Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen omlaag na zwakke cijfers China, corona en Afghanistan

Beurzen omlaag na zwakke cijfers China, corona en Afghanistan

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen gingen maandag over een breed front omlaag. Beleggers reageerden onder meer op zwakke macro-economische cijfers uit China. Dit, tezamen met de aanhoudende opmars van de Delta-variant van het coronavirus, wakkerde de vrees aan voor een vertraging van het wereldwijde herstel en een afnemende vraag naar grondstoffen. Ook zorgden de mogelijke geopolitieke gevolgen van de machtsovername in Afghanistan door de Taliban voor terughoudendheid bij beleggers.

In China namen de winkelverkopen en de industriële productie in juli minder sterk toe dan verwacht. Het herstel van de op één na grootste economie ter wereld lijkt daarmee af te zwakken. Dat heeft onder meer te maken met uitbraken van de Delta-variant, waardoor bijvoorbeeld havens moesten sluiten en nieuwe lockdowns werden opgelegd. Ook kampte China met overstromingen.

De AEX-index op de Amsterdamse beurs eindigde 0,7 procent lager op 769,78 punten. De MidKap verloor 0,5 procent tot 1089,44 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot ruim 1 procent. Daarbij viel het op dat veel grondstofbedrijven, zoals mijnbouwers, staalfabrikanten en olieproducenten, bij de verliezers hoorden.

Shell

De Chinese groeivertraging zorgde voor koersdruk bij olie- en gasconcern Shell en staalproducent ArcelorMittal, die beide ruim 2 procent verloren. De grootste verliezer bij de hoofdfondsen aan het Damrak was evenwel Prosus, dat bijna 4 procent minder waard werd. De techinvesteerder had last van een forse koersdaling van het Chinese techconcern Tencent, waarin het een groot belang heeft. Prosus heeft daarnaast de eerder aangekondigde aandelenruil met het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers afgerond. Verzekeraar NN Group (min 2 procent) noteerde ex dividend.

De luchtvaartsector stond eveneens in de belangstelling. Grote maatschappijen als United Airlines, British Airways, Lufthansa, KLM en Virgin Atlantic mijden voor de zekerheid het luchtruim van Afghanistan nu de Taliban de macht in het land in handen hebben. Air France-KLM daalde circa 2 procent in Amsterdam en IAG, het moederbedrijf van British Airways, verloor bijna 1 procent in Londen.

Lufthansa

In Frankfurt zakte Lufthansa rond de 3,5 procent. De Duitse overheid gaat haar belang in de luchtvaartmaatschappij terugbrengen. De komende weken wordt 5 procent van de aandelen in de markt gezet. Berlijn kreeg een vijfde van Lufthansa in handen als onderdeel van het miljardensteunpakket om het concern door de coronacrisis te loodsen.

De euro was 1,1779 dollar waard, net als op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 67,33 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 69,56 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Fugro: impact Iranoorlog beperkt tot activiteiten in VAE en Qatar

LEIDSCHENDAM (ANP) - De directe impact van de oorlog in het Midden-Oosten is volgens Fugro grotendeels beperkt gebleven tot de activiteiten van het bedrijf in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en Qatar. Dat meldt de bodemonderzoeker en oliedienstverlener donderdag bij de publicatie van de kwartaalcijfers. Ook spreekt het bedrijf van enkele indirecte gevolgen in andere landen en regio's.

10 minuten geleden
Lidl verwerkt verlopen maaltijdsalades tot varkensvoer

HUIZEN (ANP) - Lidl Nederland begint een proef om oneetbaar geworden voedsel, waaronder maaltijdsalades, fruit en graanproducten, om te zetten in veevoer. Als de proef slaagt, verwacht de super jaarlijks 10 miljoen kilo aan voedselverspilling te kunnen voorkomen. Dat staat gelijk aan ruim 330 volgeladen vrachtwagens.

11 minuten geleden
Heineken verkoopt weer meer bier na moeizaam jaar

AMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft voor het eerst in ruim een jaar weer meer bier verkocht. In Europa en de Amerika's zette de daling wel door, maar in de regio's Azië/Pacific en Afrika/Midden-Oosten werden meer drankjes van het Nederlandse concern gedronken. Het zorgde voor een totale stijging van 1,2 procent in het eerste kwartaal, de eerste groei sinds het laatste kwartaal van 2024.

31 minuten geleden
Meer vakantiewoningen te koop door fiscale druk en zwakkere vraag

UTRECHT (ANP) - Meer dan 2700 vakantiewoningen in Nederland werden vorig jaar via een NVM-makelaar in de verkoop gezet, het hoogste aantal in vijftien jaar. "De markt wordt sterk beïnvloed door wijzigingen in box 3, hogere btw op verhuur en stijgende lasten. Vooral beleggers haken vaker af, terwijl particuliere kopers kritischer worden", staat in een rapport van makelaarsorganisatie NVM.

33 minuten geleden
Chiptoeleverancier Besi blijft profiteren van grote AI-vraag

DUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi blijft profiteren van de grote vraag naar geavanceerde chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI). Het bedrijf uit Duiven behaalde in het eerste kwartaal fors meer omzet dan een jaar eerder en rekent voor het lopende tweede kwartaal op verdere groei.

34 minuten geleden
Gemiddelde pensioenleeftijd stijgt naar 66 jaar en 4 maanden

DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde pensioenleeftijd is vorig jaar gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 gingen ruim 100.000 werknemers gemiddeld op 66 jaar en 4 maanden met pensioen, ruim 2,5 maanden later dan in 2024.

1 uur geleden
Fors meer volledig elektrische auto's verkocht in EU

BRUSSEL (ANP) - De verkoop van volledig elektrische auto's in de hele Europese Unie is in maart met bijna 50 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dat meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Nederland vormt daarin wel een uitzondering.

2 uur geleden