Biden creëert alsnog 'Climate Corps' tegen klimaatverandering
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden creëert een klimaatkorps (Climate Corps) voor de strijd tegen klimaatverandering. Er moeten volgens Biden duizenden jongeren worden getraind in vaardigheden als het installeren van zonnepanelen, het conserveren van kwetsbare gebieden en het ombouwen van huizen zodat ze energiezuiniger zijn.
De trainingen moeten deelnemers klaarstomen voor goedbetaalde banen. In het eerste jaar worden zo'n 20.000 deelnemers verwacht. Het Witte Huis wilde volgens Amerikaanse media niet zeggen wat het initiatief precies gaat kosten. Wel is duidelijk dat het geld uit de begroting komt van overheidsdiensten en ministeries die gaan samenwerken om de jongeren te trainen.
Het initiatief lijkt minder ambitieus te zijn dan eerdere plannen voor zo'n klimaatkorps. Er circuleerde volgens NBC News voorheen een voorstel dat voorzag in een korps met 300.000 deelnemers. Dat plan sneuvelde tijdens de onderhandelingen over de ambitieuze klimaatwet van het Witte Huis, de zogenoemde Inflation Reduction Act. Het Congres keurde die wetgeving vorig jaar goed.
Eerder initiatief
Het klimaatkorps wordt vergeleken met een initiatief uit de jaren 30 van de vorige eeuw. Toen creëerde president Franklin D. Roosevelt zijn Civilian Conservation Corps en werden miljoenen jonge mannen aan het werk gezet om bomen te planten en infrastructuur op te knappen. Dat plan maakte deel uit van zijn beroemde New Deal, een omvangrijk economisch programma tijdens de Grote Depressie.
Biden, net als Roosevelt een Democraat, probeert volgens de krant The Washington Post om jonge kiezers voor zich te winnen in aanloop naar de presidentsverkiezingen van komend jaar. Uit peilingen komt naar voren dat jongeren zich veel zorgen maken over de gevolgen van klimaatverandering.
Druk vanuit eigen partij
De president stond ook vanuit zijn eigen partij onder druk om opdracht te geven tot de oprichting van een klimaatkorps. Tientallen Democraten ondertekenden deze week een brief waarin ze stelden dat de klimaatcrisis een overheidsreactie op ongekende schaal vereist.
De Republikeinen hebben al duidelijk gemaakt een klimaatkorps te zien als een verspilling van belastinggeld. Leden van die oppositiepartij hebben een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden van het Congres, maar Biden heeft hun steun niet nodig om zijn plan uit te voeren. Hij gebruikt zijn presidentiële bevoegdheden om de nieuwe organisatie op te richten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Syrië tijdens een bezoek beloofd ruim 50 miljoen euro die werd gestolen door de familie van de voormalige dictator Bashar al-Assad terug te geven. Het was het eerste bezoek van een Europese leider aan het land sinds de val van het regime in 2024.
3 uur geledenANKARA (ANP) - Ook dit jaar halen nog steeds niet alle NAVO-landen de afgesproken ondergrens voor hun defensiebudget, laat staan de veel hogere nieuwe norm. Maar zorgenkinderen Tsjechië en Albanië voldoen dit jaar naar verwachting alsnog nipt aan hun verplichtingen, becijfert de NAVO. Onder hoge druk hebben ze in de aanloop naar de NAVO-top in Ankara hun defensie-uitgaven toch opgeschroefd. Slovenië is het enige land dat opnieuw verzaakt.
4 uur geleden