Bezorgde Hamer waarschuwt voor onderlinge verhoudingen
DEN HAAG (ANP) - Informateur Mariëtte Hamer is "heel bezorgd" over de mogelijke gevolgen van het vastlopen van de kabinetsformatie. De onderlinge verhoudingen tussen de betrokken partijen hebben een fikse deuk opgelopen. Ook zal de gang van zaken het vertrouwen van de burger in de politiek niet ten goede komen, meent zij.
Vooral de laatste week, waarin de partijen op haar aandringen hardop uitspraken in welke combinaties zij wel en niet bereid waren met elkaar te onderhandelen, heeft volgens Hamer een wissel getrokken. Zij benadrukt dat de zes betrokken partijen de afgelopen decennia steeds bereid zijn geweest wél compromissen te sluiten. Dat dat nu niet lukt noemt zij "curieus".
Hamer constateert dat er tussen de partijen ook veel oud zeer meespeelt. Zij vreest dat deze "broze lijntjes uit het verleden" er niet sterker op zijn geworden, en waarschuwt de partijen dat zij elkaar vroeg of laat toch weer nodig zullen hebben. "Als je geen opties meer hebt, dan is het spel over."
Verantwoordelijkheid
Volgens Hamer is het wenselijk dat er snel "nieuwe werkbare relaties" komen. "Onze parlementaire cultuur heeft altijd bestaan uit de bereidheid van partijen om toch maar, soms met hele lange tanden, aan onderhandelingen te beginnen."
Het initiatief ligt wat Hamer betreft bij de VVD als grootste partij. Maar ook D66 en CDA hebben een verantwoordelijkheid om ook de optie voor een minderheidskabinet nog open te houden, omdat volgens haar zelfs die variant nu allerminst zeker is. Die verantwoordelijkheid ligt niet bij de nieuwe informateur, schrijft zij in haar eindverslag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Alles wijst er nu op dat de verdachten van de aanslag op de synagoge in Rotterdam zijn geronseld, zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdagmiddag bij het vragenuur in de Tweede Kamer. "En de mogelijkheid dat Iran betrokken is bij deze aanslag wordt nadrukkelijk ook onderzocht."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mirjam Sterk van Sport is trots op de Nederlandse atleten die aan de Paralympische Winterspelen hebben deelgenomen. "Het is heel belangrijk dat mensen met een handicap ook in staat zijn om de top te halen", zei ze bij de huldiging van medaillewinnaars in Den Haag. "Ik hoop dat het veel mensen inspireert die ook met een handicap worstelen en laat zien dat het voor hen ook mogelijk is om te gaan sporten en mooie prestaties neer te zetten."
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver was dinsdagochtend kort in Rotterdam, waar zijn partij in peilingen dicht achter Leefbaar Rotterdam lijkt te staan. "Het is nek aan nek", zei Klaver tegen het ANP. "Voor het eerst in een hele lange tijd kan een progressieve partij hier weer de grootste worden."
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
20 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
20 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
20 uur geleden