Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen omlaag door escalatie gascrisis, Shell profiteert in AEX

Beurzen omlaag door escalatie gascrisis, Shell profiteert in AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag overwegend met verliezen de dag uitgegaan. Vooral de beurs in Frankfurt kreeg een flinke tik na het besluit van Moskou om de Nord Stream-gaspijplijn voor onbepaalde tijd dicht te houden. Volgens staatsgasbedrijf Gazprom gebeurt dat vanwege technische problemen. Tegelijkertijd ging de olieprijs omhoog doordat de OPEC+ besloot de productie te verlagen. Olie- en gasbedrijf Shell werd in Amsterdam hoger gezet en ook branchegenoten elders in Europa stegen.

De al hoge gasprijs schoot maandag verder omhoog door de zorg dat de energievoorziening in Europa deze winter nu in gevaar komt. Duitsland kan door het sluiten van Nord Stream niet meer aan zijn eigen doel van het vullen van de gasreserves tot 95 procent voldoen, zeiden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. De grootste economie van de eurozone is sterk afhankelijk van de invoer van Russisch gas.

De gasprijs ging uiteindelijk 18 procent omhoog. Vorige week was die juist gedaald en vrijdag waren er berichten dat Moskou de gasleveringen zou hervatten na drie dagen van onderhoud. Na het slot van de Europese beurshandel verklaarde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom echter de pijpleiding voor onbepaalde tijd dicht te houden.

Uniper

De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,7 procent in het rood op 674,12 punten. De MidKap verloor 1,4 procent tot 913,84 punten. De beurs in Parijs leverde 1,2 procent in, die in Frankfurt 2,2 procent. Het noodlijdende energiebedrijf Uniper, de grootste Duitse klant van Gazprom, raakte 11 procent kwijt. De beurs in Londen steeg 0,1 procent. Zoals verwacht won Liz Truss de leiderschapsverkiezing van de Conservatieve Partij en zij zal dinsdag Boris Johnson opvolgen als Britse premier.

De olieprijzen gingen omhoog omdat oliekartel OPEC de productie besloot te verminderen om de prijzen te stutten. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent duurder op 89,04 dollar per vat. Brentolie kostte 2,6 procent meer op 95,43 dollar.

Shell

Op het Damrak profiteerde Shell van de hogere olieprijzen. Het olie- en gasconcern behoorde tot de kleine groep stijgers in de AEX, met een plus van 1,6 procent. Ook Europese branchegenoten als BP (plus 2,1 procent), Eni (plus 1,7 procent) en TotalEnergies (plus 3,1 procent) gingen vooruit.

Zorgtechnologieconcern Philips (plus 2,9 procent) was de grootste stijger dankzij een adviesverhoging door de Zwitserse bank UBS. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste verliezer met een min van 4 procent.

Meer uit Financieel

Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

58 minuten geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geƫindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

1 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

2 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

4 uur geleden
AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

4 uur geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

5 uur geleden
India reserveert miljarden om impact Iranoorlog op te vangen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiƫn Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.

5 uur geleden