Beurzen stevig omlaag door viruszorgen en dalende olieprijs
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag met stevige verliezen gesloten. Zorgen over de verspreiding van de omikronvariant van het coronavirus zetten het sentiment op de beursvloeren onder druk. De viruszorgen drukten ook de olieprijs. Daarnaast keek de markt met een schuin oog naar de Verenigde Staten, waar het zogeheten Build Back Better-wetsvoorstel van president Joe Biden van bijna 1800 miljard dollar (1540 miljard euro) op losse schroeven staat nadat de Democratische senator Joe Manchin verklaarde het voorstel niet te kunnen steunen.
De AEX-index in Amsterdam leverde 1,1 procent in tot 763,03 punten. De MidKap verloor 1,3 procent tot 1018,56 punten. De graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt zakten tot 1,9 procent. Onder meer aandelen uit de reissector moesten het ontgelden, omdat steeds meer landen de coronamaatregelen aanscherpen.
Luchtvaartmaatschappijen als Air France-KLM, British Airways-moeder IAG en easyJet en Lufthansa gingen tot 2 procent naar beneden. De prijs voor een vat Amerikaanse olie daalde bijna 7 procent tot 66,04 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd voor 69,34 dollar per vat verhandeld. Dat betekende een daling met bijna 6 procent.
Just Eat Takeaway
Verder ging maaltijdbezorgbedrijf Just Eat Takeaway onderuit. Met een koersverlies van dik 5 procent was het de grootste daler bij de Amsterdamse hoofdfondsen. Besi (min 4,2 procent) was ook een grote verliezer. De chiptoeleverancier moest door overstromingen als gevolg van hevige regenval in Maleisië de productie in een fabriek in dat land stilleggen. Het bedrijf denkt door de tegenvaller nu dat de omzet in het huidige kwartaal flink lager zal uitkomen dan in het derde kwartaal. Universal Music Group (UMG) sloot zijn eerste dag als AEX-fonds ruim 1 procent in de min. Het label achter sterren als Taylor Swift, Billie Eilish en Lady Gaga maakte onlangs zijn debuut op het Damrak.
Ook ging de aandacht naar de situatie in Turkije, waar de koers van de lira flink verder omlaag ging na uitspraken van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan. Die beloofde de rentes te zullen blijven verlagen en houdt daarmee vast aan zijn onorthodoxe economische koers. Daarbij verwees de president ook naar islamitische voorschriften als basis voor zijn beleid. In de voorbije drie maanden is de lira al ongeveer de helft van zijn waarde kwijtgeraakt. De euro was 1,1292 dollar waard, tegen 1,1276 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
7 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
13 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geleden