Beurzen wachten op rentebesluit Fed
AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen gingen woensdag licht vooruit na de sterke opmars een dag eerder. Beleggers worstelden zich opnieuw door een flinke hoeveelheid resultaten van grote Europese bedrijven. Daarnaast werd gewacht op het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve, dat later op de dag bekend wordt gemaakt.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent hoger op 521,01 punten. De MidKap steeg 1,9 procent tot 714,26 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt klommen tot 0,3 procent. Londen won 1 procent.
Koploper in de AEX was olie- en gasconcern Shell, dat donderdag de boeken opent, met een winst van 3,7 procent. Hekkensluiter was speciaalchemiebedrijf DSM met een verlies van 2,7 procent na een adviesverlaging van ING. In de MidKap stond vastgoedbedrijf Eurocommercial Properties (plus 12,6 procent) bovenaan. Verlichtingsbedrijf Signify sloot de rij met een min van 1,8 procent.
Vivoryon
Vivoryon raakte bijna 11 procent kwijt bij de kleinere bedrijven. De biotechnoloog liet weten dat samenwerkingspartner MorphoSys geen gebruik maakt van de optie om een bepaald molecuul van Vivoryon in licentie op de markt te brengen.
In Londen kregen de Britse banken Standard Chartered en Barclays er dik 3 procent en ruim 7 procent bij na goed ontvangen kwartaalberichten. Deutsche Bank, die met definitieve kwartaalcijfers kwam, klom 2 procent in Frankfurt. De Duitse autobouwers Daimler en Volkswagen, die vanwege de virusuitbraak minder auto's verkochten in het eerste kwartaal, stegen meer dan 2 procent.
Airbus
In Parijs won Airbus 1 procent. De vliegtuigbouwer leed een kwartaalverlies door de coronapandemie en sprak van de ernstigste crisis in de luchtvaart ooit. IAG zakte 2,5 procent in Londen. Het moederbedrijf van luchtvaartmaatschappijen als British Airways en Iberia leed ook een verlies vanwege de virusuitbraak en verwacht in het huidige kwartaal nog veel meer geld te verliezen. Ook staan er bij British Airways tot 12.000 banen op de tocht.
AMS werd bijna 20 procent meer waard. De Oostenrijkse chip- en sensormaker boekte afgelopen kwartaal meer operationele winst en verwacht slechts een beperkte impact van het coronavirus op de resultaten. Het Franse supermarktconcern Carrefour dikte 3 procent aan dankzij sterke kwartaalcijfers.
De euro was 1,0869 dollar waard, tegen 1,0843 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 14,9 procent meer op 14,18 dollar. Brentolie werd 4,8 procent duurder op 21,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV heeft de selectiecriteria om mogelijke fouten bij WIA-uitkeringen te onderzoeken verruimd. Door de aanpassing krijgen 13.000 mensen die al gehoord hadden dat hun uitkering niet gecontroleerd hoefde te worden, nu alsnog een handmatige controle. Deze mensen worden in oktober geïnformeerd.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil dat overheden bij aanbestedingen kwaliteit meer laten meewegen en niet meer alleen op prijs selecteren. Ook wordt de aanbestedingsprocedure eenvoudiger gemaakt. Overheden worden aangemoedigd Europese producten of diensten in te kopen, maar worden daartoe niet verplicht. Dat stelt de Commissie voor in haar woensdag gepresenteerde Wet op de Overheidsaanbestedingen.
48 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ryanair heeft dinsdag 260 vluchten moeten annuleren door de storing bij de Britse luchtverkeersleiding. Dat heeft tot een direct verlies van 2,5 tot 3 miljoen pond (zo'n 3 tot 3,5 miljoen euro) geleid, zegt topman Michael O'Leary. De topman verwacht ook woensdag nog tientallen vluchten te moeten annuleren doordat bemanningen zich op verkeerde locaties bevinden.
1 uur geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de miljardair en oprichter van gamegigant Smilegate veroordeeld tot het betalen van een schikking van 2,55 biljoen won (omgerekend 1,6 miljard euro) aan zijn vrouw. Daarmee lijkt de grootste echtscheiding in de geschiedenis van het land aanstaande. Beide partijen kunnen nog in beroep gaan tegen het vonnis.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie is weer gestegen tot boven de 100 dollar. Dat is voor het eerst sinds eind juli. De prijs is deze maand opgelopen doordat de Verenigde Staten en Iran elkaar blijven aanvallen.
2 uur geledenCAIRO (ANP/BLOOMBERG) - Egypte is van plan zijn eerste grootschalige datacenter voor kunstmatige intelligentie (AI) te bouwen. Het gaat om een faciliteit ter waarde van 1 miljard dollar, waarbij gebruik wordt gemaakt van de technologie van het Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft terecht de overname van onlinereisbureau Etraveli door reisgigant Booking Holdings geblokkeerd, concludeert het Hof van Justitie van de Europese Unie woensdag. De Europese Commissie gaf in 2023 geen toestemming voor de overname van 1,6 miljard euro voor Etraveli. Het zou Booking te machtig maken, beargumenteerde het dagelijks bestuur van de EU.
2 uur geleden