Biden: cijfers zijn duidelijk, we gaan deze race winnen
WILMINGTON (ANP) - De Democratische kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, Joe Biden, zegt dat hij de verkiezingen gaat winnen. "De cijfers zijn duidelijk", zei Biden vanuit zijn woonplaats Wilmington. Biden gaat in de tussenstand aan de leiding in de staten Pennsylvania, Georgia, Arizona en Nevada en is daarmee op weg om president Donald Trump te verslaan in de verkiezingen.
"Er is nog geen eindresultaat", zei Biden in de toespraak vrijdag laat op de avond (lokale tijd), "maar wij gaan deze race winnen". Biden wees erop dat hij een etmaal geleden nog achterstond in de staten Georgia en Pennsylvania en dat hij nu op weg is naar een verkiezingswinst in die staten. "We gaan richting de 300 kiesmannen en we gaan dit winnen met een duidelijke meerderheid", aldus Biden.
Biden wees erop dat hij en zijn running mate Kamala Harris inmiddels meer dan 74 miljoen stemmen hebben gekregen, meer dan elke eerdere kandidaat. "We verslaan Donald Trump met meer dan 4 miljoen stemmen verschil." Ook zei Biden dat hij er trots op is dat de Democraten het door heel de Verenigde Staten goed hebben gedaan.
Blauwe muur
Daarbij wees hij erop dat er ook een Democratische verkiezingswinst aan zit te komen in de staten Arizona en Georgia, die al langer dan twee decennia niet naar de Democraten zijn gegaan. Ook zei hij er trots op te zijn de "blauwe muur" te hebben herbouwd. Daarmee doelde hij op de staten Michigan, Wisconsin en Pennsylvania, die vier jaar geleden naar Trump gingen.
"Mensen hebben een fundamenteel recht om gehoord te worden", sprak Biden. "Een recordaantal Amerikanen heeft verandering gekozen boven meer van hetzelfde. We hebben een mandaat gekregen op het gebied van Covid, de economie, het klimaat en systemisch racisme."
Amerikaanse nieuwsmedia
Biden zei dat hij zaterdag het Amerikaanse volk opnieuw hoopt toe te spreken. Naar verluidt wacht Biden met het formele opeisen van de verkiezingswinst tot hij door vooraanstaande Amerikaanse nieuwsmedia tot winnaar wordt uitgeroepen.
Joe Biden staat volgens de meeste Amerikaanse nieuwsmedia op 253 kiesmannen. Fox News en enkele andere Amerikaanse nieuwsmedia geven aan dat Biden op 264 kiesmannen staat omdat zij ervan uit gaan dat hij wint in de staat Arizona (11 kiesmannen). Biden heeft 270 kiesmannen nodig om president Trump te verslaan.
Swing states
In vier van de vijf cruciale swing states waar nog stemmen worden geteld gaat Biden momenteel aan de leiding in de tussenstand. In Georgia (16 kiesmannen) staat hij momenteel op 49,4 procent, 4395 stemmen (0,1 procent) meer dan Trump.
In Pennsylvania (20 kiesmannen) staat Biden op 49,6 procent van de stemmen en heeft hij 28.833 stemmen (0,5 procent) meer dan de zittende president.
In Nevada (6 kiesmannen) heeft Biden momenteel 49,8 procent en een voorsprong op Trump van 22.657 stemmen (1,8 procent). In die drie staten neemt Bidens voorsprong op Trump toe.
In Arizona loopt Trump de afgelopen dagen in, maar heeft hij nog een verschil van 29.861 stemmen (1 procent) met Biden te overbruggen. De Democratische kandidaat staat daar nu op 49,6 procent.
In North Carolina (15 kiesmannen) gaat president Trump vooralsnog aan de leiding met 50 procent van de stemmen. Het lijkt er niet op dat Biden zijn achterstand van 76.515 stemmen (1,4 procent) daar nog inhaalt.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-rebellen hebben Saudische troepen en wapendepots aangevallen in Mokka, een havenstad in Jemen aan de Rode Zee. Bij de aanvallen werd "een groot aantal ballistische raketten en drones" ingezet, meldt een woordvoerder van de Houthi's. De aangevallen zone wordt gecontroleerd door de Jemenitische regering, die gesteund wordt door Saudi-Arabië.
4 uur geledenSEVILLA (ANP) - De natuurbrand bij de Zuid-Spaanse plaats Niebla heeft zo'n 8000 hectare getroffen en rukt op richting Sevilla, zei zondag Antonio Sanz, de minister van Volksgezondheid en Noodsituaties van de regio Andalusië. Dat meldt onder meer de nieuwssite Sevilla Actualidad.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël verwerpt het vredesplan voor Gaza dat onder leiding van de VS werd opgesteld. Zolang Hamas niet volledig ontwapend is, trekt de Israëlische krijgsmacht (IDF) zich ook niet terug, heeft premier Benjamin Netanyahu gezegd. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde vorige maand aan dat er een doorbraak was en dat zowel Israël als Hamas daarmee had ingestemd.
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse topcrimineel Daniel Kinahan (49) wordt zondag vanuit de Verenigde Arabische Emiraten teruggebracht naar Ierland, meldt onder meer de Ierse publieke omroep RTÉ. Hij is in een Iers regeringsvliegtuig onderweg naar Dublin, waar hij zal worden voorgeleid voor het Speciale Strafhof. Hij staat terecht voor het leiden van een misdaadorganisatie.
5 uur geledenODESA (ANP/RTR) - De haven van de Oekraïense stad Odesa is beschadigd geraakt bij Russische aanvallen, meldt president Volodymyr Zelensky. Acht mensen raakten gewond. Aanvallen op Charkiv kostten twee levens. In Rusland kwamen drie mensen om door een Oekraïense droneaanval.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een 27-jarige vrouw en een vijf maanden oude baby zijn omgekomen nadat een boot zaterdagavond was omgeslagen in de haven van de Amerikaanse stad New York. Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN. Het incident gebeurde nabij Liberty Island, waar het Vrijheidsbeeld staat.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft op de eerste dag van grenscontroles 199 reizigers vanuit Italië gecontroleerd, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. De controles volgen na een aanvaring met de Italiaanse regering over de komst van tienduizenden migranten naar de Spaanse exclave Ceuta, eind juli.
7 uur geleden