Bezorging van stempassen verkiezingen mogelijk aangepast
DEN HAAG (ANP) - Kiezers krijgen bij volgende verkiezingen hun stempassen misschien eerder thuis gestuurd. De bezorging verliep bij de afgelopen verkiezingen moeizaam, en daarom worden de wettelijke regels wellicht aangepast, schrijft demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
Nu is het zo dat mensen hun stempas via de gemeente uiterlijk twee weken voor de verkiezingen thuis ontvangen. Als dat niet goed is gegaan, kunnen ze in hun gemeente een vervangende stempas aanvragen. Als ze dat schriftelijk doen, moet dat uiterlijk vijf dagen voor de verkiezingen binnen zijn. Afgelopen november kregen in totaal duizenden inwoners van Amsterdam, Goirle, Noordoostpolder en Middelburg hun stempas voor de Kamerverkiezingen te laat of helemaal niet thuis.
De Jonge zegt dat hij met PostNL heeft gesproken over de problemen. De minister wil laten onderzoeken of het nodig is om de termijnen "voor de bezorging van de stempas, de vervangende stempas, de kiezerspas en de schriftelijke volmacht" te verruimen. In een toelichting zegt zijn woordvoerster dat de termijn van twee weken voor de verkiezingen blijft staan, maar dat de documenten mogelijk eerder worden verstuurd.
Kiesraad
In zijn brief gaat De Jonge ook in op de afgelopen verkiezingen. Gemeenten klaagden toen dat ze veel moeite hadden om op tijd de stemmen te tellen, de uitslagen vast te stellen en eventuele klachten af te handelen. Ook de Kiesraad sprak zich hierover uit. De minister wil ernaar kijken na de komende Europese verkiezingen in juni.
Verder zegt de minister dat er "geen aanwijzingen zijn dat grootschalige desinformatiecampagnes hebben plaatsgevonden". Het ministerie heeft één keer bij X, het voormalige Twitter, geklaagd over een bericht dat daar werd verspreid. Dat gebeurde op de dag van de verkiezingen. In het bericht stond dat mensen twee vakjes moesten invullen om op GroenLinks-PvdA te kunnen stemmen. Als mensen dat hadden gedaan, was hun stem ongeldig geweest.
Meer uit Binnenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
10 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
17 uur geleden