Beurzen onderuit door virusvrees
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam ging maandag hard onderuit. Ook de andere Europese beurzen lieten flinke verliezen zien aan het begin van een drukke week met veel bedrijfsresultaten en rentebesluiten van de Amerikaanse en Britse centrale banken. De handel werd echter gedomineerd door de snelle verspreiding en het oplopende dodental van het coronavirus, dat nu ook in Europa is gesignaleerd.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,2 procent lager op 606,87 punten. De MidKap kelderde 1,8 procent tot 921,18 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs leverden 1,4 procent in.
In China is het dodental door het coronavirus opgelopen tot zeker tachtig mensen. Het aantal besmettingen is gestegen naar meer dan 2700. Ook zijn besmettingen vastgesteld in onder meer Japan, Zuid-Korea, Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten en Thailand.
Luxeproducten
Europese verkopers van luxeproducten gingen in de uitverkoop. China is een belangrijke markt voor deze bedrijven. In Parijs raakten de modehuizen LVMH, Kering en Hermès tot 2,7 procent kwijt. Ook het Franse cosmeticaconcern L'Oréal (min 2,7 procent) moest het ontgelden. In Londen zakte modemerk Burberry 4,8 procent en het Zwitserse luxeconcern Richemont verloor 2,6 procent.
Bedrijven uit de reisbranche, zoals luchtvaartmaatschappijen en boekingssites, werden eveneens van de hand gedaan. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakte ruim 4 procent en was daarmee de grootste daler bij de middelgrote bedrijven op het Damrak. In Frankfurt daalde Lufthansa 5,2 procent.
Olieprijzen gezakt
Staalfabrikant ArcelorMittal kampte met de zorgen over de economische impact van het virus en behoorde tot de staartgroep in de AEX met een verlies van 3,2 procent. In de MidKap profiteerde beursintermediair Flow Traders juist van de onrust op de financiële markten en was de grote winnaar met een plus van 2,3 procent.
De olieprijzen gingen flink omlaag door de angst dat mensen minder gaan reizen door het coronavirus. Een vat Amerikaanse olie werd 2,4 procent goedkoper op 52,89 dollar. Brentolie zakte 2,2 procent in prijs tot 59,34 dollar per vat. De euro was 1,1029 dollar waard tegen 1,1023 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
40 minuten geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie van de Duitse industrie is voor de tweede achtereenvolgende maand gestegen. Daarmee neemt de hoop toe dat de economie na jaren van stagnatie weer kan groeien. De Duitse economie profiteert met name van overheidsuitgaven aan infrastructuur en defensie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een flink verlies begonnen. Wereldwijd kwamen de chip- en techbedrijven onder druk te staan door een verkoopgolf bij AI-gerelateerde aandelen. Beleggers dumpten de aandelen in de AI-sector door de vrees voor een toenemende weerstand tegen de opmars van AI.
4 uur geleden