Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid

Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid

DEN HAAG (ANP) - Veertien bevrijdingsfestivals waarschuwen dat ze in "acute problemen" komen, omdat het kabinet geen geld wil uittrekken voor de edities van volgend jaar. De festivals moeten onmiddellijk stoppen als er geen staatssteun is, schrijven ze in een brandbrief aan staatssecretaris Vincent Karremans, die verantwoordelijk is voor de herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. Het AD berichtte dinsdag over de brief die ook in handen is van het ANP.

Stichting Bevrijdingsfestivals Nederland schrijft onder meer: "Via de ambtelijke kanalen kregen wij te horen dat u vooralsnog van plan bent de veertien bevrijdingsfestivals niet langer te steunen, uit financiële overwegingen." Dat besluit zou "een behoorlijke kaalslag in het landschap van 5 mei betekenen", aldus de stichting.

Bevrijdingsfestivals meldden al eerder financiële problemen. "In de coronajaren zijn de reserves van de festivals onder druk komen te staan. 2023 was qua weer een rampzalig jaar; festivals werden stilgelegd, mensen bleven thuis, en de horeca-inkomsten waren beperkt", benadrukt de stichting nogmaals.

Meer dan feest

De festivals ontvangen steun van gemeenten en provincies, maar steun vanuit de overheid bleef lang uit. Vorig jaar ondersteunde het kabinet, na een oproep vanuit de Tweede Kamer, de festivals met 1 miljoen euro. De stichting achter de bevrijdingsfestivals zegt ongeveer 1 miljoen euro nodig te hebben om de veertien festivals in 2025 opnieuw te kunnen organiseren.

De stichting benadrukt dat bevrijdingsfestivals meer zijn dan alleen een feest. "Alles wat wij doen, begint en eindigt met de vrijheid zoals wij die nu kennen", staat ook in de brandbrief.

Het fonds van 1 miljoen euro was inderdaad eenmalig, reageert een woordvoerder van staatssecretaris Karremans. Omdat het kabinet in het regeerprogramma geen nieuwe steun voor bevrijdingsfestivals heeft opgenomen, lijkt de kans klein dat er blijvend geld vanuit de landelijke overheid voor komt. Wel gaat er structureel geld naar het Comité 4 en 5 mei dat de festivals coördineert, zegt de woordvoerder. Het Comité krijgt dit jaar zo'n 6 miljoen euro van het Rijk, maar dat bedrag neemt de komende jaren af.

Meer uit Binnenland

Ruim 5000 bezoekers in openingsweekend Fotomuseum Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.

21 minuten geleden
Waarschuwing voor dichte mist in noorden en noordoosten

DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.

11 uur geleden
Steeds meer energiezuinige huizen in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

12 uur geleden
Dance-event in Rotterdam tijdelijk ontruimd na incident

ROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.

17 uur geleden
Politie: storing raakte ook niet-spoednummer 0900-8844

DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.

1 dag geleden
Landelijke storing in meldkamersysteem hulpdiensten

ROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.

1 dag geleden
Fotomuseum opent op nieuwe locatie in verbouwd Rotterdams pakhuis

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.

1 dag geleden