Biden belooft vreedzame transitie in eerste speech na winst Trump
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden gaat alles in het werk stellen voor een vreedzame en ordentelijke transitie in de aanloop naar het presidentschap van Donald Trump. Dat zei hij in zijn eerste toespraak nadat Trump dinsdag de verkiezingen heeft gewonnen van de Democratische tegenkandidaat Kamala Harris.
De president zei aan het publiek in de tuin van het Witte Huis dat hij woensdag met Trump heeft gesproken en hem heeft gefeliciteerd met zijn overwinning. Ook sprak hij met Harris. Biden zei dat zijn vicepresident "een bezielde campagne heeft gevoerd, waar ze trots op kan zijn".
Biden benadrukte dat de verkiezing dinsdag "eerlijk en transparant" is verlopen, en dat Amerikanen vertrouwen moeten hebben in het kiesproces. Vier jaar geleden, toen Biden zelf won, claimde Trump dat die verkiezing "gestolen" was. Trump heeft zijn verlies nooit toegegeven.
Biden: weer opstaan
Maar een verlies moet je kunnen aanvaarden, zei Biden in de toespraak. Hij hoopt dat daarmee ook de gemoederen in het land bedaren. "Je kunt niet alleen van je land houden wanneer je wint", zei hij. De president zei dat het eigen is aan Amerikanen dat wanneer ze een tegenslag te verwerken krijgen, ze weer opstaan. "Tegenslagen zijn onvermijdelijk, maar opgeven is onvergeeflijk", aldus Biden.
Biden beschreef zijn eigen presidentschap als "historisch" en zei dat zijn regering veel voor elkaar heeft gekregen. Volgens hem zal wetgeving die tijdens zijn ambtsperiode werd goedgekeurd ook de komende tijd vruchten afwerpen. Biden kwam onder meer met de Inflation Reduction Act, een wet die de investering van honderden miljarden dollars in onder meer schone energie mogelijk maakt. Biden zei dat hij de laatste 74 dagen van zijn presidentschap goed wil benutten.
Inauguratie
De inauguratie van Trump is op 20 januari.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de gesprekken van zijn land met Rusland en de VS in Abu Dhabi constructief genoemd.
1 uur geledenMOSKOU/ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Rusland staat volgens zijn ministerie van Buitenlandse Zaken open voor een voortzetting van de gesprekken met Oekraïne. Die zouden volgens bronnen van het Franse persbureau AFP komende week weer in Abu Dhabi zijn.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De tweede overlegronde tussen delegaties uit Oekraïne, Rusland en de VS in Abu Dhabi is volgens een woordvoerder van de Oekraïense delegatie voorbij. Ze spraken elkaar zaterdag voor de tweede dag op rij. Het is niet duidelijk of verder overleg plaatsvindt, maar volgens Amerikaanse media praten de drie landen komende week verder in Abu Dhabi.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft de ambassadeur in Zwitserland teruggeroepen voor overleg na de vrijlating van de eigenaar van het café in Crans-Montana waar in de nieuwjaarsnacht een enorme brand woedde. Daarbij kwamen veertig vooral jonge mensen om het leven, onder wie zes Italianen. Tien van de ruim honderd gewonden zijn Italianen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een groot deel van de Verenigde Staten heeft te maken met een sneeuwstorm die dit weekeinde dwars over het land raast. Storm Fern trekt van het noordoosten diep landinwaarts, zo ver als de staten Oklahoma en Colorado. Er wonen naar schatting 235 miljoen van de 340 miljoen Amerikanen op dat 'pad'.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische regering en de door Koerden geleide SDF hebben volgens ingewijden ingestemd met een verlenging van hun wapenstilstand. Deze maand braken gevechten tussen de twee partijen uit in het noorden van Syrië.
4 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.
5 uur geleden