Beurzen terughoudend door virusvrees
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet maandag een voorzichtig plusje zien. Ook op de andere Europese beurzen bleef de stemming terughoudend na de forse verliezen op vrijdag. Alle ogen waren gericht op China, waar de beurshandel na de verlengde vakantieperiode werd hervat en beleggers voor het eerst konden reageren op de ontwikkelingen rond de uitbraak van het nieuwe coronavirus.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 590,19 punten. De MidKap won ook 0,1 procent, tot 911,76 punten. Londen, Frankfurt en Parijs stegen tot 0,3 procent.
In Shanghai en Shenzhen sloten de beursgraadmeters met verliezen van 7,7 en 8,4 procent en zagen meer dan 400 miljard dollar aan waarde verdampen. De Chinese centrale bank pompte miljarden in de markt om de koersval te verzachten. Het coronavirus heeft in China inmiddels meer levens gekost dan de SARS-epidemie van zeventien jaar geleden.
Shell
Techinvesteerder Prosus voerde de stijgers aan in de AEX met een winst van 1,4 procent. Olie- en gasconcern Shell stond onderaan met een min van 1,1 procent. Betaalbedrijf Adyen klom 0,2 procent na het nieuws dat betalingsdienstverlener Worldline (min 5 procent) zijn eveneens uit Frankrijk afkomstige branchegenoot Ingenico (plus 12 procent) koopt voor 7,8 miljard euro.
In de MidKap daalde Takeaway 0,4 procent. De maaltijdbezorger en zijn Britse branchegenoot Just Eat moeten na hun fusie voorlopig nog als twee aparte bedrijven worden geleid. Die verplichting blijft gelden totdat de Britse marktwaakhond het onderzoek naar de deal heeft afgerond.
Ryanair
Ryanair klom ruim 4 procent in Dublin. De Ierse prijsvechter vervoerde afgelopen kwartaal meer passagiers en verdiende ook meer aan die reizigers. Julius Bär zakte 3,5 procent in Zürich. De Zwitserse bank schrapt 300 banen na tegenvallende resultaten. In Frankfurt verloor Siemens Healthineers 4,5 procent. Het medisch technologiebedrijf boekte afgelopen kwartaal minder winst.
De euro was 1,1072 dollar waard tegen 1,1082 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 51,31 dollar. Brentolie werd 1 procent goedkoper op 56,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
39 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
4 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
7 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
11 uur geleden