Biden bepleit hervorming Hooggerechtshof na 'extreme' uitspraken
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft gepleit voor een ingrijpende hervorming van het Amerikaanse Hooggerechtshof. Hij wil dat de hoogste federale rechters niet langer voor het leven worden benoemd, maar voor een periode van achttien jaar. Ook moet er een bindende gedragscode komen voor de rechters, schrijft de Democraat in een opiniestuk in The Washington Post.
Het door conservatieve rechters gedomineerde Hooggerechtshof doet bindende uitspraken in zaken met een grote maatschappelijke impact. Biden verwijt het hof "gevaarlijke en extreme" uitspraken te hebben gedaan. Hij verwijst onder meer naar het terugdraaien van het landelijke recht op abortus en het besluit de president verregaande juridische onschendbaarheid te verlenen. Dat compliceert de vervolging van oud-president Donald Trump.
Biden wil ook dat rechters verplicht worden om giften te onthullen, zich onthouden van politieke activiteiten en zich afzijdig houden van zaken waarin sprake kan zijn van belangenverstrengeling. De president schrijft dat er onder de bevolking breed draagvlak is voor de hervormingen die hij bepleit. "We kunnen en moeten het vertrouwen van de bevolking in het Hooggerechtshof herstellen."
De kans dat Biden de hervormingen snel kan doorvoeren, wordt gering geacht. Het Congres moet daarmee instemmen en daar is steun nodig van de Republikeinen van Trump.
Meer uit Buitenland
BUSHEHR (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdagavond opnieuw een aanval uitgevoerd op Bushehr in het zuiden van Iran, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ook op andere plekken werden door Iraanse media explosies gemeld, zoals in de zuidelijke stad Bandar Abbas. De VS ontkennen iets met de explosies te maken te hebben.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zal zich de komende dagen terugtrekken uit een van de bezette gebieden waar het Libanese leger de controle moet overnemen. Dat heeft een Amerikaanse functionaris donderdag gezegd. Bovendien zou worden gewerkt aan het in kaart brengen van meer van dit soort "pilot zones" (proefgebieden).
3 uur geledenGAVARNIE-GÈDRE (ANP) - De Noorse wielrenner Torstein Træen heeft donderdag in de Tour de France een rib gebroken. Dat blijkt uit het medische communiqué van de Tourorganisatie. De renner van Uno-X Mobility reed in de gele leiderstrui toen hij ten val kwam in de afdaling van de Col du Tourmalet.
3 uur geledenJINJIANG (ANP/AFP) - De grote dodelijke brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang is onder controle. Volgens de autoriteiten vielen er 28 doden. Het duurde uren voor de brandweer de brand meester was. Op het moment dat die donderdag uitbrak in een fabriek van de Huiteng Shoes Company waren volgens staatspersbureau Xinhua 237 werknemers aanwezig.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran voert diplomatiek overleg over de jongste Amerikaanse aanvallen op de kust van het land, die minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi Amerikaans "avonturisme" noemt. Hij spreekt daarover met de legerleider van Pakistan, veldmaarschalk Asim Munir. Pakistan staat op de voorgrond bij bemiddelingen tussen Iran en de VS.
6 uur geledenJINJIANG (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang zijn zeker 28 doden gevallen, melden staatsmedia. De brand is uitgebroken in een vestiging van de Huiteng Shoes Company in het district Chendai.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk zet zeker 20.000 politiemensen in voor de WK-voetbalwedstrijd Frankrijk-Marokko, deze donderdagavond. Zo'n 8000 van hen worden ingezet in Parijs, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt, melden Franse media.
8 uur geleden