Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde
CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten die de afgelopen weken een bezoek hebben gebracht aan ruimtestation ISS zijn vrijdag teruggekeerd op aarde. Hun vaartuig plonsde in de Atlantische Oceaan bij de Amerikaanse staat Florida, hangend aan parachutes. Door slecht weer had de terugkeer een paar dagen vertraging opgelopen.
De vier bemanningsleden waren op 18 januari vertrokken naar het ruimtestation. Woensdag stapten ze in het vaartuig waarmee ze gekomen waren, deden de deur achter zich dicht en begonnen aan de terugkeer.
Een van de astronauten is Alper Gezeravci (44), de eerste Turk ooit in de ruimte. Ook de Italiaan Walter Villadei (49) en de Spaanse Amerikaan Michael López-Alegría (65) maakten deel uit van de missie.
Nieuwe lichting
De Zweed Marcus Wandt (43), het vierde bemanningslid, is de eerste van de nieuwe lichting Europese astronauten die naar de ruimte gaat. Die ploeg werd in 2022 gepresenteerd. Een van hen gaat in de komende jaren mogelijk naar de maan. De Verenigde Staten willen weer mensen op de maan laten rondlopen, voor het eerst sinds 1972. Dat gebeurt op zijn vroegst eind 2026. Europa heeft een plek voor een astronaut in de missie erna gekregen, Die gaat vermoedelijk rond 2028 naar de maan.
De missie werd uitgevoerd door ruimtevaartbedrijf Axiom Space. Voor het eerst heeft Europa een stoeltje bij een ruimtevaartbedrijf gekocht om astronauten naar de ruimte te laten brengen. Tot nu toe gingen ze mee met Russische raketten, zoals André Kuipers, of met Amerikaanse raketten en spaceshuttles, zoals Wubbo Ockels.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.
20 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.
21 minuten geledenTOKYO (ANP) - De Japanse keizerstroon staat niet open voor vrouwen. Dat heeft premier Sanae Takaichi gezegd in het parlement. Ze verwees daarbij naar een oordeel van een expertpanel uit 2021 dat het "gepast" is de troonopvolging te beperken tot mannelijke nakomelingen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een Nederlandse activist meldt het Winston Churchill-standbeeld nabij het Britse parlement in Londen te hebben besmeurd met spuitverf. De man, Olax Outis (38, een schuilnaam), claimt dat op Instagram. Eerder gooide hij een steen door de ruit van de Britse ambassade in Den Haag.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
5 uur geleden