Beurzen omlaag door escalatie gascrisis, Shell profiteert in AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag overwegend met verliezen de dag uitgegaan. Vooral de beurs in Frankfurt kreeg een flinke tik na het besluit van Moskou om de Nord Stream-gaspijplijn voor onbepaalde tijd dicht te houden. Volgens staatsgasbedrijf Gazprom gebeurt dat vanwege technische problemen. Tegelijkertijd ging de olieprijs omhoog doordat de OPEC+ besloot de productie te verlagen. Olie- en gasbedrijf Shell werd in Amsterdam hoger gezet en ook branchegenoten elders in Europa stegen.
De al hoge gasprijs schoot maandag verder omhoog door de zorg dat de energievoorziening in Europa deze winter nu in gevaar komt. Duitsland kan door het sluiten van Nord Stream niet meer aan zijn eigen doel van het vullen van de gasreserves tot 95 procent voldoen, zeiden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. De grootste economie van de eurozone is sterk afhankelijk van de invoer van Russisch gas.
De gasprijs ging uiteindelijk 18 procent omhoog. Vorige week was die juist gedaald en vrijdag waren er berichten dat Moskou de gasleveringen zou hervatten na drie dagen van onderhoud. Na het slot van de Europese beurshandel verklaarde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom echter de pijpleiding voor onbepaalde tijd dicht te houden.
Uniper
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,7 procent in het rood op 674,12 punten. De MidKap verloor 1,4 procent tot 913,84 punten. De beurs in Parijs leverde 1,2 procent in, die in Frankfurt 2,2 procent. Het noodlijdende energiebedrijf Uniper, de grootste Duitse klant van Gazprom, raakte 11 procent kwijt. De beurs in Londen steeg 0,1 procent. Zoals verwacht won Liz Truss de leiderschapsverkiezing van de Conservatieve Partij en zij zal dinsdag Boris Johnson opvolgen als Britse premier.
De olieprijzen gingen omhoog omdat oliekartel OPEC de productie besloot te verminderen om de prijzen te stutten. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent duurder op 89,04 dollar per vat. Brentolie kostte 2,6 procent meer op 95,43 dollar.
Shell
Op het Damrak profiteerde Shell van de hogere olieprijzen. Het olie- en gasconcern behoorde tot de kleine groep stijgers in de AEX, met een plus van 1,6 procent. Ook Europese branchegenoten als BP (plus 2,1 procent), Eni (plus 1,7 procent) en TotalEnergies (plus 3,1 procent) gingen vooruit.
Zorgtechnologieconcern Philips (plus 2,9 procent) was de grootste stijger dankzij een adviesverhoging door de Zwitserse bank UBS. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste verliezer met een min van 4 procent.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Porsche heeft vorig jaar 10 procent minder auto's verkocht dan in 2024, vooral door problemen op de Chinese markt. Het is de sterkste daling van de verkoopcijfers voor het luxemerk sinds 2009, toen de financiële crisis een economische schok teweegbracht.
5 minuten geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canadezen kiezen eerder voor auto's gebouwd in andere landen dan de VS. Het aandeel van auto's uit Amerikaanse fabrieken op de totale import is zelfs gedaald naar een nieuw dieptepunt, blijkt uit cijfers van het statistiekbureau Statistics Canada. Dat is het gevolg van importheffingen tussen de buurlanden.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van Europese vrachtwagens in Europa zal in 2026 verder groeien. Onderzoekers van ING Research verwachten dat het marktaandeel van zware e-trucks boven de 5 procent uitkomt in 2026. Vorig jaar was 3 procent van al die vrachtwagens zwaarder dan 16 ton elektrisch. Vooral subsidies, strengere CO2-normen en bijbehorende kilometerheffingen maken de emissievrije vrachtwagens populairder.
25 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Veel personeel op Schiphol heeft vorige week tijdens de uitval en vertragingen van vluchten door sneeuw last gehad van agressie of intimidatie, meldt vakbond FNV. Door de gebrekkige communicatie vanuit de luchthaven en KLM werden passagiers steeds bozer. Dit leidde volgens FNV-campagneleider Jaap de Bie tot verbale agressie en ook zouden medewerkers zijn geduwd en bespuugd.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Toeristen sliepen vorig jaar een recordaantal nachten in accommodaties in de EU. In totaal werden er 3,08 miljard nachtjes weg geboekt, 2 procent meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat.
2 uur geleden