Bezetters bos bij autofabriek VDL Nedcar trotseren storm
BORN (ANP) - De bezetters van het bos bij VDL Nedcar bij de Limburgse plaats Born blijven. Ze trotseren de storm, laat hun woordvoerster maandagochtend weten. Om 11.00 uur mogen twee 'rescue-klimmers' het bos in om iedereen te checken op veiligheid, aldus de woordvoerster. Het gaat om mensen van de actiegroep Red het Sterrebos zelf, die met toestemming van de handhavers in het bos mogen kijken of het goed met iedereen gaat.
Volgens de woordvoerster is in de nacht van zondag op maandag niemand aangehouden. Wel heeft de beveiliging van VDL Nedcar een vrouw die vanuit een hangmat in de bomen om onbekende reden naar beneden kwam, uit het bos gezet. Iemand anders is rond 03.00 uur uit eigen beweging vertrokken. Volgens de woordvoerster zijn er nog maar vijf mensen in het bos. De eerste dag van de bezetting waren dat er volgens haar 27.
Het bos werd vrijdagochtend bezet. "De bedoeling was dat mensen zouden worden afgelost als ze te moe waren of wegens verplichtingen elders weg moesten. Maar die aflossing is door de beveiligers van het bos onmogelijk gemaakt", aldus de woordvoerster.
Autofabriek
De activisten verzetten zich tegen de voorgenomen kap van het bos door VDL Nedcar. Een groot deel van het eeuwenoude bos moet plaatsmaken voor een uitbreiding van de autofabriek. VDL wil snel met de kap beginnen, en schaakt momenteel op twee borden. Enerzijds wacht het bedrijf een uitspraak af van de Raad van State over het al dan niet kappen van het bos. Anderzijds onderhandelt VDL met stichting De Groene Sporenwolf, die alternatieven op tafel heeft gelegd.
Deze stichting was het die tegen de boskap in beroep ging bij de Raad van State. Op tafel liggen onder meer alternatieven voor de kap, maar ook het verplaatsen van oude bomen en ruimhartige natuurcompensatie, evenals maatregelen om inwoners van het naburige dorp Nieuwstadt te beschermen tegen overlast van het uitgebreide bedrijf.
VDL liet zondag al weten dat de bezetting van het bos en de gesprekken met De Groene Sporenwolf los van elkaar staan. De Groene Sporenwolf is niet bij de bezetting betrokken. Mochten De Groene Sporenwolf en VDL tot overeenstemming komen, dan hoeft de Raad van State geen uitspraak te doen. Die uitspraak wordt binnen enkele weken verwacht.
Meer uit Binnenland
KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."
2 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
5 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
8 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
8 uur geleden