Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beveiliging Hongkong opgeschroefd rond herdenking bloedbad plein

Beveiliging Hongkong opgeschroefd rond herdenking bloedbad plein

HONGKONG (ANP/RTR) - Hongkong heeft, net als vorig jaar, de beveiliging verscherpt en mensen gewaarschuwd niet samen te komen om het bloedige optreden van China tegen pro-democratische demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989 te herdenken.

Zaterdag is het exact 33 jaar geleden dat het Chinese leger het vuur opende om een einde te maken aan de door onlusten op en rond het plein in het centrum van Beijing. China heeft nooit een volledig dodental bekend gemaakt, maar volgens mensenrechtenorganisaties en getuigen zou het cijfer in de duizenden liggen.

In Hongkong is sinds vorig jaar herdenken niet meer toegestaan. Het Victoria Park, waar mensen doorgaans bijeenkwamen voor een jaarlijkse wake voordat de coronapandemie toesloeg, is door autoriteiten grotendeels afgezet. Mensen wordt gewaarschuwd er niet heen te gaan.

Veiligheidswet

Beijing legde Hongkong in juni 2020 een strenge nationale veiligheidswet op die zogeheten subversieve activiteiten, terrorisme en samenspanning met buitenlandse strijdkrachten bestraft met levenslange gevangenisstraf. De leiders van Hongkong voerden de coronapandemie aan als reden dat de herdenking niet door kon gaan.

Taiwan, dat door China wordt beschouwd als een afvallige provincie, veroordeelde zaterdag bij monde van president Tsai Ing-wen de pogingen van de leiders in Hongkong om de herinneringen uit te wissen en herdenkingen onmogelijk te maken. Volgens haar wordt de "collectieve herinnering aan 4 juni in Hongkong systematisch uitgewist". Op haar Facebook- en Instagram-pagina's zei ze verder dat "wanneer de democratie wordt bedreigd en het autoritarisme in de wereld zich uitbreidt, de democratische waarden hooggehouden moeten worden."

De Chinese autoriteiten verbieden al jaren elke openbare herdenking van de gebeurtenis op het vasteland.

Meer uit Buitenland

VN-hoofdkwartier Libanon geraakt door projectiel

NAQURA (ANP/AFP) - Het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is geraakt door een projectiel, meldt de organisatie in een verklaring. UNIFIL denkt dat het projectiel is afgevuurd door een "niet-statelijke actor". De Libanese beweging Hezbollah verklaarde eerder Israëlische troepen in dezelfde stad te hebben aangevallen.

17 minuten geleden
Israëlische minister pleit voor annexatie zuiden van Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën heeft gepleit voor de annexatie van het zuiden van buurland Libanon. De rechtse hardliner Bezalel Smotrich deed dat pleidooi op de radio.

19 minuten geleden
Rechtszaak rond Griekse treinramp uitgesteld om drukte

ATHENE (ANP/AFP) - Het proces rond de treinramp in Griekenland in 2023 waarbij 57 doden vielen, is uitgesteld tot 1 april. Lang werd uitgekeken naar de rechtszaak, waarin 36 mensen terechtstaan en meer dan 350 getuigen zullen worden gehoord. De reden van het uitstel: de rechtszaal waarin de rechtszaak gehouden zou worden, bleek maandag te klein voor de vele toegestroomde nabestaanden en aanwezigen.

38 minuten geleden
Trump: Iran wil dringend deal sluiten, mogelijk binnen 5 dagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil dringend een deal sluiten en dat zou binnen vijf dagen of zelfs eerder kunnen gebeuren, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen Fox Business. Trump maakte op Truth Social bekend dat Iran en de VS de afgelopen dagen in gesprek zijn geweest over een "volledige en totale oplossing" voor de oorlog in het Midden-Oosten. In afwachting daarvan pauzeren de VS vijf dagen de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten.

1 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran na bericht Trump

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft nieuwe aanvallen gemeld op Iran. Daar wordt volgens de krijgsmacht infrastructuur van het regime bestookt, schrijven Israëlische media als de krant Haaretz.

1 uur geleden
Iraanse persbureaus: Teheran niet in direct contact met VS

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Er is geen communicatie tussen Teheran en de Verenigde Staten, melden Iraanse persbureaus. Eerder zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS de afgelopen dagen met Iran in overleg waren getreden. In afwachting van de uitkomsten daarvan zei Trump op Truth Social dat hij had bevolen dat de Amerikanen tot nader order geen Iraanse energie-infrastructuur zullen aanvallen.

2 uur geleden
Brandstichting Londen vooralsnog niet onderzocht als terrorisme

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie zegt dat de brandstichting bij ambulances van een Joodse organisatie in Londen vooralsnog niet wordt gezien als terroristisch incident. Wel wordt de situatie onderzocht door de terrorismebestrijdingsdienst, "inclusief de specialistische expertise die zij met zich meebrengt, en met alle onderzoeksinvalshoeken open", aldus de autoriteiten tijdens een persconferentie. Van een onlinebericht waarin de aanvallen worden opgeëist, wordt de authenticiteit onderzocht.

2 uur geleden