Biden belooft Zelensky snelle levering van militair steunpakket
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky spoedige levering van meer militair materieel in het vooruitzicht gesteld. Hij beloofde in een telefoongesprek dat zijn regering snel actie zal ondernemen als een steunpakket ter waarde van tientallen miljarden ook is goedgekeurd door de Senaat.
Biden maakte Zelensky duidelijk dat Oekraïne op Amerikaanse steun kan blijven rekenen in de strijd tegen Rusland, staat in een verklaring van het Witte Huis. De Oekraïense president reageerde dankbaar in een bericht op X. Hij zei dat Biden hem heeft verzekerd dat de benodigdheden worden geleverd om de luchtverdediging te versterken en ook de Oekraïense artillerie.
De VS behoren tot de belangrijkste bondgenoten van Oekraïne, maar door politieke onenigheid lukte het maandenlang niet om een nieuw steunpakket door het Amerikaanse parlement te krijgen. Het Huis van Afgevaardigden ging afgelopen weekend alsnog akkoord en nu moet ook de Senaat nog instemmen. Daar worden geen problemen verwacht. Daarna moet Biden zijn handtekening nog zetten.
Charkiv
Zelensky zei ook met Biden te hebben gepraat over de grootschalige luchtaanvallen die Rusland uitvoert op zijn land met drones en raketten. "Waaronder ook de recente aanval op een televisietoren in Charkiv, die enkele minuten voor ons gesprek plaatsvond", schreef de Oekraïense leider. "Rusland laat duidelijk zien dat het de stad onbewoonbaar wil maken."
Charkiv is de tweede stad van Oekraïne en ligt op enkele tientallen kilometers van de grens met Rusland. Oekraïense media berichten dat de grote televisietoren onder vuur is genomen met een raket en deels is ingestort. Daar circuleren ook beelden van op sociale media. Voor zover bekend vielen door de aanval geen slachtoffers.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
41 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.
4 uur geleden