Beurzen sluiten hoger op Britse verkiezingsdag
LONDEN (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers konden zich optrekken aan de Britse parlementsverkiezingen van donderdag. Daarbij ligt Labour op koers voor een grote overwinning. Ook zijn er nieuwe peilingen naar buiten gekomen uit Frankrijk. Daar lijkt de radicaal-rechtse partij van Marine Le Pen dit weekend weliswaar te gaan winnen, maar een absolute meerderheid lijkt er niet in te zitten.
Zowel in Londen als in Parijs wonnen de belangrijkste beursgraadmeters bijna 1 procent. De AEX-index in Amsterdam eindigde 0,4 procent hoger op 934,82 punten. Ook in Frankfurt was sprake van een plus van 0,4 procent. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, klom 0,1 procent tot 872,58 punten.
Labour-leider Keir Starmer kan de eerste Labour-premier worden sinds Gordon Brown, die tot 2010 aan de macht was. Hij heeft het aanjagen van de economische groei tot speerpunt gemaakt in zijn verkiezingscampagne. Starmer heeft ook gezegd de banden met de Europese Unie aan te willen halen als Labour de verkiezingen wint.
Franse verkiezingen
Dat Le Pen waarschijnlijk niet aan een absolute meerderheid komt in het Franse parlement, kan zorgen voor opluchting bij beleggers daar. Enkele weken terug was er nog onrust op de beurs in Parijs door zorgen over de Franse overheidsfinanciën bij een overwinning van Le Pen.
Op Beursplein 5 trokken chipbedrijven verder de aandacht. ASMI won 1,9 procent en was daarmee koploper in de AEX, terwijl branchegenoot Besi 0,8 procent verloor en onderaan eindigde in de lijst. Besi kende een dag eerder al een koerssprong van meer dan 7 procent, dankzij een flinke verhoging van het koersdoel door de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley.
Vertrouwen in Philips
Philips hoorde eveneens bij de winnaars, net als op woensdag. De Amerikaanse vermogensbeheerder Artisan heeft zijn deelneming in Philips opgevoerd tot iets meer dan 10 procent, is deze week bekend geworden. Dit wijst erop dat het vertrouwen van investeerders in Philips weer begint toe te nemen, sinds Philips in april een belangrijke schikking heeft getroffen in verband met de slaapapneu-affaire. Exor, de grootaandeelhouder van Philips, heeft zijn belang in het Nederlandse zorgtechnologiebedrijf onlangs ook vergroot. Dat Italiaanse investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli bezit circa 17,5 procent van Philips.
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg een fractie tot 83,91 dollar en Brentolie werd 0,1 procent duurder op 87,44 dollar per vat. De euro was 1,0812 dollar waard, tegen 1,0806 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
28 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
6 uur geleden