Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bezoek Conte is zuidelijk charmeoffensief tegen 'zuinige vier'

Bezoek Conte is zuidelijk charmeoffensief tegen 'zuinige vier'

DEN HAAG (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giuseppe Conte komt vrijdag op bezoek bij premier Mark Rutte met de missie om hem overtuigen van de noodzaak van een omvangrijk en ruimhartig Europees herstelfonds tegen de coronacrisis. Het bezoek van Conte is onderdeel van een groter charmeoffensief van de zuidelijke EU-lidstaten, aangevoerd door Italië en Spanje, tegen de 'zuinige vier': Oostenrijk, Zweden, Denemarken en Nederland.

De Europese regeringsleiders komen volgende week vrijdag bijeen voor onderhandelingen over het herstelfonds van 750 miljard euro dat is gekoppeld aan de meerjarenbegroting voor de Europese Unie. Daarover moet een unaniem besluit worden genomen. De zuidelijke landen en Duitsland dringen aan op een spoedig vergelijk, maar de zogenoemde 'vrekkige vier' maken geen haast. Zij zien er geen heil in dat het herstelfonds op de tekentafel voor 500 miljard euro uit subsidies bestaat.

Daarom krijgt premier Rutte behalve van Conte vrijdag, maandag ook nog bezoek van de Spaanse premier Pedro Sánchez en de Portugese minister-president António Costa. Eerder kwamen de Franse president Emmanuel Macron en EU-president Charles Michel al langs voor overleg in Den Haag.

Meeste baat

Conte was woensdag in Madrid bij zijn Spaanse collega Sánchez om de gezamenlijke strategie en positie van Italië en Spanje voor de onderhandelingen te bespreken. De twee landen zijn van alle EU-lidstaten het zwaarst getroffen door het coronavirus en hebben het meeste baat bij het herstelfonds. Spanje en Italië hebben steun van Frankrijk en Duitsland.

Conte zal daarom behalve naar Den Haag, ook nog naar Berlijn afreizen voorafgaand aan de top in Brussel. Sánchez zal voor die begint ook nog een bezoek brengen aan zijn Zweedse collega Stefan Löfven.

Italië heeft geen moeite met de Nederlandse eis dat het Zuid-Europese land hervormingen doorvoert in ruil voor hulp, zei de Italiaanse ambassadeur bij de EU in de aanloop naar Contes bezoek aan Rutte. Maar die hulp kan niet enkel uit leningen bestaan, zoals Nederland wil. De korting op de EU-afdracht die Nederland koestert, zou de komende jaren nog wel behouden kunnen blijven.

Meer uit Buitenland

Russische drone raakt Oekraïense grenspost net over Poolse grens

DOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.

11 minuten geleden
VN-experts: VS schaden mensenrechten door migratiedeals

NEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.

1 uur geleden
Pro-regeringstroepen Ethiopië nemen strategische stad Alamata in

ALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.

1 uur geleden
Verdachten incident RAF-basis Fairford op borgtocht vrijgelaten

FAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.

2 uur geleden
Aanklagers eisen enkelband voor Franse oud-minister om corruptie

PARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.

3 uur geleden
Tientallen doden in Myanmar door luchtaanval van het leger

KYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.

4 uur geleden
Turkse komiek veroordeeld voor beledigen Erdogan in optreden

ISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.

4 uur geleden