Bevrijdingsfestivals vrezen acute problemen zonder steun overheid
DEN HAAG (ANP) - Veertien bevrijdingsfestivals waarschuwen dat ze in "acute problemen" komen, omdat het kabinet geen geld wil uittrekken voor de edities van volgend jaar. De festivals moeten onmiddellijk stoppen als er geen staatssteun is, schrijven ze in een brandbrief aan staatssecretaris Vincent Karremans, die verantwoordelijk is voor de herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. Het AD berichtte dinsdag over de brief die ook in handen is van het ANP.
Stichting Bevrijdingsfestivals Nederland schrijft onder meer: "Via de ambtelijke kanalen kregen wij te horen dat u vooralsnog van plan bent de veertien bevrijdingsfestivals niet langer te steunen, uit financiële overwegingen." Dat besluit zou "een behoorlijke kaalslag in het landschap van 5 mei betekenen", aldus de stichting.
Bevrijdingsfestivals meldden al eerder financiële problemen. "In de coronajaren zijn de reserves van de festivals onder druk komen te staan. 2023 was qua weer een rampzalig jaar; festivals werden stilgelegd, mensen bleven thuis, en de horeca-inkomsten waren beperkt", benadrukt de stichting nogmaals.
Meer dan feest
De festivals ontvangen steun van gemeenten en provincies, maar steun vanuit de overheid bleef lang uit. Vorig jaar ondersteunde het kabinet, na een oproep vanuit de Tweede Kamer, de festivals met 1 miljoen euro. De stichting achter de bevrijdingsfestivals zegt ongeveer 1 miljoen euro nodig te hebben om de veertien festivals in 2025 opnieuw te kunnen organiseren.
De stichting benadrukt dat bevrijdingsfestivals meer zijn dan alleen een feest. "Alles wat wij doen, begint en eindigt met de vrijheid zoals wij die nu kennen", staat ook in de brandbrief.
Het fonds van 1 miljoen euro was inderdaad eenmalig, reageert een woordvoerder van staatssecretaris Karremans. Omdat het kabinet in het regeerprogramma geen nieuwe steun voor bevrijdingsfestivals heeft opgenomen, lijkt de kans klein dat er blijvend geld vanuit de landelijke overheid voor komt. Wel gaat er structureel geld naar het Comité 4 en 5 mei dat de festivals coördineert, zegt de woordvoerder. Het Comité krijgt dit jaar zo'n 6 miljoen euro van het Rijk, maar dat bedrag neemt de komende jaren af.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
2 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
5 uur geleden