Bevrijdingsvuur gaat voor het eerst naar Kleve in Duitsland
WAGENINGEN/NIJMEGEN (ANP) - Het Nationale Bevrijdingsvuur uit Wageningen gaat volgende week voor het eerst de grens over, naar het Duitse Kleve in de buurt van Nijmegen. Burgemeester Wolfgang Gebing van Kleve neemt de brandende fakkel, die dan Vrijheidsvuur heet, in ontvangst. Burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen is daarbij aanwezig.
Het Nationale Bevrijdingsvuur wordt elk jaar om middernacht van 4 op 5 mei in Wageningen aangestoken. Nu de coronamaatregelen voorbij zijn, mogen estafettelopers uit het hele land het vuur weer komen ophalen in Wageningen en dat naar hun eigen gemeente brengen. Het overdragen van de vlam bij Hotel De Wereld in Wageningen symboliseert de overgang van bezetting naar bevrijding. Meer dan duizend estafettelopers brengen de vlam dit jaar naar zo'n tachtig gemeenten.
Een hardloopgroep uit Nijmegen en het plaatselijke 4 en 5 mei Comité waren in 2020 bij de herdenking van 75 Jaar Vrijheid al van plan om het vuur de grens over te brengen. Maar dat kon door de coronamaatregelen niet doorgaan. Nu brengt een groep lopers het Bevrijdingsvuur vanuit Wageningen naar een monument bij de Waalbrug. Daar staan veteranen, die de vlam later naar het Bevrijdingsfestival in Nijmegen brengen. Op het festival wordt een fakkel aangestoken, die dan Vrijheidsvuur heet.
Het Vrijheidsvuur wordt door estafettelopers naar de grens bij Kranenburg gebracht, waar Duitse hardlopers klaarstaan om de fakkel naar het gemeentehuis in Kleve te brengen. De Kleefse burgemeester Gebing is op 4 mei te gast bij het Herdenkingsconcert in Nijmegen.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
5 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
7 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
7 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
8 uur geleden