Bevrijdingsvuur gaat voor het eerst naar Kleve in Duitsland
WAGENINGEN/NIJMEGEN (ANP) - Het Nationale Bevrijdingsvuur uit Wageningen gaat volgende week voor het eerst de grens over, naar het Duitse Kleve in de buurt van Nijmegen. Burgemeester Wolfgang Gebing van Kleve neemt de brandende fakkel, die dan Vrijheidsvuur heet, in ontvangst. Burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen is daarbij aanwezig.
Het Nationale Bevrijdingsvuur wordt elk jaar om middernacht van 4 op 5 mei in Wageningen aangestoken. Nu de coronamaatregelen voorbij zijn, mogen estafettelopers uit het hele land het vuur weer komen ophalen in Wageningen en dat naar hun eigen gemeente brengen. Het overdragen van de vlam bij Hotel De Wereld in Wageningen symboliseert de overgang van bezetting naar bevrijding. Meer dan duizend estafettelopers brengen de vlam dit jaar naar zo'n tachtig gemeenten.
Een hardloopgroep uit Nijmegen en het plaatselijke 4 en 5 mei Comité waren in 2020 bij de herdenking van 75 Jaar Vrijheid al van plan om het vuur de grens over te brengen. Maar dat kon door de coronamaatregelen niet doorgaan. Nu brengt een groep lopers het Bevrijdingsvuur vanuit Wageningen naar een monument bij de Waalbrug. Daar staan veteranen, die de vlam later naar het Bevrijdingsfestival in Nijmegen brengen. Op het festival wordt een fakkel aangestoken, die dan Vrijheidsvuur heet.
Het Vrijheidsvuur wordt door estafettelopers naar de grens bij Kranenburg gebracht, waar Duitse hardlopers klaarstaan om de fakkel naar het gemeentehuis in Kleve te brengen. De Kleefse burgemeester Gebing is op 4 mei te gast bij het Herdenkingsconcert in Nijmegen.
Meer uit Binnenland
NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
2 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
3 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
11 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 dag geleden