Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde

Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde

CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten die de afgelopen weken een bezoek hebben gebracht aan ruimtestation ISS zijn vrijdag teruggekeerd op aarde. Hun vaartuig plonsde in de Atlantische Oceaan bij de Amerikaanse staat Florida, hangend aan parachutes. Door slecht weer had de terugkeer een paar dagen vertraging opgelopen.

De vier bemanningsleden waren op 18 januari vertrokken naar het ruimtestation. Woensdag stapten ze in het vaartuig waarmee ze gekomen waren, deden de deur achter zich dicht en begonnen aan de terugkeer.

Een van de astronauten is Alper Gezeravci (44), de eerste Turk ooit in de ruimte. Ook de Italiaan Walter Villadei (49) en de Spaanse Amerikaan Michael López-Alegría (65) maakten deel uit van de missie.

Nieuwe lichting

De Zweed Marcus Wandt (43), het vierde bemanningslid, is de eerste van de nieuwe lichting Europese astronauten die naar de ruimte gaat. Die ploeg werd in 2022 gepresenteerd. Een van hen gaat in de komende jaren mogelijk naar de maan. De Verenigde Staten willen weer mensen op de maan laten rondlopen, voor het eerst sinds 1972. Dat gebeurt op zijn vroegst eind 2026. Europa heeft een plek voor een astronaut in de missie erna gekregen, Die gaat vermoedelijk rond 2028 naar de maan.

De missie werd uitgevoerd door ruimtevaartbedrijf Axiom Space. Voor het eerst heeft Europa een stoeltje bij een ruimtevaartbedrijf gekocht om astronauten naar de ruimte te laten brengen. Tot nu toe gingen ze mee met Russische raketten, zoals André Kuipers, of met Amerikaanse raketten en spaceshuttles, zoals Wubbo Ockels.

Meer uit Buitenland

Zelensky waarschuwt luchtvaart dat Russisch luchtruim onveilig is

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft luchtvaartmaatschappijen en passagiers gewaarschuwd dat het Russische luchtruim "totaal onveilig" is zolang de oorlog voortduurt. Volgens hem is dat geen dreigement, maar een vaststelling.

46 minuten geleden
Iraans leger meldt begin van 'beslissende operatie' tegen VS

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse leger zegt begonnen te zijn met een "beslissende operatie" tegen doelen van de Verenigde Staten in de regio. Daarmee reageert Iran op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Kremlin verwacht ontmoeting Poetin, Trump en Xi in november

MOSKOU (ANP) - De Amerikaanse, Russische en Chinese presidenten zullen elkaar mogelijk later dit jaar ontmoeten. Donald Trump, Vladimir Poetin en Xi Jinping worden volgens het Kremlin allemaal verwacht op een economische top in november en zouden elkaar daar spreken. Het Witte Huis heeft nog niet gereageerd op het idee.

2 uur geleden
Autoriteiten Cyprus zijn gezonken veerboot op het spoor

NICOSIA (ANP) - Zoekteams zijn het voor de kust van Cyprus gezonken hogesnelheidsveer op het spoor. Dat meldt Cyprus Mail op gezag van de president van de zelfverklaarde Republiek Noord-Cyprus, Tufan Erhurman.

3 uur geleden
VS vallen doelen Iraanse Revolutionaire Garde aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn begonnen met nieuwe aanvallen op Iran, melden de Amerikaanse strijdkrachten op X. Volgens het leger worden doelen van de Iraanse Revolutionaire Garde bestookt. Dit als reactie op eerdere Iraanse aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz en op landen waar Amerikaanse militairen gestationeerd zijn.

3 uur geleden
Moskou doet Duitse beschuldiging af als 'anti-Russisch' verzinsel

MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken blijft volhouden niets te maken te hebben met de drones met explosieven die vorige maand gevonden werden op en rond het vliegveld van Leipzig. De Duitse regering houdt het Kremlin verantwoordelijk voor die aanval, maar Rusland doet die beschuldiging af als een "anti-Russisch" verzinsel, meldt het Russische persbureau Interfax.

3 uur geleden
Von der Leyen: Duitse sancties tegen Rusland sterk signaal

BERLIJN (ANP) - EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zegt contact te hebben gehad met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz over het drone-incident op de luchthaven van Leipzig begin augustus. Duitsland wees daarvoor dinsdag de beschuldigende vinger naar Rusland en kwam met een reeks maatregelen tegen het Kremlin. Zo zal onder meer het consulaat in Bonn worden gesloten. In haar bericht spreekt ze van "sterke maatregelen" in reactie op "escalerende en serieuze daden".

4 uur geleden