Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid
DEN HAAG (ANP) - Veertien bevrijdingsfestivals waarschuwen dat ze in "acute problemen" komen, omdat het kabinet geen geld wil uittrekken voor de edities van volgend jaar. De festivals moeten onmiddellijk stoppen als er geen staatssteun is, schrijven ze in een brandbrief aan staatssecretaris Vincent Karremans, die verantwoordelijk is voor de herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. Het AD berichtte dinsdag over de brief die ook in handen is van het ANP.
Stichting Bevrijdingsfestivals Nederland schrijft onder meer: "Via de ambtelijke kanalen kregen wij te horen dat u vooralsnog van plan bent de veertien bevrijdingsfestivals niet langer te steunen, uit financiële overwegingen." Dat besluit zou "een behoorlijke kaalslag in het landschap van 5 mei betekenen", aldus de stichting.
Bevrijdingsfestivals meldden al eerder financiële problemen. "In de coronajaren zijn de reserves van de festivals onder druk komen te staan. 2023 was qua weer een rampzalig jaar; festivals werden stilgelegd, mensen bleven thuis, en de horeca-inkomsten waren beperkt", benadrukt de stichting nogmaals.
Meer dan feest
De festivals ontvangen steun van gemeenten en provincies, maar steun vanuit de overheid bleef lang uit. Vorig jaar ondersteunde het kabinet, na een oproep vanuit de Tweede Kamer, de festivals met 1 miljoen euro. De stichting achter de bevrijdingsfestivals zegt ongeveer 1 miljoen euro nodig te hebben om de veertien festivals in 2025 opnieuw te kunnen organiseren.
De stichting benadrukt dat bevrijdingsfestivals meer zijn dan alleen een feest. "Alles wat wij doen, begint en eindigt met de vrijheid zoals wij die nu kennen", staat ook in de brandbrief.
Het fonds van 1 miljoen euro was inderdaad eenmalig, reageert een woordvoerder van staatssecretaris Karremans. Omdat het kabinet in het regeerprogramma geen nieuwe steun voor bevrijdingsfestivals heeft opgenomen, lijkt de kans klein dat er blijvend geld vanuit de landelijke overheid voor komt. Wel gaat er structureel geld naar het Comité 4 en 5 mei dat de festivals coördineert, zegt de woordvoerder. Het Comité krijgt dit jaar zo'n 6 miljoen euro van het Rijk, maar dat bedrag neemt de komende jaren af.
Meer uit Binnenland
AMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.
28 minuten geledenHOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
11 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
14 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
16 uur geleden