Bibliotheken: groeiende maatschappelijke rol door activiteiten
DEN HAAG (ANP) - Bibliotheken organiseerden vorig jaar 15 procent meer activiteiten dan een jaar eerder, zo staat in onderzoek van CBS en de Koninklijke Bibliotheek (KB). Met 220.000 activiteiten wilden de bibliotheken de maatschappelijke rol vergroten. Zo zetten ze in op het bestrijden van laaggeletterdheid, het bevorderen van digitale inclusie en het stimuleren van persoonlijke ontwikkeling.
Bijna de helft van de activiteiten van bibliotheken waren gericht op educatie en ontwikkeling, zoals taalvaardigheid, digitale vaardigheden en mediawijsheid. Met 68.000 activiteiten (31 procent) werd er ook veel aandacht besteed aan het bevorderen van lezen, bijvoorbeeld voorleesmiddagen voor kinderen en het organiseren van leesclubs en boekpresentaties. Ook veel aandacht kregen de thema's 'ontmoeting en debat', met bijvoorbeeld themacafés, en 'kennis en informatie', waaronder bijeenkomsten over werk en sollicitatie.
Met het aantal activiteiten groeide ook het personeelsbestand van bibliotheken. Zo kwamen er in vergelijking met 2018 15 procent meer vrijwilligers bij. De 22.000 vrijwilligers werden ingezet voor activiteiten over taalvaardigheid, digivaardigheidscursussen en voorlezen. De cijfers tonen volgens KB aan dat bibliotheken steeds meer verschuiven van de klassieke uitleenbibliotheek naar de brede maatschappelijke bibliotheek.
Dat is ook terug te zien in het ledenaantal, want 7 op de 10 kinderen en 1 op de 10 volwassenen waren in 2019 lid van de bibliotheek. Het aantal uitgeleende boeken nam, net als de laatste jaren, ook het afgelopen jaar af. Wel werden er 3,9 miljoen e-books uitgeleend, 10 procent meer dan een jaar eerder. Daarmee was 6 procent van de uitgeleende boeken in openbare bibliotheken een e-book. Daarnaast steeg ook het aantal downloads van luisterboeken.
Het kabinet kondigde vorige week dinsdag een sluiting van twee weken aan voor onder andere bibliotheken. Naar verwachting gaan die over een week weer open. Ondertussen kunnen er wel boeken afgehaald worden bij een loket.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vindt het "onbegrijpelijk dat Rusland vandaag onder eigen vlag mag meedoen aan de Paralympische Spelen, terwijl ze blijven aanvallen". Hij verwijst op X naar aanvallen die Rusland in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft uitgevoerd op energie-infrastructuur en spoorwegen in Oekraïne.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Iraniërs zijn zaterdag in een mars door Amsterdam naar het Amerikaanse consulaat gelopen. Ze herdachten omgekomen Amerikaanse militairen en riepen de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
9 uur geleden