Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde

Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde

CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten die de afgelopen weken een bezoek hebben gebracht aan ruimtestation ISS zijn vrijdag teruggekeerd op aarde. Hun vaartuig plonsde in de Atlantische Oceaan bij de Amerikaanse staat Florida, hangend aan parachutes. Door slecht weer had de terugkeer een paar dagen vertraging opgelopen.

De vier bemanningsleden waren op 18 januari vertrokken naar het ruimtestation. Woensdag stapten ze in het vaartuig waarmee ze gekomen waren, deden de deur achter zich dicht en begonnen aan de terugkeer.

Een van de astronauten is Alper Gezeravci (44), de eerste Turk ooit in de ruimte. Ook de Italiaan Walter Villadei (49) en de Spaanse Amerikaan Michael López-Alegría (65) maakten deel uit van de missie.

Nieuwe lichting

De Zweed Marcus Wandt (43), het vierde bemanningslid, is de eerste van de nieuwe lichting Europese astronauten die naar de ruimte gaat. Die ploeg werd in 2022 gepresenteerd. Een van hen gaat in de komende jaren mogelijk naar de maan. De Verenigde Staten willen weer mensen op de maan laten rondlopen, voor het eerst sinds 1972. Dat gebeurt op zijn vroegst eind 2026. Europa heeft een plek voor een astronaut in de missie erna gekregen, Die gaat vermoedelijk rond 2028 naar de maan.

De missie werd uitgevoerd door ruimtevaartbedrijf Axiom Space. Voor het eerst heeft Europa een stoeltje bij een ruimtevaartbedrijf gekocht om astronauten naar de ruimte te laten brengen. Tot nu toe gingen ze mee met Russische raketten, zoals André Kuipers, of met Amerikaanse raketten en spaceshuttles, zoals Wubbo Ockels.

Meer uit Buitenland

Maatschappij El Al annuleert repatriëringsvluchten Israëliërs

DUBAI (ANP/AFP) - Israëls belangrijkste luchtvaartmaatschappij, El Al, heeft bekendgemaakt dat zij de repatriëringsvluchten voor Israëliërs uit Dubai vrijdag heeft geannuleerd. Deze vluchten waren gepland nadat luchtvaartmaatschappij flydubai vluchten naar Tel Aviv had opgeschort vanwege een mesaanval tijdens een vlucht op woensdag. Volgens Israël wilde de piloot die zijn copiloot aanviel het vliegtuig laten neerstorten.

1 uur geleden
Franse regio schat schade onderwijsdemonstraties op 25 miljoen

LYON (ANP) - De Franse regio Auvergne-Rhône-Alpes, waar onder meer Lyon onder valt, schat de schade als gevolg van de aanhoudende onderwijsprotesten op circa 25 tot 30 miljoen euro. Dat zeggen de lokale autoriteiten tegen BFMTV.

1 uur geleden
VS sturen meer marineschepen naar Midden-Oosten

SAN DIEGO/WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben zeven extra marineschepen naar het Midden-Oosten gestuurd, inclusief het vliegdekschip USS Theodore Roosevelt, melden verscheidene media. Ze zijn eerder deze week uit San Diego vertrokken en komen half of eind november in de beoogde regio aan.

2 uur geleden
Russische luchtaanvallen treffen opnieuw belangrijke brug Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben opnieuw de Zuidelijke Brug in de Oekraïense hoofdstad Kyiv getroffen, meldde burgemeester Vitali Klitsjko vrijdag op Telegram. Donderdag werd de brug, die over de rivier de Dnipro loopt, ook al geraakt.

3 uur geleden
Ethiopië verklaart Egyptische diplomaat tot persona non grata

ADDIS ABEBA (ANP/RTR) - De Ethiopische regering heeft een Egyptische diplomaat tot persona non grata verklaard en hem opgedragen het land binnen 48 uur te verlaten. Dat meldt de staatsomroep Ethiopian Broadcasting Corporation. Waarom de diplomaat het land moet verlaten, is niet duidelijk.

8 uur geleden
Zware explosies gehoord in hoofdstad Jemen

SANAA (ANP/AFP) - In de Jemenitische hoofdstad Sanaa, die in handen is van de pro-Iraanse Houthi's, zijn donderdagavond laat harde explosies te horen geweest, meldt een correspondent van AFP. Beelden van het persbureau toonden grote rookpluimen boven de stad.

8 uur geleden
Krant: regering-Trump gebruikte grensgeld voor spotjes

WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten is in aanloop naar de parlementsverkiezingen van november discussie ontstaan over spotjes die de regering laat uitzenden. Die lijken op campagnefilmpjes en worden betaald met geld dat door het Congres eigenlijk was bestemd voor zaken als grensbewaking en de bestrijding van drugscriminaliteit, komt naar voren uit onderzoek voor The Washington Post.

11 uur geleden