellen naar benzineprijzen wanneer die de pan uit rijzen, maar weinig van die onderzoeken leiden ook tot echte actie.
Biden schreef dat de Amerikanen de gevolgen voelen van de hogere prijzen in grote delen van de economie. De hoge inflatie raakt ook aan de populariteit van de president. De consumentenprijzen in de VS stegen in oktober met 6,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. Vooral de oplopende energiekosten waren daar debet aan. Zo lagen de gasprijzen bijna 50 procent hoger dan een jaar eerder.
De prijzen aan de pomp in de VS stegen onlangs tot het hoogste niveau in zeven jaar. Dat kwam vooral door de stijging van de prijzen van ruwe olie die nog harder opliepen dan de brandstofprijzen aan de pomp. Na een eerder verzoek van het Witte Huis werd het toezicht op de benzinemarkten al verscherpt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - De Europese Unie heeft met China een akkoord gesloten over het verminderen van de hoeveelheid hybride auto's uit het Aziatische land. Dat heeft Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) bekendgemaakt in Beijing na twee dagen onderhandelen met de Chinese minister van Handel Wang Wentao. Volgens Šefčovič kan de export van plug-in-hybrides uit China hierdoor met meer dan de helft afnemen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - SpaceX steeg vrijdag kort na aanvang van de handel op Wall Street. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van een landelijk pakket aan licenties voor laagbandspectrum. Dat maakt volgens het bedrijf de weg vrij voor satellietinternetdienst Starlink om uit te groeien tot een grote mobiele provider in de Verenigde Staten.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Reizigersorganisatie Rover wil dat vakbonden en werkgevers in het streekvervoer weer snel gaan onderhandelen in het cao-conflict om langdurige acties te voorkomen. Rover waarschuwt namelijk dat terugkerende stakingen het openbaar vervoer schaden omdat reizigers alternatieven gaan zoeken en niet meer snel terugkeren naar het ov. Dat zal op termijn het streekvervoer en de werkgelegenheid in het ov schaden, aldus de belangenvereniging.
3 uur geleden