Biden dringt aan op compromis bij juridische hervormingen Israël
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft zondagavond in een telefoongesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aangedrongen op een "compromis" binnen de omstreden plannen voor een hervorming van de Israëlische rechterlijke macht. Woensdag presenteerde de Israëlische president Isaac Herzog zo'n compromisvoorstel. Maar de regering van Netanyahu zei direct dat nieuwe plan niet te steunen.
Israëlische betogers gaan al wekenlang de straat op uit onvrede over de geplande juridische hervormingen. De regering van Netanyahu wil dat het parlement meer te zeggen krijgt over het rechtssysteem. Het hooggerechtshof zou juist minder machtig worden. Tegenstanders zien de hervormingen als een bedreiging voor de scheiding der machten in het land, maar volgens de premier zijn ze juist nodig "om de balans tussen de machten te herstellen".
Volgens het compromisplan van Herzog wordt de positie van het Israëlische parlement en de regering weliswaar versterkt, maar moet tegelijkertijd de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in het land worden gewaarborgd.
Biden zei volgens een verklaring van het Witte Huis tegen Netanyahu dat democratische samenlevingen worden versterkt door oprechte controlemechanismen. En dat "fundamentele veranderingen moeten worden nagestreefd met een zo breed mogelijke steun van de bevolking". De hervormingen in Israël moeten volgens Biden voldoen aan democratische kernwaarden. Het is de eerste keer dat de Amerikaanse president zich uitlaat over de kwestie.
Netanyahu beloofde Biden op zijn beurt dat Israël een "sterke en levendige democratie" zal blijven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
44 minuten geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.
3 uur geledenNOVGOROD (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft geprobeerd het buitenverblijf van de Russische president Vladimir Poetin in Novgorod aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov volgens staatspersbureau Interfax. Hij zegt dat Moskou daarom zijn standpunt in de vredesonderhandelingen met Oekraïne zal herzien.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney staat vlak voor de jaarwisseling stil bij de dodelijke aanslag op Bondi Beach. Een uur voor 2026 wordt een minuut stilte gehouden en wordt een menora geprojecteerd op de Sydney Harbour Bridge, waar het nieuwe jaar traditioneel met een grote vuurwerkshow wordt ingeluid.
5 uur geledenSAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.
7 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese militaire oefeningen bij Taiwan hebben dinsdag grote gevolgen voor de luchtvaart rondom het eiland. Volgens het Taiwanese transportministerie worden 857 vluchten getroffen. Het gaat daarbij om meer dan 100.000 passagiers van internationale vluchten en circa 6000 van binnenlandse vluchten.
8 uur geleden