Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid

Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid

DEN HAAG (ANP) - Veertien bevrijdingsfestivals waarschuwen dat ze in "acute problemen" komen, omdat het kabinet geen geld wil uittrekken voor de edities van volgend jaar. De festivals moeten onmiddellijk stoppen als er geen staatssteun is, schrijven ze in een brandbrief aan staatssecretaris Vincent Karremans, die verantwoordelijk is voor de herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. Het AD berichtte dinsdag over de brief die ook in handen is van het ANP.

Stichting Bevrijdingsfestivals Nederland schrijft onder meer: "Via de ambtelijke kanalen kregen wij te horen dat u vooralsnog van plan bent de veertien bevrijdingsfestivals niet langer te steunen, uit financiële overwegingen." Dat besluit zou "een behoorlijke kaalslag in het landschap van 5 mei betekenen", aldus de stichting.

Bevrijdingsfestivals meldden al eerder financiële problemen. "In de coronajaren zijn de reserves van de festivals onder druk komen te staan. 2023 was qua weer een rampzalig jaar; festivals werden stilgelegd, mensen bleven thuis, en de horeca-inkomsten waren beperkt", benadrukt de stichting nogmaals.

Meer dan feest

De festivals ontvangen steun van gemeenten en provincies, maar steun vanuit de overheid bleef lang uit. Vorig jaar ondersteunde het kabinet, na een oproep vanuit de Tweede Kamer, de festivals met 1 miljoen euro. De stichting achter de bevrijdingsfestivals zegt ongeveer 1 miljoen euro nodig te hebben om de veertien festivals in 2025 opnieuw te kunnen organiseren.

De stichting benadrukt dat bevrijdingsfestivals meer zijn dan alleen een feest. "Alles wat wij doen, begint en eindigt met de vrijheid zoals wij die nu kennen", staat ook in de brandbrief.

Het fonds van 1 miljoen euro was inderdaad eenmalig, reageert een woordvoerder van staatssecretaris Karremans. Omdat het kabinet in het regeerprogramma geen nieuwe steun voor bevrijdingsfestivals heeft opgenomen, lijkt de kans klein dat er blijvend geld vanuit de landelijke overheid voor komt. Wel gaat er structureel geld naar het Comité 4 en 5 mei dat de festivals coördineert, zegt de woordvoerder. Het Comité krijgt dit jaar zo'n 6 miljoen euro van het Rijk, maar dat bedrag neemt de komende jaren af.

Meer uit Binnenland

Zesde aanhouding in onderzoek naar overleden broer zangeres S10

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondag een 24-jarige man uit Zwaag aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de 24-jarige tweelingbroer van zangeres S10. Het is de zesde aanhouding in de zaak. In totaal zitten nu drie mensen vast.

3 uur geleden
Advocaten waarschuwen voor beperken bezwaar bij bouw

DEN HAAG (ANP) - Het inperken van de mogelijkheden om in bezwaar te gaan tegen bouwplannen is een risico voor de rechtsstaat. Daarvoor waarschuwt de Nederlandse orde van advocaten (NOvA) in een maandag gepubliceerde analyse van de verkiezingsprogramma's.

5 uur geleden
RvS overwegend positief over verbod op onverdoofde slacht

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft een overwegend positief advies uitgebracht over het wetsvoorstel van Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren) om het lijden van dieren bij de slacht te beperken. Een van de voorgestelde maatregelen is een verplichting om dieren te bedwelmen voorafgaand aan de rituele slacht. Volgens de RvS is er "meer ruimte dan voorheen" om het belang van dierenwelzijn zwaarder te laten wegen bij het beoordelen van beperkingen van de godsdienstvrijheid.

5 uur geleden
Zuid-Holland draagt 11 locaties Groene Hart aan voor windturbines

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft elf locaties in het Groene Hart aangewezen waar windturbines zouden mogen komen. Uit een verkennend onderzoek bleek al dat in het open polderlandschap ruimte is voor maximaal 67 turbines van 240 meter, wat tot veel maatschappelijke en politieke ophef leidde.

6 uur geleden
Dwangsom voor te veel mensen in Ter Apel boven 1 miljoen euro

TER APEL (ANP) - De dwangsom die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet betalen omdat er te veel mensen in het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben verbleven, is opgelopen tot boven de 1 miljoen euro. Dit weekend sliepen er alle nachten weer meer dan 2000 asielzoekers. Sinds 9 september gebeurt dat weer vaak, voor elke keer moet het orgaan 50.000 euro aan de gemeente Westerwolde betalen.

7 uur geleden
Controle na asbestsanering schiet in derde van gevallen tekort

DEN HAAG (ANP) - Ruim een derde van de achttien gecertificeerde bedrijven die controles uitvoeren na asbestsanering, voert zijn werk niet goed uit. Daardoor worden gebouwen schoon verklaard terwijl er nog asbestresten aanwezig zijn, waarschuwt de Arbeidsinspectie.

7 uur geleden
Minder Britten vestigen zich in Nederland sinds Brexit

DEN HAAG (ANP) - Sinds de Brexit in 2020 vestigen minder Britten zich in Nederland. Er keren sindsdien ook minder Britten vanuit Nederland terug naar het Verenigd Koninkrijk. Ook het aantal Nederlanders dat naar het VK vertrok, daalde verder vanaf het moment dat het VK uit de EU stapte. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

7 uur geleden