
Biden: Amerikaans ambassadepersoneel geëvacueerd uit Soedan
KHARTOEM (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ambassadepersoneel is geëvacueerd uit Soedan, meldt de Amerikaanse president Joe Biden in de nacht van zaterdag op zondag. De ambassade is daarop gesloten. De mededeling komt volgens The New York Times na een dag vol tegenstrijdige berichten over een eventuele evacuatie die door gevechten rondom Khartoem te gevaarlijk leek. Bronnen melden aan persbureau Reuters dat minder dan honderd mensen, onder wie ook enkele diplomaten uit andere landen, zijn geëvacueerd.
In een verklaring roemt president Biden de "buitengewone inzet" van het diplomatieke personeel. Ook bedankt hij Djibouti, Saoedi-Arabië en Ethiopië, die volgens Biden "cruciaal" waren bij deze evacuatie. De president kondigt verder aan dat de VS zich "voor zover mogelijk" in blijven zetten voor Amerikaanse burgers in Soedan, de ambassade is tot nader order gesloten.
De Amerikaanse evacuatie komt op de achtste dag van bloedige gevechten tussen de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) en het Soedanese leger in hoofdstad Khartoem. Vrijdag werd door de strijdende partijen ingestemd met een driedaagse wapenstilstand, maar ooggetuigen meldden aan persbureau AFP dat er zaterdag weer hevig gevochten werd. Bij de gevechten zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie al ruim 400 mensen om het leven gekomen.
Verwarring
Zaterdag was er verwarring over de eventuele evacuatie van Amerikaans ambassadepersoneel, schrijft The New York Times. Omdat er gevechten plaatsvonden rond het vliegveld van Khartoem leek een evacuatie afgelopen week onmogelijk. Dat de VS diplomatiek personeel toch weg hebben weten te halen, noemt de krant "een gewaagde zet". De overheidsbronnen zeggen tegen persbureau Reuters dat de evacuatie per vliegtuig plaatsvond. Er kon "zonder problemen" van en naar Khartoem gevlogen worden. Het toestel zou nog geen uur in Soedan op de grond hebben gestaan.
Wat het vertrek van de Amerikanen betekent voor andere landen is niet duidelijk. Nederland is een van de landen die met toestellen in de regio klaarstaat om naar de luchthaven van Khartoem te gaan.
Evacuatie Nederlanders
Zaterdag liet het ministerie van Buitenlandse Zaken weten dat er met "man en macht" wordt gewerkt om Nederlanders uit Soedan te krijgen. Het ministerie heeft contact met 134 Nederlanders in Soedan maar gaat ervan uit dat er nog meer Nederlanders in het land zijn.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/DPA) - Duitsland is bereid om Patriot-systemen voor Oekraïne te kopen, als de Verenigde Staten daarvoor toestemming geven. Bondskanselier Friedrich Merz zei dat hij daar vorige week nog over heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump. Een besluit over de geavanceerde luchtverdedigingssystemen is nog niet genomen.
9 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties wil dat Amerikaanse sancties tegen speciaal rapporteur Francesca Albanese meteen worden teruggedraaid. "Zelfs bij grote meningsverschillen zouden VN-lidstaten inhoudelijk en constructief met elkaar in gesprek moeten gaan, in plaats van hun toevlucht te nemen tot strafmaatregelen", zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk in een verklaring.
53 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, heeft zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov verteld dat president Donald Trump "teleurgesteld en gefrustreerd" is over het gebrek aan voortgang in het vredesproces tussen Rusland en Oekraïne. "Hopelijk krijgen we de komende dagen meer duidelijkheid over wat het Russische standpunt is en wat hun prioriteiten zijn", zei Rubio na afloop van het gesprek. "Maar het gaat duidelijk moeizaam, zoals jullie allemaal hebben kunnen zien."
1 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - De restauratie van het vijftiende-eeuwse kunstwerk Lam Gods duurt langer. Het altaarstuk van de gebroeders Van Eyck kan naar verwachting pas in de lente van 2027 weer worden bekeken in de Sint-Baafskathedraal in Gent, bleek tijdens een persmoment.
1 uur geledenGAZA (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn opnieuw tientallen mensen om het leven gekomen door Israëlische aanvallen, meldt de burgerbescherming in het gebied. Die stelde een eerder dodental bij naar 52.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afspraken gemaakt met Israël over het toelaten van meer humanitaire hulp aan Gaza, meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Deze deal betekent dat er meer grensovergangen worden geopend, dat er vrachtwagens met hulpgoederen en voedsel Gaza binnenkomen, dat de vitale infrastructuur wordt hersteld en dat hulpverleners worden beschermd", schrijft Kallas op X.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is met een ruime meerderheid van het Europees Parlement verworpen. In de stemming van donderdag stemden 360 Europarlementariërs tegen en 175 voor de motie.
3 uur geleden