Bewoners Zuid-Limburg vragen om betere bescherming tegen water
ROERMOND (ANP) - Bewoners van plaatsen langs de Geul in Zuid-Limburg willen betere bescherming tegen overstromingen. Komende week spreken bewoners, verenigd in de stichting Samen tegen Wateroverlast, het algemeen bestuur van het waterschap Limburg daarover toe. Ook waterschapspartij AWP pleit voor een hogere norm voor wateroverlast in Limburg.
Volgens landelijke afspraken moeten bebouwde gebieden, zoals dorpen en steden, dusdanig beschermd zijn dat de kans op een overstroming per jaar een op honderd is. Oftewel: het gebied is zo goed beschermd, dat een overstroming hoogstens eens per honderd jaar voorkomt. In het Heuvelland in Zuid-Limburg heeft de provincie echter op veel plekken een norm van 1 op 25 voor bebouwd gebied vastgesteld. Statistisch gezien kunnen inwoners daar dus eens per 25 jaar te maken krijgen met een overstroming.
Dat moet anders, vindt de stichting, waar 125 mensen uit Schin op Geul en Valkenburg bij zijn aangesloten. Secretaris Paul Smeets woont al sinds de jaren zeventig in Schin op Geul. Hij maakte vier keer een overstroming mee in zijn dorp, waarvan de laatste in 2021. Toen werd de regio hard getroffen door het water. De gevolgen waren heftig. "Het heeft een jaar geduurd voor onze woonruimte weer helemaal in orde was."
Aanleg dammen
Het water kan, als het flink regent in het heuvellandschap, zowel van de hellingen komen als uit de Geul, zegt Smeets. Vooral aan dat laatste kan de overheid meer doen, vindt hij. Hij wil dat er structureel meer ruimte komt voor de rivier, met dammen voor de bescherming van bebouwd gebied. Dit soort maatregelen moet uiteindelijk leiden tot de norm van een op honderd, vindt de stichting.
Ook waterschapspartij AWP pleit voor betere bescherming voor heel Limburg. Bestuurslid Marja Hilders kaartte het onderwerp al vaker aan. Ze wil dat het waterschap bij de provincie gaat vragen om de hogere norm. Deze week vroeg ze ook de Limburgse gouverneur Emile Roemer in een brief om actie. AWP wil onder meer dat de norm voor nieuwbouw wordt verhoogd, liet ze Roemer weten.
Hoge kosten
Volgens de provincie is het halen van de norm van een op honderd in het hele Heuvelland "te geforceerd". Gezien de aard van het hellende landschap is dit alleen met "zeer ingrijpende" maatregelen mogelijk en de kosten zijn hoog. De provincie werkt met onder meer het waterschap aan waterveiligheid in het gebied. Daar hoort volgens een woordvoerster ook een grotere zelfredzaamheid van bewoners bij. Zo kunnen zij stopcontacten in huis hoger plaatsen en kiezen voor een tegelvloer in plaats van hout.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
2 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
3 uur geledenNIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
15 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
17 uur geleden