Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden dringt aan op compromis bij juridische hervormingen Israël

Biden dringt aan op compromis bij juridische hervormingen Israël

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft zondagavond in een telefoongesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aangedrongen op een "compromis" binnen de omstreden plannen voor een hervorming van de Israëlische rechterlijke macht. Woensdag presenteerde de Israëlische president Isaac Herzog zo'n compromisvoorstel. Maar de regering van Netanyahu zei direct dat nieuwe plan niet te steunen.

Israëlische betogers gaan al wekenlang de straat op uit onvrede over de geplande juridische hervormingen. De regering van Netanyahu wil dat het parlement meer te zeggen krijgt over het rechtssysteem. Het hooggerechtshof zou juist minder machtig worden. Tegenstanders zien de hervormingen als een bedreiging voor de scheiding der machten in het land, maar volgens de premier zijn ze juist nodig "om de balans tussen de machten te herstellen".

Volgens het compromisplan van Herzog wordt de positie van het Israëlische parlement en de regering weliswaar versterkt, maar moet tegelijkertijd de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in het land worden gewaarborgd.

Biden zei volgens een verklaring van het Witte Huis tegen Netanyahu dat democratische samenlevingen worden versterkt door oprechte controlemechanismen. En dat "fundamentele veranderingen moeten worden nagestreefd met een zo breed mogelijke steun van de bevolking". De hervormingen in Israël moeten volgens Biden voldoen aan democratische kernwaarden. Het is de eerste keer dat de Amerikaanse president zich uitlaat over de kwestie.

Netanyahu beloofde Biden op zijn beurt dat Israël een "sterke en levendige democratie" zal blijven.

Meer uit Buitenland

Iran voert luchtaanvallen uit op Israël, explosies in Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van woensdag op donderdag raketten afgevuurd op Israël. Dat melden zowel het Israëlische leger als staatsmedia in Iran.

1 uur geleden
Israël voert luchtaanvallen uit op zuiden van Beiroet

BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.

5 uur geleden
Justitieminister Bondi gedagvaard om te getuigen in zaak-Epstein

WASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.

5 uur geleden
Senaat VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.

7 uur geleden
Israël versoepelt beperkingen, mensen mogen weer naar hun werk

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.

8 uur geleden
Hezbollah-leider geeft zich niet over en noemt verzet enige optie

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.

9 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran, krachtige explosie gehoord

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.

10 uur geleden