Beurzen wachten op ECB-besluit, Shell in staartgroep AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten donderdag weinig beweging zien, voorafgaand aan het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Beleggers kregen een flinke hoeveelheid kwartaalcijfers voor de kiezen, die voor grote koersbewegingen bij de betreffende bedrijven zorgden. Zo werd Shell flink lager gezet. Naast de resultaten van het olie- en gasconcern bogen beleggers zich over de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een deel dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen en een deel gericht op duurzame energie.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent lager op 813,66 punten. De MidKap zakte 1,7 procent tot 1055,55 punten door forse koersverliezen van AMG, Flow Traders, Fugro en Arcadis. Frankfurt en Londen verloren tot 0,2 procent. Parijs won 0,3 procent.
Shell (min 2,2 procent) stond in de staartgroep van de AEX. Het concern boekte een miljardenwinst in het derde kwartaal dankzij de sterk gestegen olieprijzen. Alle aandacht ging echter uit naar de oproep van Third Point. De investeerder, die met een recent verworven belang een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal geven over de klimaatstrategie van het bedrijf. Shell beloofde zelf sneller te vergroenen en de eigen CO2-uitstoot met de helft te verlagen in 2030.
Unibail-Rodamco-Westfield
Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield (min 7 procent) was hekkensluiter in de AEX na teleurstellende resultaten. Chipbedrijf Besi ging aan kop met een plus van 2,7 procent. Bij de middelgrote bedrijven namen beleggers massaal afscheid van de aandelen van metalengroep AMG (min 13 procent), flitshandelaar Flow Traders (min 12 procent), bodemonderzoeker Fugro (min 12 procent) en ingenieursbureau Arcadis (min 7 procent), na teleurstellende kwartaalberichten.
AB InBev steeg bijna 7 procent in Brussel. De grootste bierbrouwer ter wereld profiteerde van de heropening van de Europese horeca en verhoogde zijn verwachtingen. Concurrent Heineken won 2 procent in Amsterdam. Volkswagen zakte 3 procent in Frankfurt. De wereldwijde tekorten aan chips hebben duidelijk impact op de financiële resultaten van de Duitse autoproducent, die de omzet en het resultaat zag dalen in het derde kwartaal.
De euro was 1,1586 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent minder op 81,83 dollar. Brentolie werd ook 1 procent goedkoper, op 83,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans blijft last houden van de crisis op de Nederlandse woningmarkt, maar heeft juist meer werk aan het opknappen van de infrastructuur. Door de al langer bestaande problemen van netcongestie, complexe vergunningstrajecten, terughoudendheid van beleggers en nu ook de stijgende hypotheekrente verkocht Heijmans dit jaar tot nu toe 2085 woningen. In de eerste tien maanden van vorig jaar waren dat er 2313. "Voor 2027 houden we er rekening mee dat het aantal verkochte woningen onder druk blijft staan", zegt het bedrijf uit Rosmalen.
10 minuten geledenABU DHABI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Cryptoplatform Binance zegt dat er 6,3 miljard dollar (omgerekend 5,6 miljard euro) betrokken is bij wat inmiddels wordt omschreven als de grootste hack in de geschiedenis van crypto. Ongeveer de helft van dat bedrag is bevroren om grootschalige diefstal bij de grootste cryptobeurs ter wereld te voorkomen.
10 minuten geledenNOOTDORP (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro blijft kampen met zwakte op de markt voor offshore windenergieprojecten. Wel krijgt het bedrijf meer werk vanuit de olie- en gasindustrie nu de energieprijzen hoog liggen door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor nam de omzet in het afgelopen kwartaal licht toe.
12 minuten geledenSEOUL/TOKIO (ANP) - De beurzen in Japan en Zuid-Korea zijn vrijdag hard omlaaggegaan. Vooral de chipbedrijven gingen in de uitverkoop na tegenvallende resultaten van chipfabrikant Intel en tech- en webwinkelconcern Amazon. Donderdag zorgden teleurstellende kwartaalcijfers van Google-moederbedrijf Alphabet al voor koersdruk onder de AI-gerelateerde aandelen.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in september verder opgelopen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 8,3 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is afgelopen kwartaal iets makkelijker geworden om personeel te vinden. De krapte op de arbeidsmarkt nam iets af doordat er meer werklozen waren om de openstaande vacatures te vervullen. Het aantal vacatures bleef ongeveer gelijk, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - Binance, 's werelds grootste cryptobeurs, is mogelijk getroffen door een grote hack. Volgens het bedrijf is voor ruim 2,5 miljard dollar (ongeveer 2,24 miljard euro) aan cryptomunten bevroren om diefstal te voorkomen. Binance heeft de handel in bepaalde producten stilgelegd en inmiddels ook alle stortingen en opnames tijdelijk opgeschort.
4 uur geleden