Beveiliging Peter R. de Vries niet aangepast ondanks aanleiding
DEN HAAG (ANP) - De beveiliging van misdaadverslaggever Peter R. de Vries is niet aangepast, ondanks dat daar aanleiding toe was. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid in een woensdag gepresenteerd rapport. Er waren, ondanks aandringen van verschillende kanten, geen structurele beveiligingsmaatregelen bij mediaoptredens van De Vries.
De Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten en overleed enkele dagen daarna aan zijn verwondingen. In het onderzoek naar de moord op De Vries is duidelijk geworden dat signalen van voorbereiding voor de aanslag niet zijn onderkend en daardoor niet bij de juiste instantie terecht zijn gekomen. "Daardoor konden zij niet afwegen of aanvullende maatregelen nodig waren voor De Vries", concludeert de raad.
Op dag dat De Vries werd neergeschoten stuurde RTL Boulevard een kennisgevingsmail over zijn komst naar de studio naar de politie. Die mail werd die dag niet gelezen. Een aanbod van de beveiliging van het programma sloeg De Vries af. De misdaadjournalist trad op als vertrouwenspersoon van de kroongetuige in het liquidatieproces Marengo met als hoofdverdachte Ridouan Taghi.
Geschil met de familie
Daarnaast werd de relatie tussen het OM en De Vries bemoeilijkt omdat hetzelfde parket dat voor zijn beveiliging moest zorgen ook een geschil had met de familie van de kroongetuige, voor wie De Vries optrad als vertrouwenspersoon.
De Vries was het derde dodelijke slachtoffer in de nabije omgeving van de kroongetuige. Advocaat Wiersum werd in september 2019 voor zijn huis doodgeschoten. De broer van B. werd in maart 2018 vermoord, kort nadat het Openbaar Ministerie de kroongetuigendeal wereldkundig had gemaakt. Die bekendmaking gebeurde ondanks nadrukkelijk protest van de familie van de kroongetuige en op het moment dat de beveiliging nog niet voldoende geregeld was.
Levenslange gevangenisstraf
Tegen Marengo-hoofdverdachte Taghi is medio vorig jaar een levenslange gevangenisstraf geëist. De rechtbank is van plan in oktober van dit jaar uitspraak te doen. Taghi wordt formeel niet verdacht van de moorden op De Vries, Wiersum en de broer van B., maar er wordt wel van uitgegaan dat hij betrokkenheid heeft gehad. Taghi zelf heeft dat altijd ontkend.
Meer uit Binnenland
MOERDIJK (ANP) - In de gemeente Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven, is meer blanco gestemd dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Het gaat om 0,5 procent woensdag ten opzichte van 0,2 procent in 2022. Dat komt neer op 87 blanco stemmen dit jaar en 31 blanco stemmen vier jaar geleden.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse leider van GroenLinks, Zita Pels, is trots op het resultaat dat haar partij heeft behaald bij de gemeenteraadsverkiezingen. De partij werd de grootste met 2 zetels winst, waardoor GroenLinks in de hoofdstad op 10 zetels uitkomt.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er wordt door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening niet genoeg gedaan met aanbevelingen rondom de in 2024 deels ingestorte parkeergarage in Nieuwegein, meldt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Die organisatie ziet graag dat een en ander vastgelegd wordt in de wet, maar de minister "ziet helaas geen aanleiding om hier nu mee aan de slag te gaan", zo luidt de conclusie.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Van alle kiesgerechtigden heeft woensdag 53,7 procent een stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat blijkt uit gegevens van de ANP Verkiezingsdienst. Dat is hoger dan in 2022, toen 51 procent van de kiezers stemde.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - GroenLinks boekt 2 zetels winst in de gemeenteraad van Amsterdam en wordt met een totaal van 10 zetels de grootste partij in de hoofdstad. Ook D66 krijgt er een zetel bij en wordt met 8 zetels de tweede partij, blijkt uit de voorlopige uitslagen die de Verkiezingsdienst van het ANP heeft binnengekregen.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het veto van Hongarije tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne is onacceptabel, zei premier Rob Jetten voor het begin van de top met EU-regeringsleiders in Brussel. "Die steun voor Oekraïne moet er zo snel mogelijk komen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alleen de voorlopige verkiezingsuitslagen van Amsterdam en Hoorn ontbreken nog. Amsterdam hoopt dat donderdagochtend alle stemmen geteld zijn, maar het kan ook middagwerk worden, zei een woordvoerder. Hoorn verwacht de uitslag in de loop van donderdag te brengen, meldt de gemeente op de site.
6 uur geleden