Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden belooft vreedzame transitie in eerste speech na winst Trump

Biden belooft vreedzame transitie in eerste speech na winst Trump

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden gaat alles in het werk stellen voor een vreedzame en ordentelijke transitie in de aanloop naar het presidentschap van Donald Trump. Dat zei hij in zijn eerste toespraak nadat Trump dinsdag de verkiezingen heeft gewonnen van de Democratische tegenkandidaat Kamala Harris.

De president zei aan het publiek in de tuin van het Witte Huis dat hij woensdag met Trump heeft gesproken en hem heeft gefeliciteerd met zijn overwinning. Ook sprak hij met Harris. Biden zei dat zijn vicepresident "een bezielde campagne heeft gevoerd, waar ze trots op kan zijn".

Biden benadrukte dat de verkiezing dinsdag "eerlijk en transparant" is verlopen, en dat Amerikanen vertrouwen moeten hebben in het kiesproces. Vier jaar geleden, toen Biden zelf won, claimde Trump dat die verkiezing "gestolen" was. Trump heeft zijn verlies nooit toegegeven.

Biden: weer opstaan

Maar een verlies moet je kunnen aanvaarden, zei Biden in de toespraak. Hij hoopt dat daarmee ook de gemoederen in het land bedaren. "Je kunt niet alleen van je land houden wanneer je wint", zei hij. De president zei dat het eigen is aan Amerikanen dat wanneer ze een tegenslag te verwerken krijgen, ze weer opstaan. "Tegenslagen zijn onvermijdelijk, maar opgeven is onvergeeflijk", aldus Biden.

Biden beschreef zijn eigen presidentschap als "historisch" en zei dat zijn regering veel voor elkaar heeft gekregen. Volgens hem zal wetgeving die tijdens zijn ambtsperiode werd goedgekeurd ook de komende tijd vruchten afwerpen. Biden kwam onder meer met de Inflation Reduction Act, een wet die de investering van honderden miljarden dollars in onder meer schone energie mogelijk maakt. Biden zei dat hij de laatste 74 dagen van zijn presidentschap goed wil benutten.

Inauguratie

De inauguratie van Trump is op 20 januari.

Meer uit Buitenland

Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

1 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

1 uur geleden
Pro-Russische Radev claimt verkiezingsoverwinning in Bulgarije

SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.

2 uur geleden
Braziliaanse president Lula noemt oorlog tegen Iran waanzin

HANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.

3 uur geleden
Meetinstrument in Voyager-sonde na halve eeuw uitgeschakeld

HOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.

4 uur geleden
Trump: marine VS schiet op Iraans schip om doorbreken blokkade

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marine heeft "een gat in de machinekamer" geschoten van een onder Iraanse vlag varend vrachtschip, schrijft president Donald Trump op Truth Social. Het schip zou volgens Trump geprobeerd hebben de Amerikaanse zeeblokkade bij de Straat van Hormuz te doorbreken. "En dat is voor het schip niet goed afgelopen."

4 uur geleden
Israël zweert aan Hezbollah gelieerde huizen in Libanon te slopen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft zijn leger geïnstrueerd om met "volle kracht" op te treden tegen dreigingen die uitgaan van Libanon, ondanks het daar geldende staakt-het-vuren, en huizen met de grond gelijk te maken die door Hezbollah worden gebruikt. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz verklaard.

5 uur geleden