Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen omlaag na zwakke cijfers China, corona en Afghanistan

Beurzen omlaag na zwakke cijfers China, corona en Afghanistan

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen gingen maandag over een breed front omlaag. Beleggers reageerden onder meer op zwakke macro-economische cijfers uit China. Dit, tezamen met de aanhoudende opmars van de Delta-variant van het coronavirus, wakkerde de vrees aan voor een vertraging van het wereldwijde herstel en een afnemende vraag naar grondstoffen. Ook zorgden de mogelijke geopolitieke gevolgen van de machtsovername in Afghanistan door de Taliban voor terughoudendheid bij beleggers.

In China namen de winkelverkopen en de industriële productie in juli minder sterk toe dan verwacht. Het herstel van de op één na grootste economie ter wereld lijkt daarmee af te zwakken. Dat heeft onder meer te maken met uitbraken van de Delta-variant, waardoor bijvoorbeeld havens moesten sluiten en nieuwe lockdowns werden opgelegd. Ook kampte China met overstromingen.

De AEX-index op de Amsterdamse beurs eindigde 0,7 procent lager op 769,78 punten. De MidKap verloor 0,5 procent tot 1089,44 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot ruim 1 procent. Daarbij viel het op dat veel grondstofbedrijven, zoals mijnbouwers, staalfabrikanten en olieproducenten, bij de verliezers hoorden.

Shell

De Chinese groeivertraging zorgde voor koersdruk bij olie- en gasconcern Shell en staalproducent ArcelorMittal, die beide ruim 2 procent verloren. De grootste verliezer bij de hoofdfondsen aan het Damrak was evenwel Prosus, dat bijna 4 procent minder waard werd. De techinvesteerder had last van een forse koersdaling van het Chinese techconcern Tencent, waarin het een groot belang heeft. Prosus heeft daarnaast de eerder aangekondigde aandelenruil met het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers afgerond. Verzekeraar NN Group (min 2 procent) noteerde ex dividend.

De luchtvaartsector stond eveneens in de belangstelling. Grote maatschappijen als United Airlines, British Airways, Lufthansa, KLM en Virgin Atlantic mijden voor de zekerheid het luchtruim van Afghanistan nu de Taliban de macht in het land in handen hebben. Air France-KLM daalde circa 2 procent in Amsterdam en IAG, het moederbedrijf van British Airways, verloor bijna 1 procent in Londen.

Lufthansa

In Frankfurt zakte Lufthansa rond de 3,5 procent. De Duitse overheid gaat haar belang in de luchtvaartmaatschappij terugbrengen. De komende weken wordt 5 procent van de aandelen in de markt gezet. Berlijn kreeg een vijfde van Lufthansa in handen als onderdeel van het miljardensteunpakket om het concern door de coronacrisis te loodsen.

De euro was 1,1779 dollar waard, net als op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 67,33 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 69,56 dollar per vat.

Meer uit Financieel

IATA voorziet vluchtannuleringen Europa in mei om kerosinetekort

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Europa kan tegen eind mei te maken krijgen met vluchtannuleringen vanwege tekorten aan vliegtuigbrandstoffen. Dat schat topman Willie Walsh van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA. Ook de Duitse luchtvaartkoepel BDL waarschuwt vrijdag voor mogelijke inkrimpingen van het vliegaanbod binnenkort.

36 minuten geleden
Transavia en TUI schrappen geen vluchten vanwege kerosineprijs

SCHIPHOL (ANP) - Transavia en TUI overwegen niet vluchten te annuleren vanwege de gestegen kerosineprijs. Donderdag maakte KLM bekend vanaf 27 april 160 vluchten tussen Schiphol en andere Europese bestemmingen te schrappen, omdat ze door de gestegen kerosinekosten niet rendabel uitgevoerd zouden kunnen worden. Luchtvaartmaatschappij Transavia en reisorganisatie TUI, die vakantiegangers ook van en naar hun bestemming vliegt, laten weten dit momenteel niet van plan te zijn.

1 uur geleden
Lufthansa schrapt opnieuw honderden vluchten om stakingen

FRANKFURT (ANP/DPA) - Stakingen bij Lufthansa zorgen er vrijdag voor dat opnieuw honderden vluchten van het Duitse luchtvaartconcern zijn geschrapt. Ook bijna alle Lufthansa-vluchten vanaf Schiphol naar Frankfurt en München zijn geannuleerd.

1 uur geleden
Aanbieder schoollunches TommyTomato maakt doorstart

HAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.

2 uur geleden
AEX-index staakt opmars in afwachting onderhandelingen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.

3 uur geleden
Brussel stelt 760 miljoen euro beschikbaar voor hulp aan vissers

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.

4 uur geleden
IMF en Wereldbank hervatten samenwerking met Venezuela na jaren

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.

4 uur geleden