Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde
CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten die de afgelopen weken een bezoek hebben gebracht aan ruimtestation ISS zijn vrijdag teruggekeerd op aarde. Hun vaartuig plonsde in de Atlantische Oceaan bij de Amerikaanse staat Florida, hangend aan parachutes. Door slecht weer had de terugkeer een paar dagen vertraging opgelopen.
De vier bemanningsleden waren op 18 januari vertrokken naar het ruimtestation. Woensdag stapten ze in het vaartuig waarmee ze gekomen waren, deden de deur achter zich dicht en begonnen aan de terugkeer.
Een van de astronauten is Alper Gezeravci (44), de eerste Turk ooit in de ruimte. Ook de Italiaan Walter Villadei (49) en de Spaanse Amerikaan Michael López-Alegría (65) maakten deel uit van de missie.
Nieuwe lichting
De Zweed Marcus Wandt (43), het vierde bemanningslid, is de eerste van de nieuwe lichting Europese astronauten die naar de ruimte gaat. Die ploeg werd in 2022 gepresenteerd. Een van hen gaat in de komende jaren mogelijk naar de maan. De Verenigde Staten willen weer mensen op de maan laten rondlopen, voor het eerst sinds 1972. Dat gebeurt op zijn vroegst eind 2026. Europa heeft een plek voor een astronaut in de missie erna gekregen, Die gaat vermoedelijk rond 2028 naar de maan.
De missie werd uitgevoerd door ruimtevaartbedrijf Axiom Space. Voor het eerst heeft Europa een stoeltje bij een ruimtevaartbedrijf gekocht om astronauten naar de ruimte te laten brengen. Tot nu toe gingen ze mee met Russische raketten, zoals André Kuipers, of met Amerikaanse raketten en spaceshuttles, zoals Wubbo Ockels.
Meer uit Buitenland
ORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
25 minuten geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
2 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
3 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
4 uur geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
4 uur geleden