Beurzen omlaag door recessievrees, Porsche omhoog bij debuut
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen stonden donderdag in het rood. De vrees voor een diepe economische recessie hing weer boven de markten. In Frankfurt ging autobouwer Porsche naar de beurs. Dat debuut verliep goed, het aandeel Porsche steeg op de eerste handelsdag.
De AEX-index in Amsterdam noteerde rond het middaguur 0,7 procent in de min op 636,82 punten. De MidKap zakte 1,1 procent tot 841,53 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Londen en Frankfurt leverden tot 1,2 procent in.
Porsche boekte een koerswinst van circa 4 procent. Met de beursgang van het automerk uit Stuttgart haalde moederbedrijf Volkswagen 9,4 miljard euro op, waarmee het de grootste aandelenverkoop in Frankfurt is sinds 1996. De beurswaarde van Porsche bedraagt nu ongeveer 77 miljard euro, waarmee het merk duurder is dan zijn rivalen BMW en Mercedes-Benz. Moederconcern Volkswagen verloor ruim 3 procent.
Randstad grootste daler
In de AEX was uitzender Randstad de grootste daler met een verlies van bijna 8 procent. Randstad noteert ex-dividend, wat betekent dat het aandeel geen recht meer geeft over het dividend van de afgelopen periode. Supermarktconcern Ahold Delhaize volgde met een min van 3,2 procent. Was- en levensmiddelenbedrijf Unilever voerde de spaarzame stijgers aan met een plus van 1,2 procent.
In de MidKap was kunstmestproducent OCI koploper met een stijging van 2,3 procent. Speciaalchemiebedrijf Corbion was hekkensluiter bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een daling van 2,8 procent.
H&M
In Stockholm werd kledingketen Hennes & Mauritz (H&M) 3,6 procent lager gezet door beleggers. Het Zweedse bedrijf heeft financieel flink te lijden van de beslissing om Rusland te verlaten vanwege de oorlog in Oekraïne. De kosten die daarmee gemoeid waren drukten stevig op de winst in het derde kwartaal van het gebroken boekjaar.
Het Britse winkelbedrijf Next ging 9 procent onderuit in Londen na een winstwaarschuwing. Next heeft last van de hoge inflatie omdat daardoor mensen meer de hand op de knip houden.
Oliekoers
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,2 procent tot 82,28 dollar. Brentolie werd iets duurder op 89,41 dollar per vat. De euro noteerde 0,9689 dollar, tegen 0,9574 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
31 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
1 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
5 uur geleden