Bezorgde reacties internationale gemeenschap op Hongkong-wet
LONDEN (ANP) - De internationale gemeenschap is bezorgd over de nieuwe Chinese veiligheidswet voor Hongkong. Onder meer de Verenigde Staten, Australië, Canada, Japan en oud-kolonisator Groot-Brittannië vrezen dat met die wet een einde komt aan de democratie en scheiding van machten in Hongkong.
Op basis van de veiligheidswet wil China strenger de orde gaan handhaven in Hongkong, dat een autonoom onderdeel van het land is met een eigen regering en rechtsstelsel. De wet werd donderdag door het Chinese Volkscongres goedgekeurd.
De Britten, Amerikanen, Canadezen en Australiërs laten in een gezamenlijke verklaring weten "extreem bezorgd" te zijn dat de Chinese veiligheidswet de "diepe verdeeldheid" in de maatschappij van Hongkong verergert. Ook denken zij dat de wet de stabiliteit en welvaart van de stadstaat met bijna 7,5 miljoen inwoners bedreigt. De landen roepen China op om met een oplossing te komen die ook voor de bevolking van Hongkong acceptabel is.
Kritisch
Volgens de landen betekent de veiligheidswet een schending van het verdrag over de autonomie van Hongkong dat de Britten in 1984 sloten met China. "Hongkong heeft gefloreerd als een bolwerk van vrijheid", aldus de gezamenlijke verklaring. De nieuwe veiligheidswet "beperkt de vrijheid van het Hongkongse volk en holt daarmee de vrijheid uit die Hongkong zo welvarend heeft gemaakt".
Ook Japan reageert kritisch. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken is "ernstig bezorgd" over de veiligheidswet. In een verklaring noemt Japan Hongkong een "extreem belangrijke partner", waarbij het de onderlinge economische en menselijke banden onderstreept. Japan hecht veel waarde aan het vrije en open systeem en de democratische en stabiele ontwikkeling van Hongkong onder het beleid van "Een land, twee systemen".
Tokio ontbood de Chinese ambassadeur om de zorgen van de regering over te brengen. Die liet volgens het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken in reactie weten dat China de zaak als een binnenlandse aangelegenheid beschouwt.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
34 minuten geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
40 minuten geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
3 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
9 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
10 uur geleden