
Biden bereid geweld te gebruiken om Taiwan te verdedigen
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden zegt dat de Verenigde Staten bereid zijn om geweld te gebruiken om zo Taiwan te verdedigen tegen China. Hij noemt dat een belofte die het land zichzelf heeft opgelegd.
De woordvoerder van Biden zwakte diens woorden af, kort nadat de president ze had uitgesproken. Volgens de woordvoerder zijn de VS toegewijd aan het leveren van militaire steun zodat Taiwan zichzelf kan verdedigen. Wat Biden bedoelde is dus niet helemaal duidelijk.
"China flirt met gevaar", zei Biden. Chinese vliegtuigen vlogen recent nog erg dicht bij Taiwan en vorige maand hield het Chinese leger een militaire oefening in de buurt van de eilandstaat.
Eenwording van Taiwan en China
Biden zei ook dat hij niet tegen een eenwording van Taiwan en China is, maar dat dit onder geen beding mag gebeuren door militair ingrijpen. "Dat zou de hele regio destabiliseren, net zoals nu in Oekraïne gebeurt."
Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Taiwan was blij met het uitspreken van de steun door Biden. Taiwan zegt veel te blijven investeren in het leger, samen met Japan en de VS, om de veiligheid van het eiland te garanderen.
Chinese toewijding
China reageerde maandag op de woorden van Biden door te zeggen dat de Amerikaanse president de Chinese toewijding niet moet onderschatten. "Niemand moet de toewijding, wilskracht en het sterke vermogen van China om de nationale soevereiniteit te verdedigen onderschatten", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
China erkent Taiwan niet als aparte staat en ziet het als onderdeel van China. In 1949 vluchtten de door de communisten verdreven leiders van China naar het eiland en stichtten daar de Republiek China (Taiwan).
Meer uit Buitenland
BRUSSEL/KYIV (ANP/AFP) - Een pand van de missie van de Europese Unie in Kyiv is beschadigd bij Russische luchtaanvallen, aldus voorzitter van de Europese Raad António Costa. Hij zegt de jongste aanvallen op Kyiv te verafschuwen.
2 minuten geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Russische olie bestemd voor Hongarije en Slowakije stroomt na reparaties weer door de Droezjba-oliepijpleiding, melden autoriteiten in beide landen. De pijpleiding in het westen van Rusland werd een week geleden uitgeschakeld door een Oekraïense droneaanval.
30 minuten geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Bij luchtaanvallen met drones en raketten op Kyiv zijn volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zeker acht doden en bijna veertig gewonden gevallen. Hij zei dat Rusland ballistische raketten verkiest boven de onderhandelingstafel. Plaatselijke autoriteiten meldden later tien doden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Alle 32 lidstaten van de NAVO besteden dit jaar 2 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie-uitgaven. Daarmee halen zij de zogeheten NAVO-norm, komt naar voren uit schattingen van de militaire internationale organisatie. De uitgaven vertegenwoordigen een waarde van ruim 1,5 biljoen dollar, omgerekend bijna 1300 miljard euro.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un zijn bij een militaire parade in de Chinese hoofdstad Beijing op 3 september. De drie leiders willen hun onderlinge solidariteit benadrukken.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn bij meerdere Russische aanvallen zeker drie doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, aldus ambtenaren van de stad. Onder de doden was een veertienjarig kind.
2 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - De Argentijnse president Javier Milei is tijdens een campagne-evenement bekogeld met stenen. Hij stond in een auto met open dak toen er verschillende objecten op hem afkwamen. De auto reed snel weg van de menigte en de president raakte niet gewond.
10 uur geleden