
Bezorgde Van der Geest wil judoka's ook bij club laten trainen
HAARLEM (ANP) - Cor van der Geest maakt zich grote zorgen over het niveau van het Nederlandse judo. De voormalig bondscoach en technisch directeur roept de nationale judobond JBN in een brief op tot actie en heeft een lijst met aanbevelingen opgesteld.
Van der Geest was zeventien jaar actief voor de JBN. De vader van oud-judoka's Dennis en Elco van der Geest nam in 2012 afscheid. Het kwam voor Van der Geest niet als een verrassing dat de Nederlandse judoploeg tijdens de Spelen in Parijs voor het eerst sinds 1984 geen enkele medaille won.
"Helaas zag ik het debacle van de Spelen in Parijs aankomen, al weet je het nooit met judo omdat niet altijd de beste wint", schrijft hij in een brief aan de JBN. "Na de Spelen van 2012 heb ik in de pers een waarschuwing afgegeven over de moeilijke tijden die het judo in Nederland zou kunnen krijgen. Ik vind het eigenlijk verschrikkelijk dat ik gelijk heb gekregen."
Papendal
Volgens Van der Geest is het slecht dat de beste judoka's van Nederland verplicht samen op Papendal moeten trainen. "Als iemand nu naar Papendal gaat, is het contact met de club zo goed als weg. Als de stap naar Papendal om wat voor reden dan ook niet succesvol is, stoppen die sporters en gaan bijna nooit meer in de club verder met judo", stelt hij.
Volgens Van der Geest inspireren topjudoka's jeugdleden van hun club. "Doordat de top niet meer bij de clubs op de mat staat, is de voorbeeldfunctie verdwenen", weet hij. "Het individuele topsportproject bood kansen voor sporters en trainers om zich te ontwikkelen. Dat is in de huidige structuur met trainen op Papendal volledig verdwenen. Toppers moeten ook weer aan NK's deelnemen. Zo blijven ze zichtbaar. Sifan Hassan loopt ook ieder jaar in Nederland."
Centraal trainen
Van der Geest zou het goed vinden dat topjudoka's weer minimaal eenmaal bij hun club gaan trainen en dat bondscoaches die oefensessies bezoeken. "Het hele idee van centraal trainen is dat je met z'n allen op de beste locatie met de beste coaches en faciliteiten traint. Het probleem hierbij is dat het in Nederland op zijn minst een hele uitdaging is om structureel voldoende sparringpartners van niveau te regelen. Een centraal trainingsprogramma op Papendal is voor veel judoka's en hun ouders niet te betalen en uiteindelijk ook voor de JBN en het NOC*NSF niet. Voor we het weten is topsport alleen weggelegd voor sporters met bemiddelde ouders."
De judobond kondigde na Parijs een grondige evaluatie aan. Die is inmiddels gestart.
Meer uit Sport
MATERA (ANP) - Wielrenner Mads Pedersen heeft zijn leidende positie in de Ronde van Italië verstevigd. De 29-jarige Deen van Lidl-Trek sprintte in de vijfde etappe, die over 151 kilometer van Ceglie Messapica naar Matera ging, naar de zege. Pedersen drukte zijn wiel net iets eerder over de finish dan de Italiaan Edoardo Zambanini (tweede) en de Brit Tom Pidcock.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Parijzenaren en toeristen kunnen vanaf juli weer zwemmen in de Seine. Het was meer dan honderd jaar verboden om te badderen in de rivier. Om vorig jaar wedstrijden voor de Olympische Spelen mogelijk te maken, werd de waterkwaliteit drastisch verbeterd. Nu kan ook het publiek er weer terecht in afgebakende zwemplekken.
10 uur geledenEMILIA-ROMAGNA (ANP/RTR) - Autosportbond FIA heeft de maximale straffen voor coureurs die vloeken in de Formule 1 met 50 procent verlaagd. Stewards krijgen daarnaast meer bevoegdheid bij het bepalen van straffen. Dat meldt de FIA woensdag, in aanloop naar de Grote Prijs van Emilia-Romagna.
10 uur geledenROME (ANP) - De Amerikaanse tennisster Coco Gauff heeft zich geplaatst voor de halve finales van het WTA-toernooi van Rome. De nummer 3 van de wereld versloeg Mirra Andrejeva uit Rusland met 6-4 7-6 (5).
11 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De judobond vaardigt veertien judoka's af voor de WK. Die vinden van 13 tot en met 19 juni plaats in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Joanne van Lieshout verdedigt haar titel in de klasse tot 63 kilogram.
12 uur geledenWATERLOO (ANP) - Mads Pedersen heeft zijn contract bij wielerploeg Lidl-Trek voor onbepaalde tijd verlengd tot het einde van zijn carrière. Dat meldt het team van de 29-jarige Deen die momenteel de roze trui draagt in de Giro d'Italia.
16 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - Voormalig wielrenner Rohan Dennis uit Australië heeft een voorwaardelijke celstraf van twee jaar gekregen voor de dodelijke aanrijding van zijn echtgenote, de voormalig wielrenster Melissa Hoskins in 2023.
18 uur geleden