Bezorgde reacties van Oekraïne en bondgenoten na hulpstop Trump
KYIV (ANP/RTR) - Het stilleggen van de Amerikaanse militaire steun aan Oekraïne leidt in Europa tot bezorgde reacties. "Op het eerste gezicht ziet dit er heel slecht uit. Het lijkt erop dat hij ons richting capitulatie duwt", zegt voorzitter Oleksandr Merezjko van de Oekraïense parlementscommissie voor Buitenlandse Zaken over de Amerikaanse president Donald Trump. Merezjko zei met capitulatie te bedoelen dat zijn land Russische eisen zou moeten accepteren.
Trump legde de hulp aan Oekraïne stil na een ruzie met de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky in het Witte Huis. De Amerikaanse president verwijt Zelensky geen vrede te willen zolang hij met Amerikaanse steun kan doorvechten. De Oekraïense president heeft op zijn beurt gezegd dat de Russische president Vladimir Poetin zich in het verleden onbetrouwbaar heeft getoond en diplomatieke afspraken niet is nagekomen.
Merezjko sprak over een psychologische klap voor Oekraïne. Hij vergeleek het stoppen van de hulp tegenover persbureau Reuters met het Verdrag van München uit 1938. Nazi-Duitsland kon toen een deel van Tsjechoslowakije annexeren. "Dit is erger dan München, want daar probeerden ze in ieder geval niet Tsjechoslowakije als de agressor af te schilderen, maar hier proberen ze het slachtoffer van agressie te beschuldigen. Dat is extreem gevaarlijk."
'Slecht nieuws'
Ook Europese bondgenoten reageren bezorgd. De Poolse onderminister van Defensie Cezary Tomczyk noemde het besluit van Trump op de radio "slecht nieuws". De Franse onderminister van Europese Zaken Benjamin Haddad zei tegen France 2 dat de positie van Rusland zo wordt versterkt en dat vrede daarmee nog verder weg is.
In de Amerikaanse politiek klinken eveneens bezorgde reacties, ook binnen de partij van Trump. De Republikeinse parlementariër Don Bacon zei tegen nieuwssite Politico dat landen als Iran, Noord-Korea en China hun steun aan Rusland ondertussen niet pauzeren. "Er is een agressor en een slachtoffer, er is een democratie en een dictatuur, er is een land dat deel wil uitmaken van het Westen en een land dat het Westen haat. We zouden ondubbelzinnig aan de goede kant moeten staan."
Ook de Democratische oppositie reageert ontstemd. "Door de militaire hulp voor Oekraïne te bevriezen, heeft president Trump de deur wagenwijd opengezet voor Poetin om zijn agressie tegen onschuldige Oekraïners op te voeren", zei senator Jeanne Shaheen, die in de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken zit. "De gevolgen zullen ongetwijfeld verwoestend zijn."
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
31 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
53 minuten geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie hebben donderdag tegen alle verwachting in geen compromis bereikt over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Ze kunnen het niet eens worden over de datum van de inwerkingtreding ervan. De onderhandelingen gaan op 1 juni verder.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de afgelopen tijd de grootste terreinwinst geboekt sinds de inval twee jaar geleden in de Russische provincie Koersk, becijfert een gezaghebbende denktank. De Oekraïense krijgsmacht heeft volgens het Institute for the Study of War (ISW) op meerdere plaatsen aan het front de laatste weken het initiatief. De toch al hoge verliezen aan Russische kant zouden verder oplopen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense krijgsmacht heeft weer een olieraffinaderij aangevallen in Rusland, meldt de verantwoordelijke commandant Robert Brovdi op Telegram. President Volodymyr Zelensky deelde beelden op X waarop vuur en een grote rookpluim te zien zijn. Het gaat om de raffinaderij van Rosneft in Syzran, ruim achthonderd kilometer van de Oekraïense grens.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat de Iraanse krijgsmacht zich sneller weet te herpakken dan verwacht, meldt CNN op basis van vier bronnen. Twee bronnen die bekend zijn met de verslagen, zeggen dat het land een deel van de droneproductie alweer heeft hervat. Het land zou daarvoor het staakt-het-vuren dat zes weken geleden werd afgekondigd hebben benut.
3 uur geleden