Bibliotheken: groeiende maatschappelijke rol door activiteiten
DEN HAAG (ANP) - Bibliotheken organiseerden vorig jaar 15 procent meer activiteiten dan een jaar eerder, zo staat in onderzoek van CBS en de Koninklijke Bibliotheek (KB). Met 220.000 activiteiten wilden de bibliotheken de maatschappelijke rol vergroten. Zo zetten ze in op het bestrijden van laaggeletterdheid, het bevorderen van digitale inclusie en het stimuleren van persoonlijke ontwikkeling.
Bijna de helft van de activiteiten van bibliotheken waren gericht op educatie en ontwikkeling, zoals taalvaardigheid, digitale vaardigheden en mediawijsheid. Met 68.000 activiteiten (31 procent) werd er ook veel aandacht besteed aan het bevorderen van lezen, bijvoorbeeld voorleesmiddagen voor kinderen en het organiseren van leesclubs en boekpresentaties. Ook veel aandacht kregen de thema's 'ontmoeting en debat', met bijvoorbeeld themacafés, en 'kennis en informatie', waaronder bijeenkomsten over werk en sollicitatie.
Met het aantal activiteiten groeide ook het personeelsbestand van bibliotheken. Zo kwamen er in vergelijking met 2018 15 procent meer vrijwilligers bij. De 22.000 vrijwilligers werden ingezet voor activiteiten over taalvaardigheid, digivaardigheidscursussen en voorlezen. De cijfers tonen volgens KB aan dat bibliotheken steeds meer verschuiven van de klassieke uitleenbibliotheek naar de brede maatschappelijke bibliotheek.
Dat is ook terug te zien in het ledenaantal, want 7 op de 10 kinderen en 1 op de 10 volwassenen waren in 2019 lid van de bibliotheek. Het aantal uitgeleende boeken nam, net als de laatste jaren, ook het afgelopen jaar af. Wel werden er 3,9 miljoen e-books uitgeleend, 10 procent meer dan een jaar eerder. Daarmee was 6 procent van de uitgeleende boeken in openbare bibliotheken een e-book. Daarnaast steeg ook het aantal downloads van luisterboeken.
Het kabinet kondigde vorige week dinsdag een sluiting van twee weken aan voor onder andere bibliotheken. Naar verwachting gaan die over een week weer open. Ondertussen kunnen er wel boeken afgehaald worden bij een loket.
Meer uit Binnenland
HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie.
5 minuten geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
4 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) spant een kort geding aan om de optredens van rapper Ye in Arnhem tegen te houden. Het CJO eist een inreisverbod voor de artiest, ook bekend als Kanye West.
5 uur geleden