Bezorgde reacties internationale gemeenschap op Hongkong-wet
LONDEN (ANP) - De internationale gemeenschap is bezorgd over de nieuwe Chinese veiligheidswet voor Hongkong. Onder meer de Verenigde Staten, Australië, Canada, Japan en oud-kolonisator Groot-Brittannië vrezen dat met die wet een einde komt aan de democratie en scheiding van machten in Hongkong.
Op basis van de veiligheidswet wil China strenger de orde gaan handhaven in Hongkong, dat een autonoom onderdeel van het land is met een eigen regering en rechtsstelsel. De wet werd donderdag door het Chinese Volkscongres goedgekeurd.
De Britten, Amerikanen, Canadezen en Australiërs laten in een gezamenlijke verklaring weten "extreem bezorgd" te zijn dat de Chinese veiligheidswet de "diepe verdeeldheid" in de maatschappij van Hongkong verergert. Ook denken zij dat de wet de stabiliteit en welvaart van de stadstaat met bijna 7,5 miljoen inwoners bedreigt. De landen roepen China op om met een oplossing te komen die ook voor de bevolking van Hongkong acceptabel is.
Kritisch
Volgens de landen betekent de veiligheidswet een schending van het verdrag over de autonomie van Hongkong dat de Britten in 1984 sloten met China. "Hongkong heeft gefloreerd als een bolwerk van vrijheid", aldus de gezamenlijke verklaring. De nieuwe veiligheidswet "beperkt de vrijheid van het Hongkongse volk en holt daarmee de vrijheid uit die Hongkong zo welvarend heeft gemaakt".
Ook Japan reageert kritisch. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken is "ernstig bezorgd" over de veiligheidswet. In een verklaring noemt Japan Hongkong een "extreem belangrijke partner", waarbij het de onderlinge economische en menselijke banden onderstreept. Japan hecht veel waarde aan het vrije en open systeem en de democratische en stabiele ontwikkeling van Hongkong onder het beleid van "Een land, twee systemen".
Tokio ontbood de Chinese ambassadeur om de zorgen van de regering over te brengen. Die liet volgens het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken in reactie weten dat China de zaak als een binnenlandse aangelegenheid beschouwt.
Meer uit Buitenland
NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
4 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
2 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
2 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
2 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
4 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.
9 uur geleden