
Biden: abortusoordeel geen reden tot uitbreiding Hooggerechtshof
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden ziet niets in het uitbreiden van het negenkoppige Hooggerechtshof, ondanks het feit dat hij het oneens is met recente beslissingen van het hof rond abortus en het dragen van vuurwapens.
Het Hooggerechtshof oordeelde donderdag dat Amerikanen het grondwettelijke recht hebben buitenshuis een vuurwapen bij zich te dragen, wat staten als New York en Californië grotendeels hadden verboden. Vrijdag oordeelde het hof dat er geen federaal recht op abortus bestaat, maar dat het aan staten is om daarover te beslissen. In 26 staten wordt abortus direct of binnen afzienbare tijd illegaal.
Al langer gaan er in de VS stemmen op voor uitbreiding van het Hooggerechtshof, om zo van de meerderheid van de conservatieve leden, die zes van de negen zetels in het hof innemen, af te komen. Onder andere senator Elizabeth Warren riep er vorig jaar toe op. De Amerikaanse grondwet zegt niets over het aantal leden dat het Hooggerechtshof moet hebben. Het aantal leden is in de geschiedenis zes keer veranderd en ligt sinds 1869 op negen.
Hoewel Biden niet van plan is het hof uit te breiden, zoekt hij wel naar oplossingen voor het vervallen van het recht op abortus, zegt een woordvoerder. Er wordt gekeken naar presidentiële decreten die Biden kan uitgeven om de situatie te verbeteren. Maar geen enkel decreet kan "het gat vullen dat is ontstaan door deze uitspraak" van het hof, waarschuwt de woordvoerder. "Dat kan alleen gevuld worden als het congres besluit te handelen."
Biden had het Amerikaanse parlement vrijdag in een toespraak al opgeroepen wetten door te voeren die het recht op abortus vastleggen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela laat in reactie op de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogsschepen zelf ook oorlogsschepen voor de kust varen. De Verenigde Staten stuurden vorige week drie vaartuigen naar de wateren rond het land om drugssmokkel tegen te gaan en druk te zetten op president Nicolás Maduro.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben een adviesorgaan opgericht over kunstmatige intelligentie (AI). Lidstaten maakten zich zorgen over de snelle ontwikkeling van de technologie en hadden om zo'n instantie gevraagd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat iedereen die een moord pleegt in de hoofdstad Washington de doodstraf krijgt. Volgens hem is dat nodig om de misdaad in de stad aan te pakken. De doodstraf is in Washington al sinds 1981 afgeschaft.
5 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - De Londense politie heeft naar eigen zeggen tijdens het Notting Hill Carnival afgelopen weekend meer dan vijfhonderd verdachten gearresteerd. Gezichtsherkenning heeft volgens de politie een belangrijke rol gehad bij de aanhouding en vervolging van verdachten.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israëlische functionarissen hebben gezegd dat bij een aanval op een ziekenhuis maandag in de Gazastrook onder meer zes "terroristen" van de Palestijnse beweging Hamas zijn gedood. Bij de aanval werden zeker twintig mensen gedood, onder wie vijf journalisten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse minister Ricardo Lewandowski kan voorlopig niet meer afreizen naar de Verenigde Staten. Washington heeft zijn visum ingetrokken, verkondigde de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kan leven met de eerste handelsafspraken die zijn gemaakt tussen de EU en VS, maar dringt aan op "speciale aandacht" voor de Amerikaanse importheffing van 50 procent op staal bij vervolgafspraken. Dat schrijft demissionair minister Ruben Brekelmans (Buitenlandse Zaken, VVD) in een reactie op de vorige week naar buiten gebrachte afspraken.
9 uur geleden