Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen wachten op ECB-besluit, Shell in staartgroep AEX

Beurzen wachten op ECB-besluit, Shell in staartgroep AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten donderdag weinig beweging zien, voorafgaand aan het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Beleggers kregen een flinke hoeveelheid kwartaalcijfers voor de kiezen, die voor grote koersbewegingen bij de betreffende bedrijven zorgden. Zo werd Shell flink lager gezet. Naast de resultaten van het olie- en gasconcern bogen beleggers zich over de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een deel dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen en een deel gericht op duurzame energie.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent lager op 813,66 punten. De MidKap zakte 1,7 procent tot 1055,55 punten door forse koersverliezen van AMG, Flow Traders, Fugro en Arcadis. Frankfurt en Londen verloren tot 0,2 procent. Parijs won 0,3 procent.

Shell (min 2,2 procent) stond in de staartgroep van de AEX. Het concern boekte een miljardenwinst in het derde kwartaal dankzij de sterk gestegen olieprijzen. Alle aandacht ging echter uit naar de oproep van Third Point. De investeerder, die met een recent verworven belang een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal geven over de klimaatstrategie van het bedrijf. Shell beloofde zelf sneller te vergroenen en de eigen CO2-uitstoot met de helft te verlagen in 2030.

Unibail-Rodamco-Westfield

Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield (min 7 procent) was hekkensluiter in de AEX na teleurstellende resultaten. Chipbedrijf Besi ging aan kop met een plus van 2,7 procent. Bij de middelgrote bedrijven namen beleggers massaal afscheid van de aandelen van metalengroep AMG (min 13 procent), flitshandelaar Flow Traders (min 12 procent), bodemonderzoeker Fugro (min 12 procent) en ingenieursbureau Arcadis (min 7 procent), na teleurstellende kwartaalberichten.

AB InBev steeg bijna 7 procent in Brussel. De grootste bierbrouwer ter wereld profiteerde van de heropening van de Europese horeca en verhoogde zijn verwachtingen. Concurrent Heineken won 2 procent in Amsterdam. Volkswagen zakte 3 procent in Frankfurt. De wereldwijde tekorten aan chips hebben duidelijk impact op de financiële resultaten van de Duitse autoproducent, die de omzet en het resultaat zag dalen in het derde kwartaal.

De euro was 1,1586 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent minder op 81,83 dollar. Brentolie werd ook 1 procent goedkoper, op 83,75 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Elon Musk weer biljonair dankzij koerswinsten SpaceX en Tesla

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is weer een biljonair dankzij koerswinsten voor zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX en autobouwer Tesla op de aandelenbeurzen in New York. Het vermogen van Musk steeg maandag met 65 miljard dollar tot 1,04 biljoen dollar, oftewel ruim 1000 miljard dollar.

3 minuten geleden
Stroomaansluiting van veel huishoudens en bedrijven onnodig zwaar

DEN HAAG (ANP) - Honderdduizenden huishoudens en bedrijven hebben een zwaardere aansluiting op het stroomnet dan ze op basis van hun verbruik waarschijnlijk nodig hebben. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Een zwaardere aansluiting is duurder dan een standaardaansluiting en daarom kunnen mensen volgens de toezichthouder mogelijk veel geld besparen.

42 minuten geleden
Trump maakt belastingvrije rode diesel beschikbaar voor iedereen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het voor iedereen in de Verenigde Staten mogelijk maakt om belastingvrije, roodgekleurde diesel te kopen. Die brandstof is normaal gesproken bedoeld voor landbouwmachines en ander materieel dat niet op de openbare weg rijdt.

57 minuten geleden
Techbedrijven winnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.

8 uur geleden
AI-bedrijven kunnen modellen niet beheersen, zegt klokkenluider

NEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.

10 uur geleden
Brussel wijst Poolse miljoenensteun voor truckfabrikant MAN af

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.

10 uur geleden
Bloomberg: Trump komt met nieuw plan voor lagere dieselprijs

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

12 uur geleden