Biden: brexitwet kan gevolgen hebben voor handelsdeal
LONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse presidentskandidaat Joe Biden waarschuwt het Verenigd Koninkrijk dat zij de vrede in Noord-Ierland moet bewaken in het brexitproces. Anders komt er geen handelsovereenkomst met de Verenigde Staten.
De afgelopen dagen is er onrust in de Britse politiek, omdat premier Boris Johnson een omstreden brexitwet wil doorvoeren. Dat voorstel druist in tegen het verdrag dat de Britten vorig jaar met de EU sloten over hun uittreding. Daarmee schenden de Britten het internationaal recht.
"We kunnen niet toestaan dat het Goedevrijdagakkoord, dat vrede bracht in Noord-Ierland, het slachtoffer wordt van de brexit," zegt Biden in een tweet. "Elke handelsovereenkomst tussen de VS en het VK moet afhangen van het respect voor deze overeenkomst en het voorkomen van het terugkeren van een harde grens. Punt."
Goedevrijdagakkoord
Het Goedevrijdagakkoord maakte in 1998 een eind aan het sektarische geweld in Noord-Ierland. Om te voorkomen dat de spanning daar weer toeneemt na het Britse vertrek uit de EU, spraken Brussel en Londen in hun scheidingsakkoord af dat de grens tussen die Britse regio en EU-lidstaat Ierland open zal blijven.
Dat heeft wel tot gevolg dat Noord-Ierland zich aan sommige EU-regels blijft houden die straks niet meer gelden in andere delen van het Verenigd Koninkrijk. De Britse regering probeert met de nieuwe brexitwet die afspraken eigenhandig aan te passen.
Meer uit Buitenland
PRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
7 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
7 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse nucleaire installatie Natanz is getroffen door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Hierbij zouden volgens het land geen radioactieve materialen zijn vrijgekomen. Iran meldde begin maart ook dat de kerncentrale was getroffen.
9 uur geleden