Biden belooft vreedzame transitie in eerste speech na winst Trump
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden gaat alles in het werk stellen voor een vreedzame en ordentelijke transitie in de aanloop naar het presidentschap van Donald Trump. Dat zei hij in zijn eerste toespraak nadat Trump dinsdag de verkiezingen heeft gewonnen van de Democratische tegenkandidaat Kamala Harris.
De president zei aan het publiek in de tuin van het Witte Huis dat hij woensdag met Trump heeft gesproken en hem heeft gefeliciteerd met zijn overwinning. Ook sprak hij met Harris. Biden zei dat zijn vicepresident "een bezielde campagne heeft gevoerd, waar ze trots op kan zijn".
Biden benadrukte dat de verkiezing dinsdag "eerlijk en transparant" is verlopen, en dat Amerikanen vertrouwen moeten hebben in het kiesproces. Vier jaar geleden, toen Biden zelf won, claimde Trump dat die verkiezing "gestolen" was. Trump heeft zijn verlies nooit toegegeven.
Biden: weer opstaan
Maar een verlies moet je kunnen aanvaarden, zei Biden in de toespraak. Hij hoopt dat daarmee ook de gemoederen in het land bedaren. "Je kunt niet alleen van je land houden wanneer je wint", zei hij. De president zei dat het eigen is aan Amerikanen dat wanneer ze een tegenslag te verwerken krijgen, ze weer opstaan. "Tegenslagen zijn onvermijdelijk, maar opgeven is onvergeeflijk", aldus Biden.
Biden beschreef zijn eigen presidentschap als "historisch" en zei dat zijn regering veel voor elkaar heeft gekregen. Volgens hem zal wetgeving die tijdens zijn ambtsperiode werd goedgekeurd ook de komende tijd vruchten afwerpen. Biden kwam onder meer met de Inflation Reduction Act, een wet die de investering van honderden miljarden dollars in onder meer schone energie mogelijk maakt. Biden zei dat hij de laatste 74 dagen van zijn presidentschap goed wil benutten.
Inauguratie
De inauguratie van Trump is op 20 januari.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
44 minuten geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
49 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
2 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
3 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
3 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Afgelopen jaar hebben minstens 309.000 mensen in de Bondsrepubliek de Duitse nationaliteit verkregen. Volgens tellingen van de krant Die Welt is het weer een record. Tot nu toe was het recordjaar 2024, toen waren er 17.000 minder. Die Welt kon de benodigde gegevens van twee van de zestien deelstaten (Saksen-Anhalt en Mecklenburg-Vorpommern) niet vinden, dus het cijfer is voorlopig.
5 uur geleden