Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beveiliging Hongkong opgeschroefd rond herdenking bloedbad plein

Beveiliging Hongkong opgeschroefd rond herdenking bloedbad plein

HONGKONG (ANP/RTR) - Hongkong heeft, net als vorig jaar, de beveiliging verscherpt en mensen gewaarschuwd niet samen te komen om het bloedige optreden van China tegen pro-democratische demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989 te herdenken.

Zaterdag is het exact 33 jaar geleden dat het Chinese leger het vuur opende om een einde te maken aan de door onlusten op en rond het plein in het centrum van Beijing. China heeft nooit een volledig dodental bekend gemaakt, maar volgens mensenrechtenorganisaties en getuigen zou het cijfer in de duizenden liggen.

In Hongkong is sinds vorig jaar herdenken niet meer toegestaan. Het Victoria Park, waar mensen doorgaans bijeenkwamen voor een jaarlijkse wake voordat de coronapandemie toesloeg, is door autoriteiten grotendeels afgezet. Mensen wordt gewaarschuwd er niet heen te gaan.

Veiligheidswet

Beijing legde Hongkong in juni 2020 een strenge nationale veiligheidswet op die zogeheten subversieve activiteiten, terrorisme en samenspanning met buitenlandse strijdkrachten bestraft met levenslange gevangenisstraf. De leiders van Hongkong voerden de coronapandemie aan als reden dat de herdenking niet door kon gaan.

Taiwan, dat door China wordt beschouwd als een afvallige provincie, veroordeelde zaterdag bij monde van president Tsai Ing-wen de pogingen van de leiders in Hongkong om de herinneringen uit te wissen en herdenkingen onmogelijk te maken. Volgens haar wordt de "collectieve herinnering aan 4 juni in Hongkong systematisch uitgewist". Op haar Facebook- en Instagram-pagina's zei ze verder dat "wanneer de democratie wordt bedreigd en het autoritarisme in de wereld zich uitbreidt, de democratische waarden hooggehouden moeten worden."

De Chinese autoriteiten verbieden al jaren elke openbare herdenking van de gebeurtenis op het vasteland.

Meer uit Buitenland

Risico voor nieuwe reddingspoging in grot Laos nu te groot

VIENTIANE (ANP/DPA) - De vier goudzoekers die vastzitten in een overstroomde grot in Laos moeten waarschijnlijk nog langer wachten op hun redding. Vrijdag werd een persoon bevrijd, maar volgens de reddingswerkers is het risico op dit moment te groot om een nieuwe poging te ondernemen.

29 minuten geleden
Arts: Trump verkeert nog altijd in uitstekende gezondheid

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is nog steeds in uitstekende gezondheid. Dat zegt zijn arts in een verklaring die vrijdag door het Witte Huis is uitgegeven.

2 uur geleden
Trump wil Iran-deal alleen onder eigen voorwaarden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.

7 uur geleden
Trump geeft bestuur Kennedy Center op na beslissing rechter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.

7 uur geleden
Rechter beveelt verwijdering naam Trump van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.

11 uur geleden
Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

17 uur geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

17 uur geleden