Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bezorging van stempassen verkiezingen mogelijk aangepast

Bezorging van stempassen verkiezingen mogelijk aangepast

DEN HAAG (ANP) - Kiezers krijgen bij volgende verkiezingen hun stempassen misschien eerder thuis gestuurd. De bezorging verliep bij de afgelopen verkiezingen moeizaam, en daarom worden de wettelijke regels wellicht aangepast, schrijft demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.

Nu is het zo dat mensen hun stempas via de gemeente uiterlijk twee weken voor de verkiezingen thuis ontvangen. Als dat niet goed is gegaan, kunnen ze in hun gemeente een vervangende stempas aanvragen. Als ze dat schriftelijk doen, moet dat uiterlijk vijf dagen voor de verkiezingen binnen zijn. Afgelopen november kregen in totaal duizenden inwoners van Amsterdam, Goirle, Noordoostpolder en Middelburg hun stempas voor de Kamerverkiezingen te laat of helemaal niet thuis.

De Jonge zegt dat hij met PostNL heeft gesproken over de problemen. De minister wil laten onderzoeken of het nodig is om de termijnen "voor de bezorging van de stempas, de vervangende stempas, de kiezerspas en de schriftelijke volmacht" te verruimen. In een toelichting zegt zijn woordvoerster dat de termijn van twee weken voor de verkiezingen blijft staan, maar dat de documenten mogelijk eerder worden verstuurd.

Kiesraad

In zijn brief gaat De Jonge ook in op de afgelopen verkiezingen. Gemeenten klaagden toen dat ze veel moeite hadden om op tijd de stemmen te tellen, de uitslagen vast te stellen en eventuele klachten af te handelen. Ook de Kiesraad sprak zich hierover uit. De minister wil ernaar kijken na de komende Europese verkiezingen in juni.

Verder zegt de minister dat er "geen aanwijzingen zijn dat grootschalige desinformatiecampagnes hebben plaatsgevonden". Het ministerie heeft één keer bij X, het voormalige Twitter, geklaagd over een bericht dat daar werd verspreid. Dat gebeurde op de dag van de verkiezingen. In het bericht stond dat mensen twee vakjes moesten invullen om op GroenLinks-PvdA te kunnen stemmen. Als mensen dat hadden gedaan, was hun stem ongeldig geweest.

Meer uit Binnenland

HEMA waarschuwt mensen met allergieën voor roomboter kaasstengels

AMSTERDAM (ANP) - Winkelketen HEMA waarschuwt consumenten voor het ontbreken van de vermelding van sesamzaad en pinda's op de verpakking van roomboter kaasstengels. HEMA raadt mensen die allergisch zijn voor een of beide ingrediënten aan om de kaasstengels niet te eten.

4 minuten geleden
Directeur van marathon Rotterdam vertrekt in december

ROTTERDAM (ANP) - Wilbert Lek vertrekt als directeur van de marathon van Rotterdam. Hij meldt op 12 december zijn functie bij organisator Golazo Events Nederland neer te leggen.

31 minuten geleden
Burgemeester Terneuzen stapt op om onenigheid over azc-vergunning

TERNEUZEN (ANP) - Burgemeester van Terneuzen Erik van Merrienboer stapt op, omdat hij zich niet kan vinden in de besluitvorming over een asielzoekerscentrum (azc) in de Zeeuwse gemeente. De wethouders in de plaats willen op aandringen van de gemeenteraad geen vergunning meer afgeven voor de zogeheten Regionale Opvanglocatie. Zowel de raad als het college hadden de plannen voor de komst van het azc vorig jaar nog goedgekeurd.

2 uur geleden
Havenbedrijf North Sea Port scherpt beveiliging aan na dronezwerm

DEN HAAG (ANP) - Het havenbedrijf North Sea Port, verantwoordelijk voor de havens van Terneuzen, Vlissingen en Gent, heeft de beveiliging van de drie locaties aangescherpt. Dit na een dronezwerm van 12 tot 20 drones die vorige week bij de haven van Terneuzen werd gezien.

2 uur geleden
Ook andere twee locaties van de Pizzabakkers mogen weer open

AMSTERDAM (ANP) - Twee locaties van De Pizzabakkers in Amsterdam die nog dicht waren mogen weer open. Dat bevestigt een woordvoerder van burgemeester Femke Halsema na berichtgeving van Het Parool en AT5. Het gaat om panden van de pizzaketen op de Plantage Kerklaan en de Overtoom.

2 uur geleden
Verdachte valse bommelding trein Hilversum vrijdag voor rechter

HILVERSUM (ANP) - De verdachte die vrijdag werd aangehouden omdat hij een valse bommelding deed in een trein, moet komende vrijdag voor de rechter verschijnen in een snelrechtzitting. Het gaat om een 44-jarige man uit Amersfoort, meldt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Midden-Nederland.

3 uur geleden
Noord-Holland vreest 70 miljoen euro faunaschade in 2026

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland verwacht volgend jaar opnieuw veel meer geld te moeten uitgeven om schade te vergoeden die vooral ganzen en houtduiven aanrichten aan landbouwgewassen. Gedeputeerde Esther Rommel (financiën) denkt er in 2026 70 miljoen euro voor nodig te hebben, 25 miljoen meer dan eerder verwacht. Dit jaar wordt vooralsnog rekening gehouden met ruim 42 miljoen euro, terwijl het in 2024 ging om 29 miljoen.

3 uur geleden