Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bewoners Zuid-Limburg vragen om betere bescherming tegen water

Bewoners Zuid-Limburg vragen om betere bescherming tegen water

ROERMOND (ANP) - Bewoners van plaatsen langs de Geul in Zuid-Limburg willen betere bescherming tegen overstromingen. Komende week spreken bewoners, verenigd in de stichting Samen tegen Wateroverlast, het algemeen bestuur van het waterschap Limburg daarover toe. Ook waterschapspartij AWP pleit voor een hogere norm voor wateroverlast in Limburg.

Volgens landelijke afspraken moeten bebouwde gebieden, zoals dorpen en steden, dusdanig beschermd zijn dat de kans op een overstroming per jaar een op honderd is. Oftewel: het gebied is zo goed beschermd, dat een overstroming hoogstens eens per honderd jaar voorkomt. In het Heuvelland in Zuid-Limburg heeft de provincie echter op veel plekken een norm van 1 op 25 voor bebouwd gebied vastgesteld. Statistisch gezien kunnen inwoners daar dus eens per 25 jaar te maken krijgen met een overstroming.

Dat moet anders, vindt de stichting, waar 125 mensen uit Schin op Geul en Valkenburg bij zijn aangesloten. Secretaris Paul Smeets woont al sinds de jaren zeventig in Schin op Geul. Hij maakte vier keer een overstroming mee in zijn dorp, waarvan de laatste in 2021. Toen werd de regio hard getroffen door het water. De gevolgen waren heftig. "Het heeft een jaar geduurd voor onze woonruimte weer helemaal in orde was."

Aanleg dammen

Het water kan, als het flink regent in het heuvellandschap, zowel van de hellingen komen als uit de Geul, zegt Smeets. Vooral aan dat laatste kan de overheid meer doen, vindt hij. Hij wil dat er structureel meer ruimte komt voor de rivier, met dammen voor de bescherming van bebouwd gebied. Dit soort maatregelen moet uiteindelijk leiden tot de norm van een op honderd, vindt de stichting.

Ook waterschapspartij AWP pleit voor betere bescherming voor heel Limburg. Bestuurslid Marja Hilders kaartte het onderwerp al vaker aan. Ze wil dat het waterschap bij de provincie gaat vragen om de hogere norm. Deze week vroeg ze ook de Limburgse gouverneur Emile Roemer in een brief om actie. AWP wil onder meer dat de norm voor nieuwbouw wordt verhoogd, liet ze Roemer weten.

Hoge kosten

Volgens de provincie is het halen van de norm van een op honderd in het hele Heuvelland "te geforceerd". Gezien de aard van het hellende landschap is dit alleen met "zeer ingrijpende" maatregelen mogelijk en de kosten zijn hoog. De provincie werkt met onder meer het waterschap aan waterveiligheid in het gebied. Daar hoort volgens een woordvoerster ook een grotere zelfredzaamheid van bewoners bij. Zo kunnen zij stopcontacten in huis hoger plaatsen en kiezen voor een tegelvloer in plaats van hout.

Meer uit Binnenland

Twaalf blusvoertuigen uitgerukt voor grote natuurbrand in Otterlo

OTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.

10 minuten geleden
Ophokplicht pluimvee opgeheven, behalve in Gelderse Vallei

DEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.

1 uur geleden
Hof legt lagere straf op dan geëist voor misbruik oppaskinderen

DEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft dinsdag lagere celstraffen opgelegd dan geëist aan Peter S. (63) en Nancy D. (57) voor seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. S. kreeg acht jaar cel en tbs met dwangverpleging, D. kreeg een gevangenisstraf van veertien jaar en een toezichtsmaatregel.

2 uur geleden
OVV: zorg voor mensen met psychische aandoening kan nu al beter

DEN HAAG (ANP) - Mensen met een ernstige psychische aandoening krijgen in veel gevallen niet de zorg en ondersteuning die ze nodig hebben, terwijl het huidige systeem wel ruimte biedt om die hulp te verbeteren. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een onderzoek naar onder meer vernieuwende initiatieven in de sector. In de praktijk lopen initiatiefnemers volgens de raad nog vaak tegen obstakels aan.

3 uur geleden
OM: Amerikaanse straf Singh voor moorden omzetten naar levenslang

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.

3 uur geleden
Rode Kruis opgelucht dat illegaliteit niet strafbaar wordt

DEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."

3 uur geleden
VluchtelingenWerk noemt verwerpen strafbaarstelling 'lichtpuntje'

DEN HAAG (ANP) - Een "lichtpuntje", zo noemt VluchtelingenWerk Nederland het dat de Eerste Kamer strafbaarstelling van mensen zonder geldige verblijfspapieren heeft verworpen. Dit voorkomt volgens de organisatie "directe schade voor deze mensen en voor iedereen die hen ondersteunt", staat in een reactie op de stemming over de asielnoodmaatregelenwet.

3 uur geleden