Beurzen omlaag door escalatie gascrisis, Shell profiteert in AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag overwegend met verliezen de dag uitgegaan. Vooral de beurs in Frankfurt kreeg een flinke tik na het besluit van Moskou om de Nord Stream-gaspijplijn voor onbepaalde tijd dicht te houden. Volgens staatsgasbedrijf Gazprom gebeurt dat vanwege technische problemen. Tegelijkertijd ging de olieprijs omhoog doordat de OPEC+ besloot de productie te verlagen. Olie- en gasbedrijf Shell werd in Amsterdam hoger gezet en ook branchegenoten elders in Europa stegen.
De al hoge gasprijs schoot maandag verder omhoog door de zorg dat de energievoorziening in Europa deze winter nu in gevaar komt. Duitsland kan door het sluiten van Nord Stream niet meer aan zijn eigen doel van het vullen van de gasreserves tot 95 procent voldoen, zeiden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. De grootste economie van de eurozone is sterk afhankelijk van de invoer van Russisch gas.
De gasprijs ging uiteindelijk 18 procent omhoog. Vorige week was die juist gedaald en vrijdag waren er berichten dat Moskou de gasleveringen zou hervatten na drie dagen van onderhoud. Na het slot van de Europese beurshandel verklaarde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom echter de pijpleiding voor onbepaalde tijd dicht te houden.
Uniper
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,7 procent in het rood op 674,12 punten. De MidKap verloor 1,4 procent tot 913,84 punten. De beurs in Parijs leverde 1,2 procent in, die in Frankfurt 2,2 procent. Het noodlijdende energiebedrijf Uniper, de grootste Duitse klant van Gazprom, raakte 11 procent kwijt. De beurs in Londen steeg 0,1 procent. Zoals verwacht won Liz Truss de leiderschapsverkiezing van de Conservatieve Partij en zij zal dinsdag Boris Johnson opvolgen als Britse premier.
De olieprijzen gingen omhoog omdat oliekartel OPEC de productie besloot te verminderen om de prijzen te stutten. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent duurder op 89,04 dollar per vat. Brentolie kostte 2,6 procent meer op 95,43 dollar.
Shell
Op het Damrak profiteerde Shell van de hogere olieprijzen. Het olie- en gasconcern behoorde tot de kleine groep stijgers in de AEX, met een plus van 1,6 procent. Ook Europese branchegenoten als BP (plus 2,1 procent), Eni (plus 1,7 procent) en TotalEnergies (plus 3,1 procent) gingen vooruit.
Zorgtechnologieconcern Philips (plus 2,9 procent) was de grootste stijger dankzij een adviesverhoging door de Zwitserse bank UBS. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste verliezer met een min van 4 procent.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
5 uur geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn heeft vorig jaar 2,3 miljard euro verlies geleden, blijkt uit de jaarcijfers. De Duitse spoorwegmaatschappij duikt daarmee 500 miljoen euro verder in het rood dan in 2024. Deutsche Bahn meldt haar klanten dat ze het komende jaar rekening moeten houden met verslechtering van de diensten.
6 uur geleden