
Bewindspersonen teleurgesteld bij aankomst extra ministerraad
DEN HAAG (ANP) - Bewindspersonen komen teleurgesteld aan bij het Catshuis waar een extra ministerraad is ingelast nu de PVV zich heeft teruggetrokken uit de coalitie. PVV-leider Geert Wilders wil dat zijn bewindspersonen direct vertrekken uit het kabinet, dat demissionair zal doorgaan de komende tijd. Of alle PVV'ers in het kabinet dat doen, is nog niet helemaal duidelijk.
PVV-staatssecretaris Vicky Maeijer (Langdurige en Maatschappelijke Zorg) zegt dat ze solidair is met Wilders en weggaat. "Dit is politiek, het is wat het is. En we gaan weer verder". Ze zei dat ze het met heel veel plezier en enthousiasme heeft gedaan. PVV-ministers Fleur Agema (Zorg) en Marjolein Faber (Asiel) liepen door zonder iets te zeggen.
Barry Madlener vindt het terecht dat zijn partijleider Wilders de situatie op scherp heeft gezet door te eisen om te tekenen voor tien - volgens experts onuitvoerbare - voorstellen over migratie. Madlener vindt het "een beetje flauw" dat VVD, NSC en BBB zeiden dat Wilders het aan zijn minister Faber moest laten om de voorstellen uit te werken. "Dat kan niet. Als minister heb je steun nodig uit de coalitie. Als dat er niet is, dan heeft het geen zin."
Reacties
Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) begrijpt "heel goed" dat Wilders deze conclusie heeft getrokken. Het terugdringen van de immigratie is het belangrijkste onderwerp voor haar partij. Ze vindt het "ongelofelijk jammer" dat er geen steun was bij de coalitiegenoten voor de aanvullende eisen van de PVV.
BBB-minister en vicepremier Mona Keijzer is "hier wel verdrietig over. Want hier was eindelijk een meerderheid om verstandige sociaal-rechtse dingen te doen voor Nederland. Dus ik vind het echt wel heel jammer dat Geert Wilders voor zichzelf gekozen heeft, in plaats van voor het oplossen van de problemen voor Nederland."
Onverantwoord
Haar partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) vindt het "onverantwoord" van Wilders, en zegt zelf "tot de laatste dag" haar werk voort te willen zetten. "Ik ben niet minister geworden om na elf maanden te zien dat het kabinet strandt." Volgens Wiersma schaadt dit het vertrouwen in de politiek verder.
Ook vicepremier en minister van Sociale Zaken, Eddy van Hijum (NSC), geeft af op Wilders en hekelt zijn "politieke schwalbe". Volgens hem stonden de coalitiepartijen open voor een streng asielbeleid. "Er is geen enkele aanleiding om zo op de grond te gaan liggen", aldus Van Hijum die het klappen van de coalitie "echt zeer teleurstellend" vindt.
Zijn partijgenoot en onderwijsminister Eppo Bruins vindt het "onverantwoordelijk" dat Wilders het land "instabiel achterlaat" met een NAVO-top die in aantocht is en alle ontwikkelingen op internationaal vlak. "Dat laat zien dat je als populist eigenlijk alleen met chaos en ophef bezig bent."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Woensdag 29 oktober is volgens de Kiesraad de eerste reële optie om de Tweede Kamerverkiezingen te houden. Deze datum is dan ook geadviseerd. Hierbij is onder meer gekeken naar de tijd die gemeenten nodig hebben om de verkiezingen goed te kunnen organiseren.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen, nu het kabinet-Schoof is gevallen. Een motie van die strekking, ingediend door GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans in het Kamerdebat over de kabinetsval, werd met algemene stemmen aangenomen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt zo snel mogelijk een besluit over wanneer de verkiezingen plaatsvinden. Dat heeft demissionair premier Dick Schoof gemeld in het debat over de kabinetsval.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen willen dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz duidelijkheid geeft op de vraag of haar partij opnieuw zou samenwerken met de PVV. GroenLinks-PvdA, D66 en ChristenUnie hebben hierop aangedrongen in het debat over de kabinetsval, maar Yeşilgöz zei dat ze pas later een beslissing neemt.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz niet oprecht is als zij zegt dat ze zonder problemen kon leven met het tienpuntenplan van PVV-leider Geert Wilders waarmee hij de migratie wilde beperken. Volgens de CDA-voorman konden de liberalen er niet mee instemmen, omdat sommige van die maatregelen niet mogelijk zijn.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz en partijleider Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) zijn hard gebotst tijdens het debat over de kabinetsval. De woordenwisseling eindigde met harde verwijten over en weer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz heeft "geen enkele spijt" dat haar VVD het kabinet met de PVV heeft gesteund, zei ze in het debat over de kabinetsval. "Omdat dit mijn enige kans was om beleid voor elkaar te krijgen waar GroenLinks-PvdA nooit voor te vinden zal zijn." Daarbij noemde ze onder meer het inperken van migratie, niet nivelleren en investeren in defensie.
20 uur geleden