Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen wachten op ECB-besluit, Shell in staartgroep AEX

Beurzen wachten op ECB-besluit, Shell in staartgroep AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten donderdag weinig beweging zien, voorafgaand aan het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Beleggers kregen een flinke hoeveelheid kwartaalcijfers voor de kiezen, die voor grote koersbewegingen bij de betreffende bedrijven zorgden. Zo werd Shell flink lager gezet. Naast de resultaten van het olie- en gasconcern bogen beleggers zich over de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een deel dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen en een deel gericht op duurzame energie.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent lager op 813,66 punten. De MidKap zakte 1,7 procent tot 1055,55 punten door forse koersverliezen van AMG, Flow Traders, Fugro en Arcadis. Frankfurt en Londen verloren tot 0,2 procent. Parijs won 0,3 procent.

Shell (min 2,2 procent) stond in de staartgroep van de AEX. Het concern boekte een miljardenwinst in het derde kwartaal dankzij de sterk gestegen olieprijzen. Alle aandacht ging echter uit naar de oproep van Third Point. De investeerder, die met een recent verworven belang een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal geven over de klimaatstrategie van het bedrijf. Shell beloofde zelf sneller te vergroenen en de eigen CO2-uitstoot met de helft te verlagen in 2030.

Unibail-Rodamco-Westfield

Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield (min 7 procent) was hekkensluiter in de AEX na teleurstellende resultaten. Chipbedrijf Besi ging aan kop met een plus van 2,7 procent. Bij de middelgrote bedrijven namen beleggers massaal afscheid van de aandelen van metalengroep AMG (min 13 procent), flitshandelaar Flow Traders (min 12 procent), bodemonderzoeker Fugro (min 12 procent) en ingenieursbureau Arcadis (min 7 procent), na teleurstellende kwartaalberichten.

AB InBev steeg bijna 7 procent in Brussel. De grootste bierbrouwer ter wereld profiteerde van de heropening van de Europese horeca en verhoogde zijn verwachtingen. Concurrent Heineken won 2 procent in Amsterdam. Volkswagen zakte 3 procent in Frankfurt. De wereldwijde tekorten aan chips hebben duidelijk impact op de financiële resultaten van de Duitse autoproducent, die de omzet en het resultaat zag dalen in het derde kwartaal.

De euro was 1,1586 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent minder op 81,83 dollar. Brentolie werd ook 1 procent goedkoper, op 83,75 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Heinen komt niet met eigen alternatief voor tuchtrecht banken

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.

38 minuten geleden
Banken kunnen tuchtrecht zelf ontwikkelen, vindt NVB

AMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.

57 minuten geleden
FT: chemieconcern BASF heeft overnamevoorstel Evonik gedaan

LONDEN (ANP) - Het grote Duitse chemieconcern BASF heeft een overnamevoorstel gedaan aan zijn Duitse branchegenoot Evonik Industries. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Ook de grootste aandeelhouder van Evonik is benaderd door BASF over een overnamebod.

1 uur geleden
VW en Audi roepen 2,9 miljoen auto's terug om stuurprobleem

FLENSBURG (ANP) - Wereldwijd moeten bijna 2,9 miljoen auto's van Volkswagen en Audi terug naar de garage vanwege het risico op een defect aan het stuur. In honderdduizenden wagens zit een schroef die door corrosie kan afbreken, wat gevaarlijke problemen met de besturing van de auto kan veroorzaken. Vooralsnog zijn er geen ongelukken bekend door het probleem.

2 uur geleden
Stichting achter tuchtrecht voor banken stopt

AMSTERDAM (ANP) - De stichting achter het tuchtrecht dat het vertrouwen in de financiële sector moest vergroten, stopt ermee. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) frustreren banken elke verbetering van het tuchtrecht. De organisatie beëindigt daarom de samenwerkingsovereenkomst met de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).

3 uur geleden
Chipgrootmacht Taiwan wil kerncentrale toch weer laten draaien

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft een volgende stap gezet in het opnieuw opstarten van een stilgelegde kerncentrale. De regering heeft daarvoor een voorlopig plan goedgekeurd. Het eiland, waar de grootste chipproducent ter wereld zit, streeft naar grotere energiezekerheid.

3 uur geleden
Schiphol zoekt bouwpartners voor miljardenvernieuwing luchthaven

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol zoekt bouw- en onderhoudspartners voor het onderhoud en de renovatie van de luchthaven. De komende tien jaar steekt Schiphol miljarden in vernieuwing.

4 uur geleden