Biden belooft relatie met EU te repareren
WASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie moet worden "gerepareerd" en "nieuw leven ingeblazen". De Amerikaanse president Joe Biden zei in een telefoongesprek met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zich daarvoor te gaan inzetten.
In tegenstelling tot zijn voorganger Trump benadrukte Biden zijn steun voor de EU. Trump liet zich geregeld laatdunkend uit over de unie.
Biden wees op de nauwe handels- en investeringsbanden tussen de VS en Europa. Ze brachten naar buiten dat de onderlinge importheffingen op producten voor vier maanden worden opgeschort. Die werden ingesteld vanwege een langlopende ruzie over illegale staatssteun aan de vliegtuigbouwers Boeing (VS) en Airbus (Europa).
Samenwerken
Beide leiders benadrukten de noodzaak samen te werken bij de strijd tegen de coronapandemie, het pad naar economisch herstel en de klimaatcrisis. Ze spraken verder af het beleid rond landen als Rusland, China, Wit-Rusland, Oekraïne af te stemmen.
Von der Leyen sprak in een verklaring van "het begin van een goede persoonlijk partnerschap". Zij nodigde Biden uit voor een internationale gezondheidsconferentie in Rome op 21 mei.
Biden sprak eerder al met regeringsleiders van een aantal EU-landen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft zaterdag geprobeerd de leider van Hamas in Gaza te doden met een luchtaanval op een appartement. Volgens lokale functionarissen stierven vijf mensen door de aanval. Het is onduidelijk of Hamaskopstuk Ali al-Amoudi nog leeft.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Indiase piloot van het flydubai-toestel dat woensdag een noodlanding maakte, uitgenodigd voor een bezoek aan Israël. Hij wil Smit Machchhar ontvangen als eregast.
3 uur geledenRIGA (ANP/RTR) - In Letland heeft de partij van premier Andris Kulbergs volgens exitpolls de verkiezingen gewonnen met een onverwacht ruime marge. De verkiezingen stonden voor een belangrijk deel in het teken van waarschuwingen voor mogelijke Russische agressie.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De leider van de grootste Spaanse oppositiepartij, Alberto Núñez Feijóo van de PP, heeft opgeroepen tot verkiezingen na een zware nederlaag van de socialistische premier Pedro Sánchez in het parlement.
4 uur geledenNASHVILLE (ANP) - Het hoofd van het gevangeniswezen in de Amerikaanse staat Tennessee, Frank Strada, treedt terug na de mislukte executie van een wegens moord veroordeelde vrouw, Christa Pike. De gouverneur van de staat, Bill Lee, heeft gezegd dat Strada zijn ontslag heeft aangeboden en deze maand vertrekt. Er loopt een onafhankelijk onderzoek naar de kwestie.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een belangrijk lid van de hackersgroep ShinyHunters is eerder deze week in Jordanië gearresteerd, melden ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens de bronnen werkt de verdachte mee met de FBI om andere leden van de groep te identificeren.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft buitenlandse diplomaten en andere bezoekers gemaand de Oekraïense hoofdstad Kyiv te mijden. Naar aanleiding van de verhevigde Oekraïense raket- en droneaanvallen op "burgers in Rusland en op de civiele infrastructuur" worden meer "systematische aanvallen op militaire doelen in Kyiv en andere Oekraïense steden" uitgevoerd, aldus Moskou.
7 uur geleden