Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde

Bezoekers van ruimtestation ISS terug op aarde

CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten die de afgelopen weken een bezoek hebben gebracht aan ruimtestation ISS zijn vrijdag teruggekeerd op aarde. Hun vaartuig plonsde in de Atlantische Oceaan bij de Amerikaanse staat Florida, hangend aan parachutes. Door slecht weer had de terugkeer een paar dagen vertraging opgelopen.

De vier bemanningsleden waren op 18 januari vertrokken naar het ruimtestation. Woensdag stapten ze in het vaartuig waarmee ze gekomen waren, deden de deur achter zich dicht en begonnen aan de terugkeer.

Een van de astronauten is Alper Gezeravci (44), de eerste Turk ooit in de ruimte. Ook de Italiaan Walter Villadei (49) en de Spaanse Amerikaan Michael López-Alegría (65) maakten deel uit van de missie.

Nieuwe lichting

De Zweed Marcus Wandt (43), het vierde bemanningslid, is de eerste van de nieuwe lichting Europese astronauten die naar de ruimte gaat. Die ploeg werd in 2022 gepresenteerd. Een van hen gaat in de komende jaren mogelijk naar de maan. De Verenigde Staten willen weer mensen op de maan laten rondlopen, voor het eerst sinds 1972. Dat gebeurt op zijn vroegst eind 2026. Europa heeft een plek voor een astronaut in de missie erna gekregen, Die gaat vermoedelijk rond 2028 naar de maan.

De missie werd uitgevoerd door ruimtevaartbedrijf Axiom Space. Voor het eerst heeft Europa een stoeltje bij een ruimtevaartbedrijf gekocht om astronauten naar de ruimte te laten brengen. Tot nu toe gingen ze mee met Russische raketten, zoals André Kuipers, of met Amerikaanse raketten en spaceshuttles, zoals Wubbo Ockels.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt stijging dodental na Russische aanval op hulppunt

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt een verdere stijging van het dodental na een Russische aanval maandag op een distributiepunt voor humanitaire hulpgoederen. Het gaat om veertig doden. Daarmee is het een van de dodelijkste aanvallen op burgers in Oekraïne dit jaar.

3 uur geleden
Brussel: Montenegro kan in 2028 EU-lid worden, Albanië in 2029

BRUSSEL (ANP) - Montenegro stevent af op EU-lidmaatschap per 2028 en Albanië is op weg om in 2029 tot de EU toe te treden. Dat stelt de Europese Commissie woensdag op basis van de voortgang die beide kandidaat-leden hebben gemaakt met hervormingen die nodig zijn om tot de EU te kunnen toetreden. De laatste uitbreiding vond in 2013 plaats, met de toetreding van Kroatië tot de EU.

5 uur geleden
Khamenei: koerswijziging van VS verwachten is ernstige vergissing

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De hoogste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, heeft gezegd dat iedereen die een koerswijziging in het beleid van de Verenigde Staten verwacht zich ernstig vergist. Dit zei hij nadat de eerste uitslagen van de midterms in de VS wijzen op een nederlaag voor de Republikeinse partij van president Donald Trump.

5 uur geleden
Herzog noemt verkiezingsuitspraken tegen Arabieren 'racistisch'

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft uitspraken tegen Arabische burgers tijdens de verkiezingscampagne veroordeeld en "racistisch" genoemd. Premier Benjamin Netanyahu had meermaals Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.

6 uur geleden
Zelensky eert Melania Trump met onderscheiding

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse first lady Melania Trump een onderscheiding toegekend na haar bemiddeling tussen Oekraïne en Rusland. Die inspanningen leidden tot een humanitair bestand vorige week in de bezette Oekraïense stad Olesjky.

7 uur geleden
Omar na verkiezingszege: Trump maakt ons niet monddood

SAINT PAUL (ANP) - De Democratische politica Ilhan Omar heeft haar kiezers bedankt voor haar verkiezingszege. Ze versloeg de Republikein John Nagel om namens de staat Minnesota lid te worden van het Huis van Afgevaardigden, ondanks een inval in haar woning tijdens de campagne. "We laten Trump ons niet het zwijgen opleggen", schrijft ze op X.

8 uur geleden
Kiescommissie Israël: integriteit verkiezingen niet aangetast

TEL AVIV (ANP/AFP) - De kiescommissie in Israël heeft geconcludeerd dat de integriteit van de parlementsverkiezingen van vorige week niet is aangetast. Premier Benjamin Netanyahu had Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.

9 uur geleden