Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bevolking groeit vooral door immigratie

Bevolking groeit vooral door immigratie

DEN HAAG (ANP) - De bevolking groeide in 2022 in de meeste Nederlandse gemeenten vooral door immigratie, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In elke gemeente was het aantal immigranten hoger dan het aantal emigranten.

In negen van de 344 gemeenten daalde het aantal inwoners, dat is minder dan in de voorgaande jaren, want in 2020 lag dit nog op 61. Deze gemeenten lagen vooral aan de randen van Nederland, dus aan de kust of bij de grenzen met België en Duitsland.

In zeven gemeenten steeg het aantal inwoners met meer dan dertig per duizend inwoners, namelijk in de Noordoostpolder, Waddinxveen, Diemen, Maassluis, Woudenberg en op Vlieland en Schiermonnikoog. De gemiddelde groei was dertien per duizend inwoners.

Zonder immigratie was in bijna iedere gemeente sprake geweest van een krimp, want in bijna elke gemeente is sprake van een sterfteoverschot. Dat betekent dat er meer mensen overlijden dan er worden geboren. In 62 procent van alle gemeenten was er sterfteoverschot, dat was in 2021 53 procent. Dat aantal is in twintig jaar tijd flink gestegen, in 2002 was er in 13 gemeenten sprake van een sterfteoverschot, dat waren voornamelijk gemeenten aan de rand van Nederland. Sindsdien is het aantal gemeenten ook nog verminderd, doordat veel gemeenten zijn samengegaan. De gemeenten waar meer baby's worden geboren dan mensen overlijden liggen voornamelijk in Flevoland, de Randstad en in en rond Zwolle.

Flevoland is de provincie waar de bevolking het hardst groeit, daarna komen Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. De groei in Flevoland was 22 nieuwe mensen per duizend inwoners. In Noord-Holland was het zestien per duizend inwoners en in Zuid-Holland en Utrecht dertien per duizend inwoners. In Flevoland groeide de bevolking doordat er meer mensen werden geboren dan overleden, door binnenlandse verhuizingen en buitenlandse migratie. In Noord- en Zuid-Holland waren er juist meer binnenlandse verhuizers die uit deze provincies trokken.

Het verschil met Zuid-Holland en Utrecht en de andere provincies is niet enorm groot. Zeeland zit op twaalf nieuwe mensen per duizend inwoners, Gelderland, Overijssel en Groningen op elf, Limburg, Friesland en Drenthe sluiten de lijst met negen nieuwe mensen per duizend inwoners.

De grotere steden in Nederland groeiden het hardst. Eindhoven en Almere hadden de sterkste groei met 22 nieuwe mensen per duizend inwoners. Van de grote steden zitten alleen Rotterdam en Breda iets onder het landelijk gemiddelde. Opvallend is dat vanuit de grote steden, met name in de Randstad maar bijvoorbeeld ook Groningen en Eindhoven, meer mensen wegtrekken binnen Nederland dan er bij komen.

Meer uit Binnenland

OM vervolgt zeven agenten voor dood van arrestant in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt zeven agenten voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. De man overleed nadat hij werd getaserd en vervolgens langdurig in bedwang werd gehouden tijdens een aanhouding. De zaak tegen een achtste agent is geseponeerd, meldt het OM donderdag.

3 minuten geleden
Walibi laat dit weekend minder bezoekers toe bij Fright Nights

BIDDINGHUIZEN (ANP) - Walibi laat dit weekend minder mensen toe tijdens de Halloween Fright Nights. Dat zegt een woordvoerder namens het pretpark. Vorig weekend ontstonden er vechtpartijen tussen bezoekers en moest de mobiele eenheid worden ingezet om de orde te herstellen.

7 minuten geleden
Raad Rotterdam is klaar met misstanden op opvangschip Silja

ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse raad lijkt een meerderheid te zijn om de opvang van statushouders op het schip de Silja te beëindigen. Onlangs kwamen nieuwe wantoestanden op het schip naar buiten.

32 minuten geleden
Komende klimaattop draait meer om uitvoering dan om nieuwe doelen

DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse VN-klimaattop, die volgende maand in Antalya wordt gehouden, draait deze keer niet zozeer om onderhandelingen over grootse nieuwe klimaatdoelen. De vraag hoe bestaande doelen waargemaakt kunnen worden, staat veel meer voorop, zeggen experts, diplomaten en waarnemers.

1 uur geleden
Twee jaar cel voor poging tot doodslag bij groepsgeweld Beverwijk

HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft donderdag celstraffen van twee jaar, waarvan een halfjaar voorwaardelijk, opgelegd aan twee mannen uit Heemskerk en Beverwijk voor een poging tot doodslag. De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk en de 24-jarige Fouad B. uit Heemskerk waren op 6 september vorig jaar in Beverwijk betrokken bij de mishandeling van een 17-jarige jongen uit Haarlem.

1 uur geleden
Herman Brood-schilderij opgenomen in kunstcollectie van het Rijk

AMERSFOORT (ANP) - Een schilderij van Herman Brood is opgenomen in de kunstcollectie van het Rijk. Het gaat om een titelloos werk van de in 2001 overleden zanger en kunstenaar, meldt de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Het schilderij werd donderdag gepresenteerd in het Collectiecentrum Nederland in Amersfoort.

3 uur geleden
Oproep aan Jetten om regie te nemen in discussie over Moerdijk

MOERDIJK (ANP) - Inwoners, politieke partijen en diverse organisaties uit Moerdijk roepen minister-president Rob Jetten op de regie te nemen in de plannenmakerij over nieuwe energieprojecten in het gebied. Ze willen dat er een integraal plan komt en dat het Rijk daarna voor een periode van minstens twee generaties "wegblijft uit ons gebied".

3 uur geleden