Bezorging van stempassen verkiezingen mogelijk aangepast
DEN HAAG (ANP) - Kiezers krijgen bij volgende verkiezingen hun stempassen misschien eerder thuis gestuurd. De bezorging verliep bij de afgelopen verkiezingen moeizaam, en daarom worden de wettelijke regels wellicht aangepast, schrijft demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
Nu is het zo dat mensen hun stempas via de gemeente uiterlijk twee weken voor de verkiezingen thuis ontvangen. Als dat niet goed is gegaan, kunnen ze in hun gemeente een vervangende stempas aanvragen. Als ze dat schriftelijk doen, moet dat uiterlijk vijf dagen voor de verkiezingen binnen zijn. Afgelopen november kregen in totaal duizenden inwoners van Amsterdam, Goirle, Noordoostpolder en Middelburg hun stempas voor de Kamerverkiezingen te laat of helemaal niet thuis.
De Jonge zegt dat hij met PostNL heeft gesproken over de problemen. De minister wil laten onderzoeken of het nodig is om de termijnen "voor de bezorging van de stempas, de vervangende stempas, de kiezerspas en de schriftelijke volmacht" te verruimen. In een toelichting zegt zijn woordvoerster dat de termijn van twee weken voor de verkiezingen blijft staan, maar dat de documenten mogelijk eerder worden verstuurd.
Kiesraad
In zijn brief gaat De Jonge ook in op de afgelopen verkiezingen. Gemeenten klaagden toen dat ze veel moeite hadden om op tijd de stemmen te tellen, de uitslagen vast te stellen en eventuele klachten af te handelen. Ook de Kiesraad sprak zich hierover uit. De minister wil ernaar kijken na de komende Europese verkiezingen in juni.
Verder zegt de minister dat er "geen aanwijzingen zijn dat grootschalige desinformatiecampagnes hebben plaatsgevonden". Het ministerie heeft één keer bij X, het voormalige Twitter, geklaagd over een bericht dat daar werd verspreid. Dat gebeurde op de dag van de verkiezingen. In het bericht stond dat mensen twee vakjes moesten invullen om op GroenLinks-PvdA te kunnen stemmen. Als mensen dat hadden gedaan, was hun stem ongeldig geweest.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
5 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
11 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
11 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
11 uur geleden