Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid

Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid

DEN HAAG (ANP) - Veertien bevrijdingsfestivals waarschuwen dat ze in "acute problemen" komen, omdat het kabinet geen geld wil uittrekken voor de edities van volgend jaar. De festivals moeten onmiddellijk stoppen als er geen staatssteun is, schrijven ze in een brandbrief aan staatssecretaris Vincent Karremans, die verantwoordelijk is voor de herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. Het AD berichtte dinsdag over de brief die ook in handen is van het ANP.

Stichting Bevrijdingsfestivals Nederland schrijft onder meer: "Via de ambtelijke kanalen kregen wij te horen dat u vooralsnog van plan bent de veertien bevrijdingsfestivals niet langer te steunen, uit financiële overwegingen." Dat besluit zou "een behoorlijke kaalslag in het landschap van 5 mei betekenen", aldus de stichting.

Bevrijdingsfestivals meldden al eerder financiële problemen. "In de coronajaren zijn de reserves van de festivals onder druk komen te staan. 2023 was qua weer een rampzalig jaar; festivals werden stilgelegd, mensen bleven thuis, en de horeca-inkomsten waren beperkt", benadrukt de stichting nogmaals.

Meer dan feest

De festivals ontvangen steun van gemeenten en provincies, maar steun vanuit de overheid bleef lang uit. Vorig jaar ondersteunde het kabinet, na een oproep vanuit de Tweede Kamer, de festivals met 1 miljoen euro. De stichting achter de bevrijdingsfestivals zegt ongeveer 1 miljoen euro nodig te hebben om de veertien festivals in 2025 opnieuw te kunnen organiseren.

De stichting benadrukt dat bevrijdingsfestivals meer zijn dan alleen een feest. "Alles wat wij doen, begint en eindigt met de vrijheid zoals wij die nu kennen", staat ook in de brandbrief.

Het fonds van 1 miljoen euro was inderdaad eenmalig, reageert een woordvoerder van staatssecretaris Karremans. Omdat het kabinet in het regeerprogramma geen nieuwe steun voor bevrijdingsfestivals heeft opgenomen, lijkt de kans klein dat er blijvend geld vanuit de landelijke overheid voor komt. Wel gaat er structureel geld naar het Comité 4 en 5 mei dat de festivals coördineert, zegt de woordvoerder. Het Comité krijgt dit jaar zo'n 6 miljoen euro van het Rijk, maar dat bedrag neemt de komende jaren af.

Meer uit Binnenland

15-jarige aangehouden na steekpartij in Numansdorp

NUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.

1 uur geleden
AZC Hoofddorp tijdelijk ontruimd om gaslucht

HOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.

1 uur geleden
Miljoen kijkers langs de weg bij Bloemencorso Bollenstreek

NOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.

2 uur geleden
Burgemeester ziet effect van maatregelen tegen sluipverkeer A2

LEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.

3 uur geleden
Zorgen bij ANWB over uitval alarmsysteem miljoenen auto's

DEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.

6 uur geleden
Kaarten jubileumeditie Dam tot Damloop snel uitverkocht

AMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.

14 uur geleden
Vrouw omgebracht in woning Amsterdam, man opgepakt

AMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.

14 uur geleden