'Bevrijdingspoging gevangenis Zutphen was grondig voorbereid'
ZUTPHEN (ANP) - De vier Fransen die op 19 januari zouden hebben geprobeerd de tot levenslang veroordeelde Omar L. uit de gevangenis in Zutphen te bevrijden, hebben die actie "heel erg goed voorbereid". De verdachten zijn bepaald geen "naïevelingen", zoals hun advocaten willen doen geloven, maar mannen die zich "willens en wetens hebben ingelaten met de internationale georganiseerde criminaliteit en die uit Frankrijk zijn overgekomen om een klus te klaren".
Dat zei het Openbaar Ministerie donderdag voor de rechtbank in Zutphen, tijdens een inleidende zitting in de strafzaak tegen het viertal. "Dit zijn geen kleine jongens. Ze weten hoe de hazen lopen."
Volgens justitie hebben de vier geprobeerd met een slijptol en een betonschaar een opening te creëren in de omheining van de gevangenis, zodat L. kon ontsnappen. Op beelden van beveiligingscamera’s is te zien dat L., toen het niet lukte het hekwerk kapot te krijgen, een vergeefse poging doet over het hek te klimmen. Het viertal kon kort na de poging worden gearresteerd. Zij lieten een in brand gestoken bestelbus bij de gevangenispoort achter.
Zoektocht
De vier verdachten (21 tot 29 jaar oud) gingen er in een auto vandoor toen duidelijk was dat hun missie niet zou slagen. Na een zoektocht, waarbij een helikopter werd ingezet, kon de politie de mannen aanhouden.
Omar L. is vorig jaar veroordeeld voor onder meer het organiseren en aansturen van twee liquidaties in 2015.
Onderzoek bijna afgerond
Volgens de advocaten van twee verdachten moet de bevrijdingspoging als niet al te professioneel worden ingeschat. De gebruikte slijptol zou "een speelgoedding" zijn geweest. De verdachten zijn geen zware criminelen. Een van hen zou zich "in een vlaag van jeugdige verstandsverbijstering" bij de expeditie hebben laten betrekken. De raadslieden vroegen de rechtbank het voorarrest al dan niet voorlopig te beëindigen. Het OM verzette zich daartegen.
Het onderzoek is volgens het OM bijna afgerond. De verdachten hebben tot dusver weinig tot niets willen verklaren. Justitie zal hen op korte termijn confronteren met de resultaten van het onderzoek, in de hoop dat zij daar wél iets over willen zeggen.
Vrijlatingsverzoeken
Het viertal was donderdag wegens de coronamaatregelen niet in de rechtszaal aanwezig. Twee van hen lieten hun belangen geheel door hun advocaten behartigen, twee anderen hadden vanuit het huis van bewaring een beeld- en geluidsverbinding met de rechtbank.
De rechtbank beslist uiterlijk vrijdag schriftelijk op de vrijlatingsverzoeken. De volgende zitting is op 16 juli. Mogelijk wordt de zaak dan inhoudelijk behandeld.
Meer uit Binnenland
HEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
2 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kan de industrie in zijn geheel kwijtraken als de politiek geen keuzes maakt over verduurzaming. Dat signaleert de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) donderdag in een belangrijk rapport over de industrie op de vooravond van een nieuw kabinet.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel heeft 8,5 miljoen euro moeten betalen, omdat de staalproducent te veel schadelijke stoffen zou hebben uitgestoten. Het is een van de hoogste straffen ooit voor Tata Steel, gevestigd in de Noord-Hollandse IJmond. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft die miljoenen ingevorderd op basis van metingen van het bedrijf zelf.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie is bekend met bedreigingen aan het adres van de politieman die maandag betrokken was bij een geweldsincident onder het bollendak op het stationsplein in Utrecht. "Wij zien natuurlijk ook bepaalde berichten online jegens collega's en hebben daar uiteraard aandacht voor", reageert een politiewoordvoerder na berichtgeving door RTV Utrecht.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Rotterdammers die gebruikmaken van de plaatselijke voedselbank kunnen sinds deze week een gratis noodpakket ophalen. De pakketten worden ingekocht door de gemeente en uitgedeeld in de vestigingen van de voedselbank.
6 uur geleden